Barva rukávů kabátce

Avátar uživatele
kure
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 519
Registrován: Út 09. Pro 2008 22:17:29
Místo/Bydliště: Třinec/Brno
Kontaktovat uživatele:

Barva rukávů kabátce

Příspěvek od kure »

Ahoj,
vzhledem k tomu že jsem nectil dostatečně pravidlo dvakrát měř a jednou stříhej tak jsme bohužel nezvládl první(a jediný, potom mi ta nádherně modrá vlna došla) pokus o výrobu ramení části rukávu. Z toho vyplývá aktální otázka. Existovaly na 70.léta (1368-1378 - viz datace pana Ješka) kabátce které měly jinak barevné rukávy a tělo? Už jsem se na tohle ptal Mikeyho a ten se tvářil skepticky. Takže moc nedoufám v pozitivní odpověď.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Zdeslav »

To si nevybavuju, ale existují mi-parti kabátce :mrgreen:
Popřípadě jsem viděl kabátek, který měl jeden rukáv včetně nasazení v jiné barvě než zbytek. Projeď si ta vybraná vyobrazení oděvů Čechy a Říše 1350 - 1380 co jsem házel na uloz.to ;)
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od mikey.88 »

Jak jsem již psal Kuřeti na fcb:

Vidět to je (trup jiný než rukávy s grande assiette), ale zaprve je to záležitost tak 1380+ a za druhé u těch již zdobených a nabíraných rukávů. Ale v zásadě si nemylsím, že by to nešlo použít... jen říkám, že se nemáme na tebou sledované období čeho chytit. Takže bych do toho klidně šel za předpokladu, že ty ten oděv bude mít hodně vybrané ty průramky a že vlastně jsi to tak udělat chtěl a z chyby uděláš přednost! :lol: 8-) :D :thumbup:
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Zdeslav »

Jen pro ilustraci, toto jsem měl na mysli:
Přílohy
MS M.769 Weltchronik. Regensburg, Germany, ca. 1360.jpg
MS M.769 Weltchronik. Regensburg, Germany, ca. 1360.jpg (47.41 KiB) Zobrazeno 7294 x
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Saltkrakan »

Zdeslav napsal:Jen pro ilustraci, toto jsem měl na mysli:
Vzhledem k tomu, že to zobrazuje toto: http://www.ibible.eu/7/soudcu/4/21/ ( Příslušná stránka a její popis na webu knihovny, ve které je uložena )tak si nemyslím, že je to rukáv. Spíš jsem toho názoru, že jde o nějáký šaty pod kabátcem a tímhle je znázorněn utržený rukáv kabátce - ten maník je po prohrané bitvě, ve které bylo jeho vojsko na hlavu pobito a on utekl pěšky.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Ježek »

Zdeslav napsal:Jen pro ilustraci, toto jsem měl na mysli:
Podle toho obrázku se tahle móda trestala smrtí :)
Avátar uživatele
Jill
Příspěvky: 54
Registrován: Čt 25. Ún 2010 9:26:02
Místo/Bydliště: Trnava/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Jill »

Taký rukáv má aj jeden týpek v Románe o Alexandrovi (1344) (a tam sa daú nájsť iné výstrelky), ale to je asi datáciou trochu staré na to, čo Kuře potrebuje.
Přílohy
188v - kópia.jpg
phalanx distalis digiti minimi pedis sinistri
www.kompania.sk
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Zdeslav »

Saltkrakan napsal: Vzhledem k tomu, že to zobrazuje toto: http://www.ibible.eu/7/soudcu/4/21/ ( Příslušná stránka a její popis na webu knihovny, ve které je uložena )tak si nemyslím, že je to rukáv. Spíš jsem toho názoru, že jde o nějáký šaty pod kabátcem a tímhle je znázorněn utržený rukáv kabátce - ten maník je po prohrané bitvě, ve které bylo jeho vojsko na hlavu pobito a on utekl pěšky.
Zajímavá interpretace. Moc se mi líbí, že se někdo taky dívá na to o čem je text kolem, což se obvykle opomíjí a obrázky se používají bez nejmenší znalosti kontextu. Nicméně, řekl bych že v tomto případě nejde o roztrahané šaty ale o módní prvek, byť méně obvyklý:
Přílohy
A3016.jpg
A3016.jpg (55.01 KiB) Zobrazeno 7265 x
cca 1400, British Museum.JPG
Speculum humanae salvationis, Westfalen od. Köln, um 1360Snímání-3.jpg
Speculum humanae salvationis, Westfalen od. Köln, um 1360Snímání-3.jpg (86.13 KiB) Zobrazeno 7265 x
Nezabud hrr!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Zdeslav »

No vida, Jill našla ještě přesnější ukázku. :thumbup: Vypadá to, že se to objevuje leckde po celé 14. století.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Barva rukávů kabátce

Příspěvek od Sovinec »

Za to díky, je to moc inspirativní, původně jsem si chtěl dělat nový kabátec pruhovaný, ale vypadá to, že budu muset ještě dlouho přemýšlet :-)

EDIT: Zdeslav: Co je zač ten první postovaný obrázek?
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti