Boží soudy - Ordály

zločiny a soudy

Moderátor: Zdeslav

Odpovědět
Avátar uživatele
Wasar
Příspěvky: 1
Registrován: Čt 19. Bře 2009 22:56:06
Kontaktovat uživatele:

Boží soudy - Ordály

Příspěvek od Wasar »

Boží soud měl mnoho podob, které byly odlišné v různých zemích a v různých časových periodách. Mmít podobu zkoušky ohněm či vodou, zkoušky pomocí losu, kříže, már, ale také souboje. Právě ordálový souboj mne zajímá, chtěl bych sehnat nějaký popis ordálového souboje který se skutečně udál. Zatím jsem sehnal jen toto:

"Viděl jsem toho kováře, byl to silný muž, ale mnoho nevydržel. Kousek ušel a už si musel sednout a žádat o pití. Onen druhý muž, který žádal souboj, byl starý, ale nebojácný, luskal prsty a nedbal na souboj. Pak přišel vikomt, starosta obce a dal každému z nich kyj a štít a nechal lidi utvořit kolem nich kruh. A srazili se, starý muž dotíral na kováře a ten ustupoval až dostal svého soka na okraj kruhu. Pak se vrátili do středu. A tak se bili až byli oba jak zkrvavené sloupy. Začalo se to protahovat a vikomt je vybízel ke spěchu volaje na ně "Rychleji!". Kovář uměl využít cviku v zacházení s kladivem. Stařec začínal být unaven a tu ho ten kovář udeřil až padl na zem a jeho kyj se mu ocitl pod zády. Pak na něj kovář klekl aby mu vrazil prsty do očí, ale nepodařilo se mu to pro množství krve řinoucí se z očí. Vstal tedy s něho a udeřil ho kyjem do hlavy, až ho zabil. Hned mu hodili na krk provaz, odtáhli ho a pověsili. Přišel kovářův pán, dal mu svou pláštěnku, posadil ho za sebe na koně a společně s ním opustil to místo." (Usáma ibn Munkiz, 1972, str. 87).

Nevíte někdo o něčem?
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Boží soudy - Ordály

Příspěvek od maser »

Ordáloví bojovníci jsou vyobrazení ve fechtbuchu Hanse Talhofera (kolem půlky 15. stol.). Teď ale nevím ve kterém
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host