Dobová "impregnace"

Odpovědět
Avátar uživatele
Kuůzle
Příspěvky: 8
Registrován: Po 04. Srp 2014 19:05:42
Kontaktovat uživatele:

Dobová "impregnace"

Příspěvek od Kuůzle »

Ahoj měla bych dotaz.
Už několik let řeším promokání vlněných svrchníků na akcích a spolu s tím mi vyvstala v hlavě představa dobové "impregnace" oděvů. Většinu svého soudobého oblečení totiž upravuji povoskováním svíčkou a zafénováním a boty (i textilní) kvalitním mazadlem na kůži - do druhého vyschne a nenechá mastné fleky. Komerčně prodávané spreje se mi neosvědčily.

Můj dotaz tedy zní: nesetkali jste se v nějakých pramenech s podobnou zmínkou? Nemyslím si, že by ochrana před deštěm podobného typu byla technicky nemožná. Spíš mě napadá, že to třeba nebylo nutné, jelikož tehdejší zpracování vlny jí ponechávalo (alespoň z části) její přirozenou vodoodpudivost.
Vím, že i v mokré vlně jde celkem bez větších obtíží fungovat, ale kdo se s tou vodou má porád nosit :D
Dodnes se používá lanolin jako impregnace například na dětské látkové plenky a já s ním celkem úspěšně ošetřuji skoro všechno, včetně sebe.


Pokud byste k tomu měli nějaké poznatky nebo hypotézy, ráda se nechám poučit. Moje dosavadní znalosti jsou teprve na začátku ;)
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobová "impregnace"

Příspěvek od Smil »

Já bych zůstal u toho lanolinu. Nebudeme si moc namlouvat ohledně toho jak dokonalé bylo praní ve středověku, zvláště pak odmašťování něčeho jako je lanolin. To o z vlny nevyprali působilo jako přirozená impregnace.
Je to vidět třeba v Rumunsku nebo ve Slovensku kde dodnes pastevci nosí vlněné svrchníky u kterých se záměrně vlna nevypere do odmaštěné čistoty, nýbrž je ponechána.
Dá se koupit šampon s lanolinem, který je primárně určený na oživení kožešin, ale na tohle by mohl taky fungovat.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Kuůzle
Příspěvky: 8
Registrován: Po 04. Srp 2014 19:05:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobová "impregnace"

Příspěvek od Kuůzle »

Díky, to je tak nějak to, co jsem si myslela :) Po šamponu se podívám, bude s ním pravděpodobně snadnější zacházení než s čistou formou. Možná doma najdu i nějaký tekutý :)
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobová "impregnace"

Příspěvek od Smil »

Práce se šamponem bude určitě snazší. Lanolin má tendence se srážet pak by se ti mohlo stát, že některé části by byly extrémně mastné zatímco ostatním se nemusí dostat vůbec.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host