Opasky a tašvice

Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Nechala jsem se přemluvit k výrobě ručně šité repliky brašniček. Zákazník původně chtěl rekonstrukci nálezu z Bayreuthu podle původní interpretace archeologů, která je až zábavně nepraktická. Je krásný vidět posuny v některých oborech :)
rekonstrukce.JPG
rekonstrukce.JPG (13.61 KiB) Zobrazeno 4870 x
Pro představu nález předního panelu má 16x11 cm a v článku se předpokládá, že ty díry po nitích jsou ozdobná výšivka. Zajímavé je, že se do toho tímhle způsobem vlastně vůbec nedá dostat :D Proto jsme nakonec použili jiný kus, trochu větší, dodali vnější měšce tak jak to interpretuje O.Goubitz s prostřední placatou kapsou na voskové destičky. Je pořád docela malá (velikost předního panelu 19x11cm), ale z kontextu vychází, že ty destičky vlastně taky mohly být dost malé a tenké, i podle dalších nálezů (mimochodem moc jich takových není vidět.... )
Vzhledem k tomu, že jsem vycházela jen z předního panelu, a zákazník je z části vlastně dost purista, a chtěl mít něco německého podle nálezů které si našel, tak jsme vnějšek udělali jen jednoduchý překryv bez zapínání a přední kapsy.
DSC_1106.JPG
Vzhledem k přání zákazníka a nálezu jsou obě brašničky vyrobené z třísločiněné kozí usně, s vyztužením předního panelu z třísočiněné hověziny a neobarvené. Vzhledem k vyobrazením bych to asi v přírodní barvě nenechávala, ale on rekonstruuje dle vlastních slov "obyčejného řemeslníka" a vybavení se snaží tlačit spíš na spodní hranici, tak mu to přišlo lepší
Přílohy
web 2.jpg
Naposledy upravil(a) Eliška z Rohozce dne Pá 06. Črc 2018 20:15:30, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

web.jpg
.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Druhá brašnička pro mě byla o něco zajímavější, protože mi osvětlila jednu docela zajímavou věc. Vždycky, když jsem prohlížela romanci o Alexandrovi, tak jsem si říkala jak mají ty brašničky směšně malý, a že je to nonsens a interpretace kreslíře, páč se do toho nic nevejde.
xchair 161v.jpg
xchair 161v.jpg (46.18 KiB) Zobrazeno 4869 x
Dělali jsme ji podle docela známého nálezu z Londýna (Dress and accesories) na kterém by vlastně nebylo nic divného, když si člověk prohlíží tu knihu, až na to, že ten překres v té knize formátu A5 je jen 1:2 :D
dress and accesories.JPG
dress and accesories.JPG (29.04 KiB) Zobrazeno 4869 x
Žlutě jsou vyznačené divné zbytky po šití. Je pravděpodobné, že tam chybí textilní panel, ale je přichycený jen na bocích. Další zajímavá věc je, že když člověk ten překres vytiskne 1:1 tak vnitřní díl předního dílu je nahoře delší než záložka šití předního dílu. Proto jsem došla k závěru, že je to prošité k zadnímu dílu.
Takhle vypadal první pracovní model po sešití - prostě to tam přebývá a ještě by to bylo celé takové vachrlaté
Přílohy
DSC_1123.JPG
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Pro šťouraly - dovolila jsem si to oproti originálu udělat z menšího počtu kusů a) ten předek byl rozříznutej až po dokončení té brašničky b) ten vnitřní díl je z více kusů pravděpodobně pro úsporu materiálu, která mi v tak malým kousku přišla bezvýznamná, a vzhledem k tomu, že to byla komerční zakázka tak mi to přišlo jako slabé místo kde by se to mohlo zbytečně rozbít.
Po doplnění textilního panelu jsem to pak ještě podle děrování na originálu ( i když teda to nesedí úplně úplně... ) celé našila na zadní díl
DSC_1146.JPG
Po otočení to dopadlo takhle
web 3.jpg
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Vzhledem k tomu, jak často je na iluminacích vidět jak ti borci nosí ty nože za brašničkama a ty jim tam tak záhadně nevypadávají, tak, světe div se, jsou tam k tomu vázání :D
DSC_1132.JPG
tady je teda použitej neúměrně velkej a nedobovej nůž, ale princip z toho k vidění je, a pak i dává smysl ta nedošitá přední kapsa.
Do té zadní kapsy se vejde pár mincí, nic velkýho a dá se do ní dostat shora od pásku tak na dva prsty
web 4.jpg
web 4.jpg (39.91 KiB) Zobrazeno 4874 x
a takhle to mrně vypadá ze zadní strany
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (30.31 KiB) Zobrazeno 4874 x
Je to boží, dělejte si malý brašničky na rannější dataci, je s nima sranda :D
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti