Boty

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od mikey.88 »

Máš pro nás pro druhou polovinu 14. století originální nález kožené boty, která by byla symetrická?
Obrázek
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

No,jen tak v rychlosti ševcovská kopyta 14.a počátku 15.století. Nález z jednoho naleziště v Polsku./Mimochodem v jednom z odkazů je snad psáno, že ty spičaté boty tam mají svůj původ./ A druhý obrázek je jen taková úvaha.To neberte příliš vážně.Všimněte si, že u této pravé boty nekopíruje podešev dotyk se zemí, ale v místě svého jednostraného rozšíření, které na samotné podešvi budí dojem té "pravosti" je zvednutá do svršku.Tak by podle mne dopadla pravá podešev při použití symetrického kopyta.Ale opravdu je to jen úvaha. :D
Po těch originálních symetrických botách z nálezů se poohlédnu, ale v jednom odkazu bylo snad psáno, že ty kopyta se používala jen pro určité specifické druhy obuvi.
Snímek 3578.jpg
Snímek 3578.jpg (54.36 KiB) Zobrazeno 6623 x
Snímek 3979.jpg
Snímek 3979.jpg (18.83 KiB) Zobrazeno 6623 x
Naposledy upravil(a) rossy dne So 02. Kvě 2015 21:45:31, celkem upraveno 1 x.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od richardrg »

Podle mě takto dopadne bota u člověka, který má nohy vbočené dobnitř, šmajdá, a kotníky opisují vnější křivku. To je otázka pro ortopeda... A která ta kopyta na obrázku jsou symetrická?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

To:richardrg.
Omlouvám se, omlouvám se. Spěchal jsem a stáhl obrázky, které jsem měl v počítači.Tak jsem si znovu vyhledal článek,ve kterém je ta fotografie s nálezy kopyt a přeložil co je tam napsáno. Ta století jsou 14. do poloviny 15. a jsou to různé typy. Jestli se nebudete zlobit,tak ty "symetrie" smažu aby jsem někoho nemátl. :(
Komentář k tomu druhému obrázku byla jen úvaha,jak jsem psal a můžeš mít pravdu s tou ortopedickou vadou.
Na omluvu posílám odkaz na rozkreslené typy bot pro roky 1300 - 1450./Nevím jak je to důvěryhodné, ale jsou tam u některých i tvary podešví/
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... /SLIST.HTM
Ještě jednou se omlouvám.Nebylo to úmyslné. :(
Už jsem se do toho moc zamotal. :D
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Saltkrakan »

rossy napsal:Už jsem se do toho moc zamotal. :D
Ano ano, zamotal. Ty stránky cos poslal, tak většina tam je z té knížky na kterou jsem tě odkazoval (Shoes and Pattens). Zbytek je dle nějákých nálezů v muzeích, nebo "vymyšleno" a vyrobeno např. dle obrázků a fotek v Embletonovi... Doporučuju si v případě zájmu dohledat ty z muzeí, zbytek v té knížce a ty vytvořené dle obrázku, nebo fotky někde v populárně naučné knížce neřešit.
ObrázekObrázek
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

Rossy je zuřivý všeho hledač :-) Ve staré češtině myslím byl pojem učené hádání, to je taková náročná odborná diskuze.
Hele Rossy udělej si takové boty přesně podle nějakého nálezu, vyzkoušej to aby jsi věděl, současně si pořiď základní věci na karlovce, najdi si nějakého pána v okolí, přidej se k němu do družiny a začni jezdit s náma. Pak si otestuješ všechno a můžeš to probrat s lidma osobně 8-)
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

To:Heinrichvs.
No,ale snažil jsem se.Je zajímavé někdy obhajovat neobhajitelné.Člověk se toho hodně dozví :D :D
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Sovinec »

Myslím, že to je přínosné pro obě strany :)

To co píše Heinrichvs mi přijde jako dobrý nápad, pojď si to zkusit :)
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od richardrg »

A k tomu dobrému pocitu, že jsi se něco dozvěděl, tě ještě bude chválit zlý strýček Richard... to za to stojí ne? :lol:
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

1360: řád z Litoměřic nařizuje, aby u bot byly obě podešve vyměněny.
Další zmínka o dvou podrážkách, logicky šitých do rámku.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host