Boty

Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

Pořád mi na tom něco nesedělo. Ty píšeš o kopytech a svršcích.
My tu pokud vím, a v literatuře se píše o asimetrických podešvích 2 pol. 14 stol.
Osobně nemám zkušenost s výrobou bot podle kopyt a rozhodně toho moc nevím o stavu řemesla v 19 stol, jen vím že ten druh boty co nosíme končí někde za renesance.
Ale asimetrické podešve byly a viděl jsem je i jiní včetně osoby úřední s plackou v kapse, to holt neodvolám ani na hrobě Tomáše Baťi :D
Jinak zakázkové ševcovské služby z doby kdy se asi spíš převážně dělají převracenky s nosy i bez nosů, začínají teprve rámcové boty.
Tehdy asi nelze srovnávat s ševci a velkovýrobci bot z recentu, kdy se sice boty dělaly z kůže, ale s docela jinou konstrukcí, kdy se flokovalo, dávaly se břebíčky, cvočky podkůvky a pod.

Dívám se na fotky, a popravdě si neumím představit, jak udělat boty s nosem s podešví bez rozlišení pravá a levá. Za to volské tlamy z konce 15 jsou už asi těžko možné šít jako asimetrické.
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

Můžeš mít pravdu,že i v literatuře se možná spojují dvě věci dohromady. Ale i v odkazu se dává možnost .....nebylo příliš obvyklé.......to znamená,že určitá část produkce bot mohla být asymetrická.
Jinak k té tvrdosti boty a dlouhé doby potřebné k "rozšlápnutí". Pokud byly kůže na svršky činěny a kůže na boty se činily i ve středověku, například jirchářsky, měly vlastnost rukavice.
Ale neberte to nijak osobně. Zajímalo mne to. :D
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

Jenom ještě k těm ševcovským kopytům a jestli se používala ve století o kterém se bavíme. Například v Chrudimi se našla při archeologickém výzkumu dvě ševcovská kopyta datovaná do konce 14. až počátku 15. století (Frolík – Sigl 1998, 47)
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od richardrg »

Výborně a máš je někde překreslené? Pokud nejsou hodně zničené, poznáme jestli byly pravolevé....

Vážím si toho, že hledáš a nacházíš argumenty... není dobré se schovat ublíženě do ulity...
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

Těch kopyt je více než z Chrudimě. Pro mě to není osobní, už vím že Rossy je takový prudce hledající pravdu :-)
Každopádně podešve jsou na míru to je hlavní. Dost lidí si šije boty doma a tak kopyto nemá a nepotřebuje.
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

No, když poznám pravdu, jsem jenom rád.
Špička stratigraficky staršího kopyta ze 14. století je více protáhlá a mírně vychýlená z osy /Richter – Vokolek 1995/
Tak jsem ten obrázek kopyta "smázl".Máte ho v sekci Dřevěné nádobí v odkazu ....ŠIMON KOCHAN: Dřevěné středověké artefakty z Jihlavy
Naposledy upravil(a) rossy dne So 02. Kvě 2015 8:03:28, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Sovinec »

To na mě nepůsobí dvakrát symetricky...
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

Ano je asymetrické. Když jste tvrdili, že musí být tak jsem hledal až jsem ho našel. :D
Napínala se přes něj vlhká kůže a tak se svršek tvaroval. Ale............. zde si můžete přečíst, mimo jiné, o četnosti asymetrických a symetrických ševcovských kopyt a další věci o kterých jsme se bavili a to z archeologických nálezů. :D
http://is.muni.cz/th/146745/ff_m/Diplomova_prace.pdf
Naposledy upravil(a) rossy dne Pá 01. Kvě 2015 21:37:26, celkem upraveno 3 x.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od mikey.88 »

Vršek se přes kopyto nenapínal. Šilo se přímo na něm a po ušití tam kopyto zůstalo než to vyschlo. Jinak je moc pěkné a viditelně pro pravou nohu.
Obrázek
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

Přes kopyto se kůže tedy tvarovala,tvaroval se svršek boty, zvláště když byl navlhčen. Použitím asymetrického kopyta pravého vyrobíte pravou botu, použitím asymetrického kopyta levého vyrobíte levou botu a použitím symetrického kopyta vyrobíte botu universální, tedy na levou i pravou nohu. Ale jak je uvedeno v odkazu výše, ne všechny boty se i v tom 14.století na kopytu vyráběly.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti