Pokrývky hlavy

Odpovědět
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Pokrývky hlavy

Příspěvek od maser »

U Taliánů mě zaujal tenhle látkový slint. Nevypadá náročný na výrobu, jen netuším, jak má zařízeno aby mu z hlavy nespadl (nestáhl ho ten visící cíp). Ten chlapík to má zpět ohnuté a je vidět šev, takže předpokládám, že je to ze dvou stejných kusů.
Nemáte někdo střih, docela bych si ho ušil?
Obrázek
silva-nortica.blog.cz
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Omlouvám se, jak víte, moc tomu nerozumím, ale tipnul bych si, že je to prostě látka sešitá něco jako ve tvaru rukávu a ohrnutá a tim ohrnutým to má naražený na hlavě. :D
Dole (na užším konci) zřejmě sešitá nebo jinak zaslepená.
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Maršálek »

maser napsal:U Taliánů mě zaujal tenhle látkový slint. Nevypadá náročný na výrobu, jen netuším, jak má zařízeno aby mu z hlavy nespadl (nestáhl ho ten visící cíp). Ten chlapík to má zpět ohnuté a je vidět šev, takže předpokládám, že je to ze dvou stejných kusů.
Nemáte někdo střih, docela bych si ho ušil?
To je chaperon - prakticky se jedná o přehrnutý "rukáv", např. zde http://www.kostym.cz/Cesky/8_Krejcovstv ... _11_05.htm střih je velmi jednoduchý, nákresy mám ve své práci o odívání ;)
Je to jenom delší válec, který je rovný, nebo se jedním směrem rozšiřuje. Může být i ozdobně vykrajovaný. na jedné straně ho párkrát přehrneš a nasadíš na hlavu, druhý kus necháš volně viset, nebo si ho naskládáš na hlavu, viz. Posadow.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od maser »

Já myslel, že chaperon je "klobouk" na 15. stol. Tohle je tedy asi starší vývojová fáze?
silva-nortica.blog.cz
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Zdeslav »

Tak teď jsem nadobro zmaten...pod pojmem chaperon znám zejména způsob nasazení kukly na hlavu, přičemž ta sedí na temeni dotyčného otvorem po obličej, který je ohrnutý a límec i cíp volně splývají dolu.

asi takhle: http://nezabuditzi.webgarden.cz/image/11578687

Z toho se pak v 15. století vyvinula ozdobná pokrývka - též zvaná chaperon, která již však neplnila funkci kukly, ale byla střižená samoúčelně - jen jako chaperon.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Maršálek »

Zdeslav napsal:Tak teď jsem nadobro zmaten...pod pojmem chaperon znám zejména způsob nasazení kukly na hlavu, přičemž ta sedí na temeni dotyčného otvorem po obličej, který je ohrnutý a límec i cíp volně splývají dolu.

asi takhle: http://nezabuditzi.webgarden.cz/image/11578687

Z toho se pak v 15. století vyvinula ozdobná pokrývka - též zvaná chaperon, která již však neplnila funkci kukly, ale byla střižená samoúčelně - jen jako chaperon.
chaperon je prostě klobouk ;) jinak je to přesně tak, jak popisuješ, jenom to v tomto případě není kukla, ale "roura" ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Ronšperk
Příspěvky: 63
Registrován: Út 10. Ún 2009 20:28:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Ronšperk »

To názvosloví neberte tak doslovně. V podstatě nevíme jak tomu u nás říkali v dané době.
Ale zavedla se jistá ustálená označení pro našo současné dorozumívání. ;)
Technik
Příspěvky: 8
Registrován: Po 15. Črv 2009 12:59:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Technik »

Zdravím, chci se zeptat zda je tato pokrývka tedy ?chaperon? (názvosloví nechám na vás) vhodná pro období 1. pol. 15. stol., lokalita české země. Pod ní bych si představoval mimino download/file.php?id=876 (to co tu bylo předtím byl omyl :-D ) Díky
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od trener »

Pane Zdeslave, Tvá kožešinou lemovaná čepice: Byla by doložitelná pro zemana? Postup výroby prosím?
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Zdeslav »

Doložitelná je, a myslím že pro zemana to nebude problém. Výroba je celkem jednoduchá. Chce to jenom silnější vlnu. Já měl tu výhodu, že jsem měl pěknou vlněnou filc.

Z toho vystřihneš kolečko a pás kolem hlavy tak vysokej, jak chceš mít vysokej klobouk + ohrnutí. Pás sešiješ v kruh a shora na to přišiješ to kolečko. Dole ohrneš a tradá, je hotovo.

Pokud chceš můžeš to ještě pošít nějakou hezčí látkou (v tvém případě asi nejakou pěknou vlnou) no a pak máš s kožešinou na výběr. Buď jí našít jenom zvenku na ten lem (tak to mám třeba já), nebo s ní podšít celou čepici (teplejší varianta). Podobně se dá dole ten lem třeba rozstřihnout a ono ti to udělá takovýhle véčko.

No...doufám, se to aspoň trochu z mýho popisu bude lze si představit :)
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti