Boty

rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

Nevím jestli je rozumné dávat sem nějaký odkaz.Třeba jen tento.....
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... 9499,d.ZWU
Spíš by mne zajímala nějaká odborná práce, která hovoří o tom, že ve středověku byly ty asymetrické,tedy pravolevé boty obvyklé.
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

V tomto odkazu se připouští výroba pravolevých bot na přelomu 14.-15.století. Ale nebyla to změna taková, která by znamenala,že by tyto boty ve výrobě převážily.Také je zde uvedeno, že se v té době většinou prodávala produkce ševce na trzích.To znamená,že to většinou nebyla pro obyčejný lid výroba na zakázku na tu konkrétní nohu.
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Saltkrakan »

rossy napsal:Nevím jestli je rozumné dávat sem nějaký odkaz.Třeba jen tento.....
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... 9499,d.ZWU
Spíš by mne zajímala nějaká odborná práce, která hovoří o tom, že ve středověku byly ty asymetrické,tedy pravolevé boty obvyklé.
No tak z toho odkazu jsem prolítl jenom kapitolku "Obuv ve středověku" - krom toho, že chybí citace odkud které tvrzení vzali, tak jsou tam tvrzení, která se nepodařilo doložit (např. to přivazování špiček na řetízky). Navíc když si seženeš (stáhneš) knížku "Shoes and Pattens" (NEERGAARD, Margrethe de a Francis GREW. Shoes and pattens. [3th ed.]. Woodbridge, Suffolk: Boydell Press, c1988, x, 145 s. ISBN 0-85115-838-2.) tak zjistíš, když si tam nalistuješ obrázky střihu nálezů právě třeba těch Poulaines, u kterých je v tvé knize uvedeno, že byly symetrický, tak tu uvidíš, že skoro všechny mají tvar podešve takový, že prostě nemohly být vyrobeny jako univerzální. A platí to tam o drtivé většině bot, u kterých jsou překresleny střihy (cca. 20 párů) Tabulek, kde jsou statisticky zpracovávány různé vlastnosti nalezené obuvi je tam taky tři pr. ee spousta, takže pokud tu knihu neznáš, můžeš studovat. Je to publikace, kterou se většinou u téhle problematiky začíná. Jako třešničku na dortu tam máš studii poškození a úprav obuvi dle defektu chodidla toho kdo to nosil. A pokud šili botu na míru někomu se zdeformovanou nohou, tak mě fakt příjde teorie o botách co byly šitý tak, aby je člověk měsíc rozšlapával trošku přitažená za vlasy.
ObrázekObrázek
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

Asi se u nás musí něco změnit a moc ty odborné práce se kterými se začíná,jak píšeš,neznají, když čtu v odborné práci toto........
Aby se to nemuselo hledat cituji ......."Všechny boty byly zhotovovány symetricky, ale konečná úprava u vysokých a polovysokých bot byly asymetrická"....
V této práci je popisováno i to uchycení špiček boty.
Masarykova univerzita v Brně Pedagogická fakulta Katedra historie
https://is.muni.cz/th/105099/pedf_m/Diplomova_prace.pdf
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od richardrg »

Tak jsem se na to podíval... Jaké vidíš odkazy na botu gotickou? Já žádné pouze opakuje různé "pravdy". Je to snůška tradovaných informací. Už jen to, že neexisuje něco jako gotická bota... Popisuje nejméně tři modní vlny a v každé vypadá bota jinak. Pro mě klasika školní práce o hovně a nestydím se to říci...
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od richardrg »

Kybalová je tak tragická, že i když ti cpe "střihy" nedá se podle ní šít. Ostatní jsou jen populární knížky... A dějiny hmotné kultury? Na základě 50 let starých nálezů, kdy archeology organický materiál v podstatě nezajímal... Poptej se pamětníků... Jedinou vyjimkou je Brawermanová a to je přesně ta jednotlivost, drobnost, kterou musíš hledat... nálezové zprávy a podobně...

Příklad z mého oboru. Na lesnické fakultě se 50 let učí, že Marie terezie zakázala lesní pastvu... protože to kdysi řekl profesor zakladatel...
Já jsem si příslušný lesní řád převedl do současného jazyka a zjistil, že to tam vůbec není.... A ten dokument je z roku 1754, a relativně dobře dostupný....

A ještě jeden.. Z Dějin hmotné kultury... píše se tam, že před začátkem kolonizace bylo zalesněno 90-95% uzemí současné ČR, ale zároveň byla osídlena asi třetina současného uzemí, tzv. staré sídelní uzemí. To by znamenalo, že všechny lidi by muselo živit maximálně 30% polí a pastvin na osídlené ploše. Proč by tedy musela začít probíhat kolonizace a rozřiřování zemědělské půdy? Proti tomu se podívej na teorii o velkých herbivorech. Někdy stačí přemýšlet a neopisovat...

Proto mi vadí ono opkování pravd
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

Kolega Rossy zapomíná na základní princip badatele a to je kritika pramenů. Jinak řečeno: předpokládej, že ti všichni lžou a ty musíš věřit jen svým očím a rukám. Další pravidlo je, že diplomanté a pracovníci institucí řeší plno problémů a musí dělat publikace. A když píší o tom co je mimo jejich obzor, tak rádi přepisují tradované nesmysly, protože oni neví, že jsou to nesmysly. Tradovaných hloupostí je hrozně moc a hodně i kolem kůže.
To že nepochybujeme o tom, že byly boty pravolevé je fakt, že ty boty vyrábíme a nosíme. Rozchodit převracenku neušitou na míru a ještě v univerzální orientaci, to by mohl být zajímavý způsob trestání osob :-). Hlavně hodně z nás mělo dost podešví a svršků v ruce, nebo je vidíme v expozicích.
Obecně se v kvalitní literatuře píše, že pravolevé boty jsou od 14 stol.
Jinak k práci s botama. Tohle se už delší dobu i učí na fakultě: středověké boty měly hodně tenké podrážky, protože se používaly jinak než dnes a běžný člověk byl zvyklý chodit bos nebo v dřevěné obuvi jak je to známé z etnografických pramenů. Tohle jsem si našel ze starých přednášek.
Nějak mi nešlo na rozum, že měly tak tenké podrážky, když jsem se na to vyptával a taky neměly. 3-4mm je dost jak jsme si vyzkoušely, protože kolegové archeologové to poměřovaly v celé ploše. Dřeváky sice ještě nebyly za nás, ale byly různé nazouváky. V iluminacích mají sice všichni nějaké boty, ale někde za obrazem si je asi zuly, aby ušetřily, když byly od mala zvyklý chodit bosy, jako naši předci ještě před 80 lety :-)
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

To co píšete beru na vědomí.Správné je tedy tvrzení, že se boty vyráběly vždy v historii jako asymetrické a pokud byly vůbec vyráběny symetrické, byla to v produkci jen minoritní část. Ale spíše se tak vůbec nevyráběly. Jen si neodpustím ještě jeden odkaz,SE KTERÝM SOUHLASIT NEBUDETE, a to přímo na archeologické nálezy a jejich hodnocení.Jedná se o nálezy více párů bot ze studny domu čp. 55 na Latránu v Českém Krumlově.Cituji z práce.........Svršek obuvi byl formován podle ševcovských symetrických kopyt, která byla zpravidla vyráběna ze dřeva. To umoţňovalo nosit střevíce střídavě na levé i pravé noze.
https://theses.cz/id/yy11gk/Krumlov.pdf
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

Samozřejmě, že symetrie a asymetrie u bot se v průběhu času mění. Jako třeba používání kruhu druh výpalu a glazura se také v průběhu času mění. Co se používá v jednom čase a bereme dnes jako jasné a progresivní, to vědomě později lidé opouští, aby se to zase vynořilo jindy a jinak v čase.

Tu práci od Preusáka znám a jednou jsem se ně něco ohledně toho i ptal. O nálezech obuvi z renesance a raného baroka v literatuře od Bravemanové a Rudy s Michalem tu asi těžko můžeme polemizovat, když tu řešíme středověk.
Ono spíš jde o to, že obuv ve vrcholném středověku vypadala jinak a měla jiné módní cíle než o 200 později.
rossy
Příspěvky: 56
Registrován: Ne 13. Kvě 2012 19:53:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od rossy »

No psali jste,že od 14století..........
Pak už neuvěříte ani tomuto...........Do druhé poloviny 19. stol. nebylo příliš obvyklé, že by každá noha měla svou vlastní botu. Obuv se vyráběla převážně na symetrických kopytech. Asymetrická se začala vyskytovat až ve druhé polovině 19. stol., ale to stále ještě sporadicky.
Jedním z prvních, kdo navrhl obuv pro každou nohu zvlášť byl r. 1862 švýcarský anatom Herman Mayer. Do praxe ale přišla až r. 1895 v Americe. V Evropě dokonce ještě později. U nás poprvé zavedla asymetrické kopyto firma Baťa okolo r. 1912.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů