Boty

Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Pike »

Ze severní... A akátové dřeváky se nepochybně staly hlavní vývozní komoditou nové kolonie Vinland. A dokaž, že ne! :lol:

(Mimochodem, ten Viking byl Leif, Erikův syn ;) )
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od maser »

Máte někdo zkušeností s šitím pouilainů? Jedny budu šít, jen si nejsem jist jak sešít tu dlouhou špic. Vaverka ve své Obuvi ve středověku uvádí jeden spekulativní steh. Máte s tím někdo zkušenost, popřípadě to šijete úplně jinak? Díky
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Kordulka »

K tomu šití bot - zjistili jsme, že průmyslový šicí stroj, který máme doma, je vlastně určen pro šití kůže. Takže, pokud někdo budete potřebovat něco ušít z kůže, není problém.

Kromě toho jsme zjistili, že bez problému prošije 6 vrstev stanovky a obyčejného lnu 8 vrstev.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od mikey.88 »

Toto je úžasná rekonstrukce :shock: (Přesně tenhle typ bot jsem hledal. Má je Karel IV. na freskách na Karlštejně)

Obrázek

http://www.diu-minnezit.de/realie_detai ... id=0&tid=3
Obrázek
Avátar uživatele
Miroslav
Příspěvky: 9
Registrován: Po 30. Lis 2009 16:45:14
Kontaktovat uživatele:

Krpce

Příspěvek od Miroslav »

Hledám důkazy pro/proti nošení krpců ve druhé polovině 14tého století.
Při pátrání na internetu jsem bohužel našel jen neurčité odkazy na jejich používání v RS, a potom u valašských krojů někdy v 17 století. N a druhou polovinu 14tého století jsem ovšem nenašel nic.

Pokud je tu někdo schopen postnout odkazy na iluminace, písemné prameny, či archeologické nálezi k tomuto tématu Byl bych velice vděčný.

Prosím zdržte se komentářů tipu: "někde sem to viděl ale už nevim kde" a nebo tipu "známej kterej tomu zaručeně rozumí řikal že....".

Všem mnohokrát děkuji.
Zbraň není argument. Kdo jí vládne argumenty nepotřebuje.
http://1381-1424.hys.cz/viewtopic.php?f=26&t=66
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od richardrg »

Dosud jsem neviděl žádnou iluminaci z období vrcholného středověku vzniklou ve střední Evropě, kde by se boty daly vyložit jako krpce.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Bohuslav
Příspěvky: 32
Registrován: Út 23. Zář 2008 13:55:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Bohuslav »

Miroslav: Krpce bude asi taková naše myslná předsava o tom ,že by je mohly nosit nižší vrstvy, kvůli jednoduchosti. Jeden argument proti krpců je ten, že u nich spotřebuješ veliké množství usně, která by se dala využít.
Docela jsem je taky hledal, ale marně.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Kordulka »

Nevím o žádném nálezu krpcí/krpců (nevíte, prosím, někdo, zda je to "TO krpce" nebo "TEN krpec"?) z VS či PS a moc bych se divila, kdyby existoval. Přece jen se jednalo spíše o obuv chudiny a je tedy jisté, že byla používána až do úplného rozpadnutí se.

Přetrvala-li však tato obuv až do počátku 20. století (třeba na Podkarpatské Rusi a na Slovensku, Slovácku či Valašsku se krpce nosily naprosto běžně až do WWII), není nejmenší důvod se domnívat, že ji venkovská (a možná i městská) chudina nenosila ve VS. Plstit lidé uměli a zcela jistě si venkovští chudáci dovedli uplstit jednoduché papuče nebo punčochy - a jako ochranu podrážky použili kus kůže, který řemínky připevnili k plstěné botě. Stejně tak se krpce hodí jako ochrana ovinků nebo hrubých pletených vlněných nohavic/punčoch a přesně takhle se v moravských a slovenských krajích nosily (a nosí). Na Valašsku se dodnes říká plstěným punčochám "kopytce" - a právě přes ně se nocí "krpce".

Existuje jedna velikonoční hra z (asi) přelomu 14. a 15. století (přepisy jsou totiž až ze 16. století), kde se zpovídá ševcova duše, že "...zle krpala..." - tedy že šil špatné boty, šidil zákazníky a vůbec byl lempl - EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz

Středověká čeština tedy znala slovo "krpati" a používala je v souvislosti s tvorbou obuvi.
Našla jsem jednu studii o názvech obuvi, třeba Ti to bude alespoň trošku ku pomoci - EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz

Jsou to samozřejmě jen nepřímá dovození, ale já si opravdu nemyslím, že takovouto šikovnou jednoduchou obuv by lidé opomíjeli.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Kordulka »

richardrg napsal:Dosud jsem neviděl žádnou iluminaci z období vrcholného středověku vzniklou ve střední Evropě, kde by se boty daly vyložit jako krpce.
To máš pravdu, ale na druhou stranu - kolik máme středoevropských iluminací s výjevy ze života prostých lidí? Pokud to tedy nejsou biblické výjevy (jako třeba Bible Václava IV.) s Adamem a Evou... Něco jako "Tacuinum Sanitatis" nebo "Hodinky" jsem tu zatím nezaznamenala. Ale pokud by někdo o takovém pramenu věděl a dal sem název nebo odkaz na něj, bylo by to fajn.
Zpitíhněv
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 136
Registrován: Po 15. Bře 2010 21:17:23
Místo/Bydliště: Horní Bříza/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Zpitíhněv »

V Romanci o Alexandrovi jsou občas vyobrazení různí řemeslníci nebo dělníci(námátkou kováři, tesaři, nějaká osoba co asi pere nebo ždímá prádlo...), dokonce jsem tam našel i něco, co vypadá jako kohoutí zápasy ;) Nicméně a) není to úplná chudina a b) ty postavičky jsou dost malý a detaily se z toho poznat moc nedají(jako např. ty boty).
Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí. Nakonec ví opravdu všechno o ničem.
http://www.shsinvictum.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů