Opasky a tašvice

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Zdeslav »

Ahoj, raznice se dá udělat i z hřebíku, nicméně tepání kůže je docela kumšt a než se něco naučíš, dost toho zkazíš. K vypalování do kůže ti nic neřeknu, to jsem nikdy neviděl. Nepřemýšlela jsi nad možností dát to vytepat nějakému sedláři? Popřípadě ta výšivka no...tím určitě nic nezkazíš.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Bahnak »

Aloha

Přemýšlím nad tím vypalováním, vedle na brodeckým se to koukám lehce naťuklo.
http://forum.brodec.org/viewtopic.php?f ... %AD#p32918
Ale vlastně tam není nic řečeno, tedy akorát že "asi" jo.
Osobně mi vytlačování přijde více "košer" a výsledek pak vypadá hezounce, ale to vypalování je zase jednodušší na výrobu (nahřát hřebík na plotně, chytnout kombinačkama a defakto kreslit)
Máme vůbec nějaký nález vypalování do kůže nebo je to jen doměnka?

Ještě jednu otázku, dělám tašvici podle topiců vedle na brodeckém, lnem podšité víko, vnitřní kapsa s měšci atd. a napadá mě jestli jsem náhodou nepřestřelil dataci - tedy upřesním pro jistotu - zda na "Karlovce" může mít tašvice podšité víko a vnitřní měšce, či raději volit jen jednoduchou kapsu?
Mojsheho vobrázek tašvic docela dobře ukazuje rozmanitost, podšívání a měšce, ale raději se zeptat než to pak házet do koše...

Díky ;)
Přílohy
prehled.jpg
prehled.jpg (329.4 KiB) Zobrazeno 7816 x
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
bilbo
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 25
Registrován: Út 08. Led 2013 14:36:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od bilbo »

Moje práce. Závěs na meč. Závěs je zdoben vytlačováním a poté vybarven. Šíře pásku 4cm.
Nevíte kde se dají sehnat besanty?
Přílohy
závěs II.jpg
závěs I.jpg
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od mahy »

Pěkné. Pár dotazů:
- čím jsi barvil?
- proč je to ustřižené a není celá pochva?
- je to podle něčeho dělané? Nějaká předloha? Mate mne ta část dole. Co jsem viděl tento vývaz, tak ten dolní pás byl obtočen kolem pochvy a teprve jím procházelo ono prošněrování hornějšího pásu.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Bahnak, hezká kolekce tašvic, ale všechno to je asi 15 stol. dle dýk.
Jestli byly složité tašvice nebo jen jednoduché kapsy se tu už myslím řešilo. Ale logicky asi ne tak složité a módně zdobené jako později.

Pokud jde o zdobení kůže. Mě tedy zajímají hlavně pochvy. Kožené nebo dřevo kůže pochvy byly zdobené hlavně lisováním a tlačením.
Rytí ani vypalování jsem zatím nikde neviděl ani na nálezech různých kožených fragmentů. To neznamená, že by to tam nebylo.
Řekl bych že všechny ty druhy zdobení byly asi známé už hodně dávno, ale ne všechno se používalo v té dané době.

Bilbo. Opasek není špatný, odpovídá to tehdejšímu vkusu jak jsme se o tom bavily. Besanty si musí každý udělat, já je razím. Ale pokud najdeš levného kovolitce tak lité typy.
Ten úvaz na 13 stol. je opravdu trochu spekulativní. Ale stačí trochu vylepšit.
bilbo
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 25
Registrován: Út 08. Led 2013 14:36:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od bilbo »

mahy napsal:Pěkné. Pár dotazů:
- čím jsi barvil?
- proč je to ustřižené a není celá pochva?
- je to podle něčeho dělané? Nějaká předloha? Mate mne ta část dole. Co jsem viděl tento vývaz, tak ten dolní pás byl obtočen kolem pochvy a teprve jím procházelo ono prošněrování hornějšího pásu.

Pásek je barven lihovým mořidlem. Zelená s černou je klasická lihovka, ale lze použít také mořidlo. Lihovky mají podobné složení jako mořidlo a nevím jak bych zvládl ty tanké linky.
používali jsme je i na učnáku- jsem vyučený sedlář.
Bílá je fixa používá se na psaní na keramiku, mají ji v papírnictví.
Pochva není celá na přání majitele, používá více mečů a chtěl jednu univerzální.
Dolní pás není obtočen, protože jsem pás řezal po celý dílce stejně široký, tím pádem by jse do něj nevešlo prošnerování. A kdyby jo mohlo by jse to trhat. Tak jsem to vyřešil širším kouskem ke kterému je pásek přišitý.
tenhle způsob už jsem párkrát dělal a všem majitelům to drží.
Jinak jsem se nechal inspirovat v Knize Zbroj a Zbraně Petr Klučina.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od richardrg »

[quote="Heinrichvs"]
Pokud jde o zdobení kůže. Mě tedy zajímají hlavně pochvy. Kožené nebo dřevo kůže pochvy byly zdobené hlavně lisováním a tlačením.
Rytí ani vypalování jsem zatím nikde neviděl ani na nálezech různých kožených fragmentů. To neznamená, že by to tam nebylo.
Řekl bych že všechny ty druhy zdobení byly asi známé už hodně dávno, ale ne všechno se používalo v té dané době.

Opravdu hodně věcí zdobených rytím a vyřezáváním i prořezáváním je v nálezech z kolektoru z Prahy Na příkopě. Něco jsem viděl a nafotil, někam jsem ty fotky i dával, jsou tam vidět např. bohatě prořezávané pochvy na běžné malé kuchyňské nože.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Bahnak »

Hmmm, tak po delší úvaze se vracím zpět k tašvici.
S těmi prostřihy jste mi nadělali i díry do hlavy. Zní to relativně jednoduše, akorát vidím jediný háček.
Mám postavu defakto na konec Karlovců, ale vcelku nemajetného vojcla. Je mi jasné že můžu mít parádu i jako nemajetnej, takže pod prostřihy buď narvu jinou kůži nebo třeba len, ale moc si nevím rady s barvami (kontrastem)..., tedy co je na vojcla zhruba v jeho možnostech a co už jako že ne.
Jako napadá mě i pár vzorů co jsem viděl na obrázcích, ale to šlo tuším o botičky a pak jsem něco zahlédl na pochvách, asi svou tmavě hnědou kůži podšiji režným lnem, tím by vznikl "laciný" kontrast. Ale...
Má někdo takovou prostřihávanou tašvici vyobrazenou a nebo jsme v rovině úvahy..?

PS: a ještě malá odbočka, lunice na tašvicích Karlovci ano/ne? Jde jen o teoretickou otázku, prostě mě zajímá zda ke konci 14. století u nás už někdo zatížil víko tašvice kusem kovu a nebo se s touto módou ještě pár let čekalo...?

Předem díky za odpovědi i úvahy.
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
Lenka
Příspěvky: 38
Registrován: Stř 02. Zář 2009 20:55:56
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Lenka »

V podstatě zde existovaly dva druhy barvených kůží. Jedny dovozové a velmi drahé (kordovan, safián, marokán) a druhé naše. Ty naše vyráběli kožebarvíři, kteří se odštěpili od jirchářů, činících kůži na bílo. Rozdíl mezi dovozovou na naší kůží byl jednak v kvalitě, ale hlavně v sytosti a stálosti barev. Vyhni se červené a modré. Barvy kterých lze snadno dosáhnout přírodním barvením jsou bílá (po činění kamencem), odstíny hnědé a žluté (kůra, duběnky a pod.), zelená (mědí), černá (železem). Je možné dosáhnout i sytých odstínů, ale poměrně rychle blednou, kůže se proto musí čas od času znovu natřít.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od mikey.88 »

Lenka: Můžu se zeptat? Kůže stářím tmavne. Lze nějak odvodit původní odstín, když muzejní originál je skoro černý? Nebo to je různé?
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti