Opasky a tašvice

Lenka
Příspěvky: 38
Registrován: Stř 02. Zář 2009 20:55:56
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Lenka »

Původní barva se dá odvodit podle toho, čím byla kůže činěná. U nás se ale rozbory kůží dělají oproti zahraničí velmi málo. Většina kůží z nálezů je třísločiněná, ale asi hlavně proto, že v zemi nejvíc vydrží. Třísločiněná kůže se používala na boty, opasky, sedla, řemeny... Barvu měla podle použitého třísla. U nás to byla většinou kůra z dubu a později ze smrku, ale také z jiných stromů, třeba olše. Asi záleželo hlavně na tom, co se v místě koželužny vyskytovalo. Barva pak mohla být něco mezi žlutou a červenohnědou. Nijak zvlášť se barevně nelišila od dnešní kůže, činěné umělými tříslivy.

Jo ještě u těch varevných kůží jsem zapomněla na nátěr krví. Ten dává krásnou červenohnědou barvu a taky lesk.
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Bahnak »

Za barvy díky, krev zvážím, až mě někdo na bitvě zase majzne přes frňák tak budu barvit :-)
(ale spíše nechám přírodní barvičky)
Jak s tím prostřiháváním víka tašvice? Vyhnout se tomu a nebo to má někdo podložené?
A lunice na víku ano či ne? Já je teda nikde na vyobrazení nezahlédl, teda zahlédl ale nejsem si jistý datací...
Předem moc díky za odpovědi.
Naposledy upravil(a) Bahnak dne Pá 22. Ún 2013 19:25:03, celkem upraveno 1 x.
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od maser »

Já znám ty lunice jen z 15. století, ale nikdy jsem se na ně nezaměřoval, tak si netroufám tvrdit jak to bylo třeba koncem 14. století.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Bahnak »

Njn, raději se tomu tedy vyhnu, díky ;)
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

V průběhu let, jsem viděl jednotlivé nálezy bez té úpravy o které píšu. Po shlédnutí ojediněle velkého a zachovalého souboru kožených věcí z Prahy 2pol14st můžu konstatovat s 95% pravděpodobností, že moje hypotéza platí. Ovšem můžete si myslet že vám lžu, protože sem všech 30-40 opasků, které jsem fotil, měřil nebo jen viděl nemůžu stejně dát. Ale můžete si být jisti, že když to někdo bude mít, tak si neodpustím na to upozornit.

Dnes sedláři a ti co vyrábí opasky a řemení mají své návyky, které se vyvinuly časem a nepatří do minulých dob.

Už nějakou dobu jsem měl podezření při pohledu na dochované řemeny opasky z historie, že ořezávání okrajů, tak aby nebyly "ostré"? Jsem si celkem jistý, že tohle se nedělalo ve středověku. To samé platí pro "zpevnění hran" objetím přípravkem nebo kružítkem a vytvořením té známé vytlačené brázdy souběžné s okraji řemene.
Prvně co jsem viděl, se ořezávání okrajů řemenů a zpevnění okraje tou brázdou, nachází u originálů cca od 2 pol. 16 stol. Běžné je to v 17 stol.
Možná je to dříve. Ale zatím jsem to u středověkých nálezů neviděl.

Toto podezření jsem měl již pár let a proto jsem přestal řemeny takto upravovat. Kolega Zádubský si na to stěžoval a šel si to nechat udělat. Ono je to spíš estetická věc z našeho pohledu. Poslední dobou to nedělám a řemeny se upraví samy.
Jiná věc je asi u opravdu hodně používaných součástí jako postroje.

(Omlouvám se, že zase lezu do zelí Janě. A že používám neodborné názvy. Neznám a nevím jsem samouk, rád se poučím).
Naposledy upravil(a) Heinrichvs dne Čt 12. Črv 2014 7:25:58, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

jak jsi k tomu došel? máš k tomu nějakej podklad? Je to samozřejmě dobrý vědět.. Jinak hrana opasku se dá zaleštit i bez ohranění, ale závisí to asi i od kvality kůže ze který to řežeš....
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Informace vis předchozí text. Pro zpřesnění jsem upraven první odstavec.
Mě osobně zajímá soudobý stav řemesla jen potud, pokud se shoduje nebo odlišuje s nálezy. Ani neznám terminologii, která se stejně tvořila většinou v 19 stol. stejně tak jako celé řemesla se ustálily v dnešní podobě až v průběhu posledních 150let.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Když jsi je prohlížel, byly tam nějaký tepaný opasky / zdobený? má smysl se tím zabývat?
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Myslím že jsme to popsaly i s Richardem u bot a nožů.
Tepaný myslíš to jak vemeš nějaký nástroj a tlučeš a tlučeš. Tohle jsem tam nikdy neviděl jak v té Praze tak jinde.
Opasky byly různě řezané prořezávané. Ta unikátní česká výzdoba kůže ze 14 stol pochvě.
Zbytky barvení.
Besanty nebo v literatuře spíš označované za nášivky.
A pak tam bylo tlačení rytou plotnou na větší povrch. Materiál té plotny byl asi spíš tvrdé dřevo. Rozdíl v lisování kovové plotny s rytinou a dřevěnou vyžezávkou se dá poznat.
Není to na posledy kdy se o to zajímáme a pokusíme se v tom dál bádat. Jsem objednaný do státního archivu k restaurátorům, dát těm novým informacím nějaký obrys.
Lenka
Příspěvky: 38
Registrován: Stř 02. Zář 2009 20:55:56
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Lenka »

Z roku 20000 existuje obsáhlá diplomová práce Ivany Shromáždilové "Kožedělná výroba v archeologických dokladech středověku". Zabývá se podrobně nálezy usní na Moravě. Jako zdobení kůže je tam uváděno vyšívání (hlavně v románské době), vtlačování ornamentů pomocí matrice a vyřezávání ornamentů. Tepané ani ťuk. Je to nejspíš opravdu jen moderní záležitost.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host