Barva rukávů kabátce

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Zdeslav »

Sovinec: Udělej ho pruhovaný, pruhy jsou mnohem obvyklejší. Nebo půlku prohovanou, půlku jinou (mi-parti)
Nebo se podívej do BSB Cgm 6 Legenda sanctorum aurea, Alsasko, 1362 - to je přímo katalog kabátců :D

Jinak uplně první postovaný obrázek má popis dole, první obrázek z těch tří je je stejného zdroje jako ten druhý.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Sovinec »

Nebo půlku prohovanou, půlku jinou (mi-parti)
párty už se mi na jednom kabátci odehrává, to už nechci.
Nebo se podívej do BSB Cgm 6 Legenda sanctorum aurea, Alsasko, 1362 - to je přímo katalog kabátců :D
Díky za tip, nakouknu :)
... první obrázek z těch tří je je stejného zdroje jako ten druhý.
Přesně na ten jsem se ptal, díky :-)
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Saltkrakan »

Ted se divam na mobilu na ty dalsi obrazky co jste postnuli. Vetsinou mi to ale prijde, ze se jedna o nejake dvorni udalosti apod. kdy odevy muzou byt stylizovany dle erbu prislusne postavy. A takto stylizovany odev bude pro zvlastni prilezitost a ne na bezne noseni. Zitra jak prijdu z prace mrknu na to na PC.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Josephus Titus »

Saltkrakan napsal:Vzhledem k tomu, že to zobrazuje toto: http://www.ibible.eu/7/soudcu/4/21/
Připojuji se ke Zdeslavově chvále - je hodno respektu, že obrázek interpretuješ v souladu s textem. :thumbup:
Leč:
- Tohle je velmi často zobrazovaná scéna, hlavně v dobových "zrcadlech spasení" a Sísera v ní nebývá zobrazen v roztrhaném šatě.
- U iluminovaných výjevů je třeba počítat se značnou mírou stylizace (i když se zároveň mnohdy objevují i realistické výjevy). Oblečení postav často nevypovídá o situaci, jako spíše o nich samotných (jejich majetku, společenské roli, významu v příběhu...). Zrovna tato scéna je stylizovaná silně a zcela zjevně. Sísera by asi určitě, třebaže "byl silně znaven", nešel spát v kabátci (nebo prošívanici) a v železných rukavicích na holou zem před stan a Jael by si asi na svůj kradmý čin nenasadila na hlavu krusseler.
- V příběhu se nikdy jmenovitě nepíše o tom, že by Sísera měl roztrhané šaty a není tedy třeba ho tak stylizovat. Kdyby bylo potřeba ho tak stylizovat, nebo kdyby bylo potřeba vyjádřit, jak je po prohrané bitvě, kde ho "Hospodin uvedl svým mečem v zmatek", zubožený, vypadalo by to jinak. Skutečně by byl namalován v nepochybných cárech, ne v něčem, o čem se musí spekulovat, jestli je to vůbec roztrhané je.
Saltkrakan napsal:Vetsinou mi to ale prijde, ze se jedna o nejake dvorni udalosti apod. kdy odevy muzou byt stylizovany dle erbu prislusne postavy
Komponovaný oděv patří k dvorskému životu 14. století zcela nedílně a to zdaleka nejen dle erbu postavy. K tomu však mám opět několik výhrad:
- Iluminace odrážejí tuto skutečnost jen zřídkavě a většinou jde o ilustrace podrobných kronikářských záznamů dané události (jde tedy o události z tehdejšího hlediska spíše současné, než historické), pokud jde o román (ty italské iluminace jsou z Artušovského cyklu), pak by to nejspíš bylo v příběhu doslovně zmíněno. Předpokládat tedy stylizaci a priori tedy není na místě.
- I způsob stylizace musí být v souladu s módou dané doby. Komponované oděvy jenom využívají známé a rozšířené módní prvky. I kdyby to tedy na obrázcích byl zobrazen oděv komponovaný, není to v rozporu s možností užít podobný oděv zcela civilně.
- Na obrázku v Alexandreidy jsou všichni ostatní oblečeni zcela v souladu s dobovou módou, není tedy třeba v tom hledat něco jiného a očekávat, že jedna postava bude mít na sobě stylizovaný oděv.
- Na iluminaci z německého "zrcadla spasení", kterou Zdeslav umístil zcela dole je výjev z pbiblického příběhu o Josefovi a jeho bratřích. Tam lze zcela bez problémů očekávat že postavy budou zobrazeny v civilu, není důvod, proč by měly mít komponovaný dvorský oděv.
- O módě nošení jednoho rukávu v odlišné barvě se lze dočíst i v dobových literárních pramenech a to nikoliv v souvislosti s erbovními kompozicemi.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Saltkrakan »

Špica, Titus mě ušetřil čas co bych strávil hledáním :) . Co už taková špica není, že jsem ten čas musel strávit navíc v práci kvůli "hořáku" :evil:
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od maser »

Trochu se hrabu v těch kontrastně barevných rukávech a jsou, občas i dost divoký kombinace. Pátrám ale po době jejich počátků používání na obou stranách. Jeden kontrastní rukáv máme doložený cca od poč 40. do 60 let, viděl jsem ho i později.

Zatím nejúspěšnější jsem byl zde:

http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/btv1b5 ... /f198.zoom


Titre : Roman de Giron le Courtois.
Date d'édition : 1301-1400
Type : manuscrit
Langue : Français
Format : Parchemin. - 92 feuillets. - 378 × 270 mm. - Reliure maroquin brun
Droits : domaine public
Identifiant : ark:/12148/btv1b550063539
Source : Bibliotheque nationale de France, Département des manuscrits, NAF 5243
Description : Fragments d'un bel exemplaire de ce roman, de provenance italienne et orné de miniatures dans la marge inférieure de la plupart des feuillets.
Provenance : bnf.fr

Přikládám dvě ochutnávky (je jich tam víc):
Přílohy
13250480_10206562643253987_960017377_n.jpg
13250480_10206562643253987_960017377_n.jpg (31.97 KiB) Zobrazeno 8103 x
104.JPG
104.JPG (31.11 KiB) Zobrazeno 8103 x
silva-nortica.blog.cz
Fenix
Příspěvky: 2
Registrován: Pá 17. Ún 2017 11:26:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Fenix »

Ahojte niesom si celkom istá či to patrí sem ale neviem k tomu nič nájsť.
Viete mi poradiť čo sú zač buiele pásky na rukách? kam to zaradiť a pod čim to hľadať?
z akeho materiálu ty to mohlo byt? a ma to byť len biele alebo moze byt aj farebné podľa odevu?

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/56 ... 67cf46.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/56 ... fb186d.jpg

Ďakujem za rady a pomoc
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Josephus Titus »

Ty bílé pásky na rukávech jsou většinou přišívané nebo také jenom nasazované tzv. pachy. Byly oblíbené zejména v době od 50. do konce 70. let 14. století. Nemusí být jenom bílé - bílá však bývala, alespoň dle obrázků, nejčastější - a nemusí být jenom rovné. Ta jejich dlouhá část, která visí dolů může být střihaná do různých cípů. Dělají se z různých látek, dobré jsou třeba různé lehké hedvábné tkaniny, i z kožešin. Barva by ale vždy měla kontrastovat s oděvem.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Fenix
Příspěvky: 2
Registrován: Pá 17. Ún 2017 11:26:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Fenix »

Ďakujem krásne za oboznámenie ďalšie info si už dohľadám
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti