Pokrývky hlavy

freedredy
Příspěvky: 45
Registrován: So 19. Bře 2011 21:20:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od freedredy »

Ahojky, Kordulko ale ty roušky se opravdu špendlili do těch beraních rohů, tak jak říká Posadowski, nebo možná oba myslíte něco jiného... nevím teda jak na tom obrázku, ale jinak se špendlili do těch rohů, když se nosili beraní rohy, diadám a rouška jen pod bradou, tak byli našpandlené na rohach. Možná když se nosila i rouška klasická jako závoj, tak ta určitě byla na podbardku a čelence, tudíž tam mohla být připevněna i rouška pod bradou. Ale zase si myslím, že když se nosil závoj i rouška pod bradou, že se nenosila rouška pod bradou, ale spíš kukla a ta pak vypadala jako rouška, ovšem záleží pak jestli nositelka měla beraní rohy nebo ne..
freedredy
Příspěvky: 45
Registrován: So 19. Bře 2011 21:20:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od freedredy »

Ano kanekalon, je nejvíce podobný vlasům, jsou to vlastně umělé vlasy a myslím, že laik by to od běžných vlasů ani nepoznal, od zdravých vlasů tedy..
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Kordulka »

Freedredy, přiznám se, že z toho Tvého předposledního příspěvku vůbec nejsem moudrá. Vychrlila jsi toho páté přes deváté poměrně dost a vlastně nevím k jakému tématu.

Pokud se bavíme o sem umístěném obrázku, o němž jsem se domnívala, že Tě zajímá, pak ta paní na něm má závoj upevněný čelenkou. A že byly čelenky lehoučké tak, že by je vánek sfoukl i se závojem, je nesmysl. Zvlášť pokud byly kovové a zdobené perlami a kameny. Ale i například potahované něco váží. Pouze tenoučké plechové jsou skutečně lehké.
No, a něco úplně jiného jsou JINÉ typy závojů a čelenek, které se pochopitelně i jinak upevňují.

Jestli se chceš bavit obecně, tak se můžeme bavit obecně. Pokud se ptáš na konkrétní věc, dostaneš odpověď ke konkrétní věci. Nevím, co víc k tomu dodat.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal: A že byly čelenky lehoučké tak, že by je vánek sfoukl i se závojem, je nesmysl. Zvlášť pokud byly kovové a zdobené perlami a kameny. Ale i například potahované něco váží. Pouze tenoučké plechové jsou skutečně lehké.
Tohle, co píšeš, je nesmysl. Čelenky byly lehké a vítr, kerý se opře do závoje tak, aby tento vlál, jako na výše uvedeném obrázku, je s hlavy shodí, nebo sice neshodí, ale pokud k nim není závoj upevněný, jednoduše ulétne, vytáhne se zpod čelenky. To, že jsi to nevyzkoušela, nebo si to neumíš představit, dostatečným argumentem není. Naopak, u existující čelenky lze hmotnost snadno zjistit, u archeologického nálezu zpětně dovodit (viz třeba známý nález č. 1465 z Londýna, Pritchard et.al,1993) a z těchto údajů experimentem ověřit. Docela snadno a jednoduše. To, že Ty to nepoužíváš, nebo že s tím nemáš zkušenost, neznamená, že to tak nebylo...
freedredy
Příspěvky: 45
Registrován: So 19. Bře 2011 21:20:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od freedredy »

Kordulka napsal:Závoj na prvním obrázku není nikam přišpendlený. Je tam naprosto jasně vidět, kudy prochází přes týl pod čelenkou a jak se přes její okraj ohýbá ve větru.

Kritizované pevné špendlení souvisí nikoli se závoji samotnými, ale s rouškami a hlavně s podbradníky, na které se závoje teprve našpendlují. A podbradníky (mnohdy spíše "nábradníky") opravdu musely být pevně špendlené, aby vůbec držely na obličeji; zejména ty, které se tvarovaly z jednoho pruhu, jenž obepínal hlavu od čela, v týle se křížil a procházel dvojitě kolem brady zpět do týla.
Další případná kritika pevného špendlení "závojů" se týká až plachetek nošených ve 2. pol. 15. století, které se opět vinuly těsně kolem obličeje a zakrývaly bradu, někdy i ústa. A protože opět končily v týle, bylo nutné je tam špendlit. Bylo-li špendlení příliš těsné, žena nemohla pořádně hýbat hlavou, mluvit ani jíst a pít.

Kordulko odpovídala jsem na tenhle příspěvek a chtěla jsem tím říci, že se roušky pod bradou nepřišpendlovaly na podbradník, ale k rohům... Doufám tedy, že jsem tvůj článek dobře pochopila..
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Kordulka »

Freedredy, já mám pocit, že se tak nějak míjíme v tom, co je co 8-)

Tak Ti zatím posílám dva studijní materiály a hodím sem pár obrázků (jak bude trošku čas), abychom si to nějak pojmově ujasnily.

http://www.toya.net.pl/~kuswir/MTA.pdf
http://www.neulakko.net/wp-content/uplo ... ulakko.pdf
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Posadowski »

[quote="Kordulka"...dva studijní materiály [/quote]Thursfieldová je dobrá technická knížka pro švadlenky - jak co vyrobit, aby to vypadalo. Super se podle toho šije, jen pozor, není ti žádná velká věda a některé věci tam uváděné nemusí být nutně tak samozřejmé, jak jsou tam dány. Pro švadlenky je to ale asi to nejlepší, co se dá použít.
Ten druhý text se mi taky docela líbí, já jsem přesně tohle udělal asi před třemi lety, škoda, že jsem to podrobněj nedokumentoval, i tu karetku jsem si nechal vyrábět, dokonce na ní mám i ty kovové ozdoby, co jsou na tom londýnském originále. Jediné s čím nesouhlasím je použití lnu na místě těch vlasů. Sice existuje písemný pramen, který připouští takovéhle materiály jako náhražku, ale myslím si, že spíš v případě těch typů účesů, kde to bylo zakryté. Nedomnívám se, že by někdo takhle zjevně nosil něco z tak hrubé náhražky - lněného, když je dost jiných, podstatně věrohodnějších možností (a obstarat i pravé vlasy podle mne nebylo ani těžké ani drahé jako dnes).

Jo, na to ujasňování pojmů jsem sám moc zvědavý...
freedredy
Příspěvky: 45
Registrován: So 19. Bře 2011 21:20:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od freedredy »

Ten první odkaz je dobrej, jen škoda, že neni v češtině, u toho druhého mi přijdou také divné ty copy ze lnu.. Už chápu jak si to myslela, nejspíš, a podle těch pramenů jsme měli obě pravdu, jen jsme psaly každá o něčem jinym. Tys myslela asi tenhle způsob špendlení roušky na podbradník- str. 198, obrázek 4a v tom prvnim odkazu a já myslela něco takového-
III_14_03.gif
III_14_03.gif (13.12 KiB) Zobrazeno 6929 x
, to se špendlí na rohy..
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Kazimír »

Jak to bylo v naší době s baretem? Je to opravdu mimo nebo jste to někdo někde zahlédl? Zatim jsem našl(a), že se vyskytuje minimálně od 15. stol. (www.kostym.cz), což je ale pořád dost pozdě...
díky
Obrázek
třeba tak...
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Posadowski »

Kazimír napsal:Jak to bylo v naší době s baretem? Je to opravdu mimo?
No mimo ne časově, spíš tématicky. Máme několik písemných zmínek, třeba jak Karla IV. přišli při jeho cestě do Francie pozdravit jako známého vzdělance mistři Sorbony, v univerzitních oděvech - pláštích (tabardech) a myslím že je tam přímo "cum biretis" tedy s barety. Takže na Sorboně ano, na Universitě pražské jistě taky, v ulicích Prahy ale spíš ne...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti