Opasky a tašvice

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Jo Mahy by chtěl univerzální návod :) Samozřejmě vybíjení je otázka jiné doby. Ale dle definice je vybíjení i přidělání nějakého toho besantu pomocí nýtku.

Za mě je to diskuze, chtěl bych si jen utřídit nové informace.
To už vím dávno že se s Janou málo kdy na něčem shodnu, ikdyž mluvíme oba o tom samém.
Jen pro jistotu, nechci se ti plést do kšeftů ani do vaší živnosti. Mám dost svojí práce, navíc se teď začínám více dělat i palné zbraně.

O ražení-tepání tu píšu od začátku, že se jím dá udělat hodně složitý motiv, ale má své omezení a dá se rozpoznat i na originálu od lisování (tak jsem to slyšel). Různé linie a jednoduché obrazce bohužel jsou v převaze ale to neznamená, že by se nedělaly složité tvary. Notoricky známá publikace o pochvách z Yorku, jak se tu o ní mluví, ukazuje nálezy ražené o tom se asi nikdo nepře. Popravdě už jsem to dlouho nečetl, protože je pře jen vzdálenější kulturní okruh.
A když čtu, že na nějakém výrobku a nebo hodně náročné pochvě je lisovaná kůže, tak asi není ražená-tepaná.
Ano i konzervátor, kunsthistorik se může třeba zmýlit a pokud to tak je, tak je třeba to napravit. Ale oni to nepíšou jen tak.
Jestli chceš nafotit nějakou zajímavost, tak sem s tím. Pořád by mě zajímalo, jak by vyšel pokus, kdy uděláš ražením složitý motiv a já se ho pokusím udělat lisováním.

Takže znova, viděl jsem slyšel jsem četl jsem. Nic nefabuluji.
Pochvy 2pol 14 stol: nařezávání (nejde o to čemu říká Jana naříznutí a tepání, tohle je opravdu jen nařezávání), ražení, vpichy, omezeně nějaké to puncování (díky Mahy za postřeh), také i různé kovové prvky.
Opasky: nášivky-besanty (nášivky dle literatury, ale zatím jsem viděl vše spíš nýtované), vyřezávání, nařezávání, ražené motivy, vpichy.
Obecně levné věci měly jednoduché zdobení, lepší věci měly na sobě kovové prvky a čím více tím lépe. Kdo chtěl mít hezký opasek, tak na tom měl nabušený kovem. Ozdoby byly hlavně ražené. Kroužky pro jehly přezky byly taky ražené.

Jsem měl zprávu: Jana je Lvice, ty mají vždycky pravdu a ty má vždycky smůlu :-)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od mikey.88 »

Několik příkladů z české produkce za všechny:

Kožené pouzdro na Svatováclavskou korunu, na říšské jablko a na korunovační kříž. Pozdro na korunu je v korunní komoře - k tomu se nedostanete. Ostatní je v klenotnici v Hofburgu ;) Nebo třeba pouzdro na říšskou korunu ;) viz foto:

Obrázek
Obrázek
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Už se nepamatuju, dobrá ukázka ražené-tepané práce (mikešovo futrál), nejspíš asi by bylo dobré se zeptat konzervátora.
Někde o tom byl článek.
Něco co by mělo být lisované je tady co posílám. Většinou se to mělo kombinovat, ražení i lisování.
Lisováním by se měly zdobit hodně tašky a obaly.
Ražení je univerzálnější.
Knihy mají lisování teplou plotnou nebo různým jiný náčiním. Ražení je zde v menšině. Nařezávání je ta naše specialita co pak mizí.
Bolí mě poněkud ruce, tak nemůžu moc makat. Tak se teď vzdělávám.
A díky Janě se prodírám článkama o kůži. Vlastně to začalo na semináři, kdy se mě snažila přesvědčit, že nařezávání je v podstatě ražení-tepání. Docela mě to zaujalo, a budu se v tom rejpat dále.
Přílohy
fb54396d869009c5530ab95edd5270d8.jpg
fb54396d869009c5530ab95edd5270d8.jpg (40.04 KiB) Zobrazeno 9216 x
5af95ff2b920517775594bf587a02fec.jpg
5af95ff2b920517775594bf587a02fec.jpg (148.21 KiB) Zobrazeno 9216 x
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Můj první pokus o lisování kůže. Už je to taky před nějakou dobou. Rytý železný plech. Kdybych měl více času si s tím vyhrát, tak by se daly udělat hluboké motivy a hodně to rozvést. Takhle je to strohé a jen málo vystouplé.
Další je lisovaný motiv na kabele z UH muzea. Lisování se provedlo dřevěnou matricí.
Přílohy
bílvajs tlačená pochva.jpg
miškéřská kabela.jpg
miškéřská kabela.jpg (12.34 KiB) Zobrazeno 9212 x
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Zde jsou další dva druhy zdobení. Lisování řemene do dřevěné formy. Nevýhoda, že se ta forma po několika lisováních otlačila.
Za tím je špatně ražená pochva s razidly dle táborských nálezů a zatím je "správná pochva" s nožem s kostěným obložením z 15 stol. ale ta pochva je dle nálezu ze středních čech už z konce 13 stol. ale takové se dělaly i mnohem později.
Tak jsme snad pořešily zdobení. Každý máme jistě stále svůj názor a já slibuju, že budu dále bádat a terorizovat vás tu a hlavně Janu, která už mě musí nenávidět. Holt jsem deformovaný příliš dlouhým pobytem na akademických pracovištích.
Přílohy
14stol sada2.jpg
14 stol sada.jpg
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Po půl rokem jsem si dodělal tašvici.
Bohužel máme pro 14-15 stol zatím jen pár kousků tašvic, taštic. Ale i ty byly identifikování díky Goubitzovo publikaci.
Takže jsme odkázáni na západní nálezy z Francie ale hlavně Holandska, kde se našly celé krásně zachované kusy.
Goubitz píše, že vrchní část byla z třísločiněné kůže, vnitřní panely a měšce bývaly z zámyšnického kůže. Má to význam v tom, že zámyš je měkčí a pružnější a po převrácení je tato část poddajnější.
Našité měšce našel Mikeš už v 70 letech. V Goubitzovi je vnitřní panel s našitýmy dvěma měšci v kruhovém tvaru datovaný na 14 stol.
Přílohy
Tasvice vnitrek.jpg
Tasvice vnitrek.jpg (140.95 KiB) Zobrazeno 9164 x
Tasvice celá.jpg
Tasvice celá.jpg (162.57 KiB) Zobrazeno 9164 x
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Dvě brašničky k narozeninám pana Zdeslava a jeho družiníka Kazimíra :) Vychytávám technologické chyby, ale ty další už budou perfektní, slibuju ;)
IMG_8347.JPG
IMG_8348.JPG
Naposledy upravil(a) Eliška z Rohozce dne Po 24. Srp 2015 8:05:39, celkem upraveno 2 x.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Ta Kazimírova co se nevešla do prvního příspěvku :)
Přílohy
IMG_8351.JPG
IMG_8350.JPG
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Heinrichvs »

Předběžná informace. V souboru v Praze co tam s Kohem šmejdíme. Našel jsem dva vnitřní panely z tašek-tašvic. Jeden je ten typ Amersfor nebo jak se to píše v NL, tedy ten typ co mám já s dvěma oválnýma měšcema a druhý tam byl ten běžný s třeba obdélnýma měšcema.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Opasky a tašvice

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

To je dobře :) konečně on to Goubitz píše, že se to pravděpodobně dá podle toho co zkoumal vztáhnout na celou evropu... Ale je dobře, že to máme i v Praze :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host