Boty

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

Ještě k botám, v souboru ze Starého Města 2 pol 14 jsme minulý týden našly podrážku svrchní i spodní, které patřily k sobě i rámkem.
Svrchní podrážka co je v botě, byla šitá do strany. Spodní, která byla prošlapaná, byla skrz šitá. Takže se nebojte si dělat obě varianty a při šití dorámku jako chycení podrážek do strany tak prošít rovnou. Šlapu na rámkových botech už pár let a spodní podrážku mám šitou skrz a zatím to kupodivu drží.
Jina tloušťka podrážek na hraně, byla u originálů cca 2,5mm, tam kde se spojují se svrškem, ale protože byly z používaných bot, tak bych se nebál novou podrážku posunout na 3mm. Moje podrážka srazila u stran ze 4 na 3mm, kde to není namáhané.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od mikey.88 »

To je na podrážku nějak málo ne? Nebo myslíš obě ty podrážky takže 2 x 3mm ? Mám v botě 5 mm a přijde mi to málo. :D
Obrázek
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

3mm kůže musíš prošlapat při denním nošení tak za měsíc... to je fakt málo...
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

Boty s vysokou pravděpodobností nenosily pořád, dnešní populace je bez bot neschopná chůze, to dříve nebylo. První generace archeologů ještě zažily dobu, kdy lidé chodily bosy a boty si dávaly tak v neděli do kostela. Tohle mě zajímalo už před a ještě ve 20 letech tohle bylo běžné. Boty celoročně nosily podle literatury jen určité vrstvy.
Archeologie s tenkou podrážkou nemá problém díky těm dvěma předpokladům z etnografie. Všechny nálezy jsou poměrně tenké. Na těch originálech to zatím vypadá spíš na 3mm, ale bez experimentálních dat, nejde říct, jak moc se to ztenčilo pod zemí. Vaverka píše 4mm to je norma dnes. Ale jaká byla norma a mezní hodnoty tehdy.
Avátar uživatele
Alweron
Příspěvky: 399
Registrován: Út 17. Lis 2009 10:19:26
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Alweron »

A nemůžeme to srovnat s moderními botami s koženou podrážkou?
"Odčiňte své hříchy, neboť jednoho dne se ohlédnete a uvidíte, jací jste byli!"
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Sovinec »

Já běžně nosím boty s 3mm podrážkou a nemám s tím problém, je to podle mě jen o zvyku.
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Saltkrakan »

Alan Kvasnička mě říkal, že zkoušel chodit bos. Během 3 měsíců prý kůže na nohách ztvrdne, zašlape se do ní hlína a celkově noha znecitliví. Pak prý necítil ani drobné krvácející ranky na chodidlech.

Co se týče síly podrážky, tak je třeba zmínit to, že kůže na podrážku se používala jiná než na svršek a to jak místem a možná i druhem zvířete, tak činěním, kdy se činila a upravovala jinak a dělá se to tak i dnes. Další co bych zmínil je to, že si myslím, že do bot nosili vložky buď z plsti, nebo třeba ze sušeného mechu apod. Sám je v mých převracenkách mám a zkoušel jsem boty používat jak s tak bez vložek a na to, že vložka je celkem triviální na výrobu, materiál a použití, tak posouvá komfort o několik tříd kupředu.
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od maser »

Saltkrakan napsal:Alan Kvasnička mě říkal, že zkoušel chodit bos. Během 3 měsíců prý kůže na nohách ztvrdne, zašlape se do ní hlína a celkově noha znecitliví. Pak prý necítil ani drobné krvácející ranky na chodidlech.

Co se týče síly podrážky, tak je třeba zmínit to, že kůže na podrážku se používala jiná než na svršek a to jak místem a možná i druhem zvířete, tak činěním, kdy se činila a upravovala jinak a dělá se to tak i dnes. Další co bych zmínil je to, že si myslím, že do bot nosili vložky buď z plsti, nebo třeba ze sušeného mechu apod. Sám je v mých převracenkách mám a zkoušel jsem boty používat jak s tak bez vložek a na to, že vložka je celkem triviální na výrobu, materiál a použití, tak posouvá komfort o několik tříd kupředu.
Naprostý souhlas. Osobně jsem nejvíc spokojený s ovčí kožešinou, kde mám na krátko střižený chlup. Funkčně je to neporovnatelné a chrání to kromě zimy i proti vlhkosti. Jinak všechny obracenky jsem měl do 3 mm a vydržely mi x let (samozřejmě že ne denního chození). Všechny se u mě rozpadají na prošoupanou patu před švem. Největší zlo je dneska chodit po asfaltkách a betonech. Čemuž se občas člověk nevyvaruje. Takový povrch botu zlikviduje až extrémě rychle. Pro dlouhověkost boty je tak důležité krom zvláčňování kůže i výběr terénu k chůzi (např. u dálkových pochodů).
silva-nortica.blog.cz
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

To je ta pověstná sláma z bot čouhající. Na vsi to se cpala do bot v zimě ještě za války. Ono to není moc vidět, ale hodně lidí má různé výstelky z plsti podložky a pod. Navíc jsou ty různé nazouváky ze dřeva kožené pantofle..
3mm jsem dělával pro členy skupiny před léty, neměl jsem nic lepšího. A to s tím běhaly po larpech a akcích 3 roky snad každý víkend. Pak přišly že chtěji nové a měly to prošlapané jako u těch originálů.
Jak píše kolega, záleží na kvalitě kůže a na činění.
Četl jsem před léty článek o tom, jak v Americe bylo nějaké hnutí za bosé nohy, chlápek začal s tím, že zul boty a běhal po městě bos. Nejdříve měl hodně velké potíže ale pak se to po měsících zpravilo a nějak mu to začalo prospívat, takže to ty měštáci co už neví roupama co dělat taky opakovaly, aby byly coolovatý. Ale v tom článku bylo, že tohle si dnes nemůže dovolit každý a jak dnes máme deformované nohy.
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Smil »

Babička mi vyprávěla jak (ačkoliv rodina prosperujícího ševce) chodili do kostela v neděli bosí. Jen nějakých 50m od kostela vytékal přepad z obecní studny, kde si omyli nohy, nasadili boty a šlo se. Opačný postup při odchodu z kostela byl stejný.
Letošní sobotní Libušínské dopoledne jsem odchodil bos. Vyjma jednoho trnu vraženého v noze se mi nic nestalo. Na většinu lidí jsem působil jako zjevení.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti