Pokrývky hlavy

Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Kazimír »

to je škoda...
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Valkoun »

Posadowski napsal:
Kazimír napsal:Jak to bylo v naší době s baretem? Je to opravdu mimo?
No mimo ne časově, spíš tématicky. Máme několik písemných zmínek, třeba jak Karla IV. přišli při jeho cestě do Francie pozdravit jako známého vzdělance mistři Sorbony, v univerzitních oděvech - pláštích (tabardech) a myslím že je tam přímo "cum biretis" tedy s barety
To bych jako Baret neinterpretoval. Biret je část liturgického oděvu "čepička" samozřejmě ranější verze než ta čtyřrohá s bambulkou, kterou nosí dneska. Biret nosil třeba Spytihněv a Říští panovníci té doby..
Nezabudovi Sláva!
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Posadowski »

Valkoun napsal:To bych jako Baret neinterpretoval. Biret je část liturgického oděvu "čepička"
To ovšem, podobně jako mitra - pokrývka hlavy biskupa, nicméně v latinském textu najdeš stížnost, aby lidi nenosili nějaké pokrývky hlavy, třeba s kožešinou a je tam slovo mitra, protože tehdy se to nepoužívalo jen pro pokrývku hlavy biskupa, ale latinsky je to prostě "čepice". S tím biretem je to o to pikantnější, že k tomu textu jsou ve velkých fr. kronikách obrázy - mistři Sorbony se zdraví s Karlem IV. Ale muselo by se to asi přesně najít, já si to takhle z hlavy moc nepamatuju. Taky se podívejte do klaretových slovníků, tam je k těm názvům leccos...
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Valkoun »

Posadowski napsal:
Valkoun napsal: S tím biretem je to o to pikantnější, že k tomu textu jsou ve velkých fr. kronikách obrázy - mistři Sorbony se zdraví s Karlem IV. Ale muselo by se to asi přesně najít, já si to takhle z hlavy moc nepamatuju. Taky se podívejte do klaretových slovníků, tam je k těm názvům leccos...
Předpokládám, že myslíš text. Ve Šahelovi je iluminace na přelom s tímto výjevem ale není to nic moc. Duchovního na iluminaci najdem jedině se simbolickou tonzurou nebo mitrou, i když jsem si všiml pár miter pochybných. Biret by byl kuriozní (třeba i bude) ale fandím iluminacím či pozdějším portrétům profesorů...
Nezabudovi Sláva!
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Czernozub »

Každopádně jako pokrývka hlavy běžného kmána ne-e, stimmt?
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Valkoun »

Rozhodně ne

Tady máme jednoho adepta v pozadí
http://nd01.jxs.cz/994/424/0e6c785cf7_442109_o2.jpg
Nezabudovi Sláva!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od mikey.88 »

Mrkněte se sem. Je to z Paříže po roce 1380. Občas se tam něco podobné biretu podobá. Je těžký definovat co biret je a co ne. Takový, jaký známe ze 16. století ve 14. století asi neexistoval ale co my víme :D

http://mikey88.rajce.idnes.cz/Royal_20_ ... fter_1380/

heslo i jméno: mikey
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od richardrg »

Tady máme jednoho adepta v pozadí
http://nd01.jxs.cz/994/424/0e6c785cf7_442109_o2.jpg[/quote]

Domnívám se, že ne, všimni si dlouhého oděvu, ten je v tomto období často vyjádřením vážnosti osoby jako formální obleční. I v tomto případě by mohlo jít o duchovního, nebo o mistra případně i obojí najednou.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od Posadowski »

richardrg napsal:Tady máme jednoho adepta v pozadí
http://nd01.jxs.cz/994/424/0e6c785cf7_442109_o2.jpg
Já jsem teda hloupej, ale tohle podle mne je jednak z patnáctého století, druhak je na tom Mistr Hus a třeťak ti lidé zřejmě můžou být (aspoň ten vzadu) vzdělanci, možná účastníci koncilu? Ale to je jen dohad, možná je to z jiné doby a někdo jiný, ale přišel mi ten obrázek povědomý. Patnáctkový je ale každopádně :-D

U MS ROY 20 C VII bych se přikláněl spíš k pozdější dataci. Jestliže ji máme mezi 1380-1415, tak bych to podle oděvů dával spíš k tomu 1400-1410 než dřív.

No nic, už to vidím. Kabátce máme, tak se pustíme do pokrývek hlavy. Tak zase za dva roky na Semináři nashledanou... :mrgreen:
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokrývky hlavy

Příspěvek od mikey.88 »

Posadow: Taky to hádám k roku 1400 ale je to pořád lepší než pozdní patnáctka. Pokrývek není nikdy dost :P
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti