Boty

Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Ta kůže co z ní vyrábíme boty je po činění takhle světlá, po vystavení slunci je do oranžova až světle hněda...

Chápu, že je to důsledek probarvení a máčení v lázni, ale jak říkám, nejsou s tím dobrý zkušenosti, na těch botách to většinou pouští.
Petrus
Příspěvky: 9
Registrován: Út 24. Ún 2015 10:59:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Petrus »

Jestli jsou to Eliško Tvoje první boty, pak smekám. I nad odvahou šít takové za 3,5 tis:-).

K barvení: Pokud barvíš lihovým mořidlem, na rub bych ho nedával - kůži to zbytečně vysušuje, a pak se trhá při šití. Souhlasím s tím, že to časem ztmavne samo. Co bych ale dobarvil, je rámek a našitá podešev. Takto se na tu "turn-welted" konstrukci zbytečně upozorňuje (není-li tedy ve skutečnosti "welted").

K šití: Dojem mi trochu ruší šev na vnější straně boty - není úplně typický. Za obvyklejší (u Goubitze, Grewa) mám střih z jednoho kusu se švem na vnitřní straně. Ten šev pak nebývá kolmý, ale sešikmený (viz nálezy) - lépe se jím bota a sklon paty vypasuje.

Pod čarou
Boty podobné té z Gdaňsku() se našly i v Kolobřehu http://www.pinger.pl/szukaj/po_tagu/p/3/?t=edd, a mám za to, že i ve Wraclavi, ale to bych musel dohledat.
Dovolím si pak doplnit: Goubitz uvádí nálezy citovaného typu z Amsterdamu, Maastrichtu (knoflíčky na vnější straně) a Bayreuthu (knoflíčky na vnitřní straně) a v Dordrechtu taky jednu mají . Jinak typově zapadá mezi nálezy z Yorku (Mould, Carlisle, Cameron) - typy 8b (do roku 1300) a 8c (cca 1400).
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Jsou to moje první boty na toto období, a zároveň to jsou moje první boty které jsem navrhovala včetně konstrukce. Jinak se učím v dílně svých rodičů kteří se živí výrobou vikingských bot a tuhle živnost od léta hodlám přebírat, takže to rozhodně nejsou moje první ušité boty. Moc odvahy v tom tudíž nevidím. Levněji ty boty neděláme, a já se gotickou botou živit nepotřebuju, dělám to spíš ze zájmu o období a z nouze pro své družiníky.

Obarvenej rámek je samozřejmostí, je to prototyp který už nebudu dodělávat, ale budu tvořit další které už budou kompletnější, typově uhlazenější. Co se týká sklonu švů, tak jsou v podstatě libovolné a i ty svislé jsou v nabídce. Když už se podíváš do goubitze, když ho tu tak obecně propíráme, tak tam je myslím že za článkem o nálezu té jámy se spoustou bot jen na 14. století (narozdíl od londýnských nálezů ji nešlo datovat na kratší úseky, protože v ní nic jinýho než boty nebylo... ) je přehled všech možných dělení těch švů a dělení toho svršku, a tenhle je tam taky.
IMG_20150401_182156_0.jpg


tohle jsou jen ty co jsem si obkreslovala při vymýšlení toho střihu... prošla jsem jich i víc - fotky co mám v počítači, konzultovala jsem to s londýnskou publikací.....

Šev je typičtější jeden a na vnitřní straně boty, ale jsou nálezované i dva. Tady je to tak použito proto, že to pomáhá lépe vytvarovat patu tak, aby se při chození nevyzouvala. Budu zkoušet i variantu s jedním švem ale mám o tom své pochybnosti z hlediska pohodlí. Dva švy se běžně používaly na střevících a kotníčkových botách od od druhé půlky století.

Barvím lihovým mořidlem s domašťovadlem které kupujeme specielně pro tyhle účely a věz, že kůži nevysouší a rozhodně se to při šití netrhá.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od richardrg »

Děkuji Elišce... Jde o to, že prostě také zapomínám. A s těmi opravami je to dobrý postřeh.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od mikey.88 »

Barvím barvou na kůži a semiš firmy Cheds s prodejnou v Praze a po pořádném vypláchnutí to z rubu nepouští. :lol: Jinak debata je skvělá. Ještě z toho Jani zpracuj závěry co je na nás možné a co už ne. Goubitze mám ale přece jen máš víc zkušeností s botama :shock: ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Asi budu sbírat zkušenosti a podklady a udělám přednášku na příští seminář.... ;)

Jinak z chedsu to berem taky... ono to taky pouští až ve chvíli kdy v tom chodíš v mokru... Prostě mi to nikdy nepřišlo jako dobrej nápad :)
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Heinrichvs »

První boty jsem si ušil před 12 lety, převracenky co půjčím kolegům v nouzi. Tyhle rámcové boty jsem si udělal na střih z nálezu z Hradce.
Zajímavé je že Rahmenschuen jsem si ušil jak na karlovce, tak na kozáky. Kde ještě dožívají u holínek, které se našly při výzkumech při bitvě u Beresteczka.
To co má Jana není nic unikáního, ale bohužel kolegové karlovci, kdyby tohle měla jen polovina našeho spolku, tak bych byl spokojený.
Já jsem chvátal a nedal jsem tam to vystužení paty a velmi toho lituju. Boty se trochu rozlézají.
Všívané pásky do bot mají být dle literatury od 12 stol. Ale já viděl zatím jen nálezy s páskem až po polo 14. u nás. Je možné že jsme tu byly pozadu.
Také mořím mořidlem od Chedsů a to může projít celou kůží a ještě jí namaže. Proti lihovým mořidlům je to jako balsám.

Richard nezapomíná, jen se moc ponořil do své doby, z našeho pohledu dědkovské. Došlo mi, že když se s Richardem bavím o něčem ze 14 stol. tak mluvíme o dvou věcech. Richard o první třetině a já o druhé polovině. A tak se někdy nemůžeme sejít. Je zajímavé jak se hmotná kultura změnila mezi rokem 1300 a 1400 v Čechách ve všech směrech. Někdy se dá říct, že raný středověk končí po pol 14.
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Oni píšou, že byl ten proužek zezačátku dost tenkej - ještě zkosenej do strany, takže to nemusí bejt vidět... Ale ty dřívější stejně nemusíme řešit. Na nás už je to v podstatě standard...
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od Zdeslav »

Jani na tohle se dá jenom zatleskat a smeknout :clap: Jen houšť :)
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Boty

Příspěvek od maser »

Super, jen víc a houšť :). Zrovna mi troje páry bot dosluhují, tak bych, pokud do toho půjdeš "komerčně" jedny kotníkáče využil.
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů