Látky

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Kordulka »

Fajn. V tom případě prosím o konkrétní odkaz na, řekněme, namátkou deset stránek, na kterých se nacházejí nějaké záznamy o odkázaných oděvech, respektive textiliích. Pro toho, kdo to skutečně a pořádně četl, to není žádný problém.

Účetní knihy dvora korunního prince a císařova synovce nejsou pro rekonstrukci českého šlechtice ničím jiným než rámcovým informačním zdrojem o tom, že něco se v dané době v Evropě již sporadicky objevuje. Pokud není k dispozici žádný jiný pramen, pak je namístě brát tyto účetní knihy jako negativní vymezení výbavy; tedy - "Toto raději ne, protože to pravděpodobně měli k dispozici jenom panovníci a jejich blízcí"

Newtonová píše o účetních knihách Edwarda Woodstocka, protože je kniha o něm a o módě v jeho době. Neexistuje žádný důvod, proč by měla psát o účetnictví někoho jiného (navíc časově ideálně zapadá do doby Karla IV). A že používá to, co se vztahuje k oděvům a textiliím - ona je ta kniha, kupodivu, o dvorské módě Edwarda Woodstocka, nikoli o účetních knihách. Pro mne to je dostačující ažaž, protože materii má zpracovanou za všech stran.
Ovšem jak jsem včera zjistila, tak vůbec není problém najít na archive.org dvě pěkné anglické publikace právě o anglických středověkých účetních knihách, zejména o účetnictví panovnického dvora. Obě pocházejí z 20. let 20. století (archive.org dává k dispozici pouze knihy s již volnými autorskými právy, neboť je dává k dispozici zdarma).
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal:Fajn. V tom případě prosím o konkrétní odkaz na, řekněme, namátkou deset stránek, na kterých se nacházejí nějaké záznamy o odkázaných oděvech, respektive textiliích. Pro toho, kdo to skutečně a pořádně četl, to není žádný problém.
Připomíná mi to ten židovský vtip a tak dodám snad jen "víš co, Sára, nevyvolávala zase hádku"
Tedy:
"To Juliana her sister she leaves a feather bed, a best cannevasshe, a pair of best sheets, a tester of green colour, tablecloth, a long toivayle, a brass pot with leaden cover called "Tyvell" and leaden syphon (fistula), and a fait; also, among other things, a robe of green colour with fur of bysshes, a hood furred with menyver, a fermail of gold having the Royal Arms of England, with a pair of paternostres of silver attached thereto called " langettis," and a cup of silver of Parys work imitating leaves. To IMargery her sister and John Brampton, glazier, husband of the same, among other things, a tester ornamented with boars' heads, a fermail of gold made to represent four points of the compass (ad moduin quatre mye compays), a pair of paternostrers of aumbre, a silk girdle with imitation roses in silver, a silver cup of Parys workmanship similar to that bequeathed to her sister Juliana, and a red robe furred with bysshes having a hood of Taunay furred with mennever."

"To William his son he leaves among other things a tastour of silver, a dorser of King Richard and Ector of Troye, a pair of Aundirnes, the whole of his armour, a Broche harnessed with silver and a great sword, a large trevet, and a bed with white and red roses. To Johanna his wife he leaves all the utensils of his house, besides his silver girdle de Wreches. "

"To Thurstan his brother he leaves a pair of platis, a bacynet with ventail, a doublet called "akedon."

"To John Grilbert his wife's brother a girdle of black silk harnessed with silver, a dagg's and a bassilard harnessed with silver. To Robert Here his servant a long gown of striped cloth (de stragulo) furred with bever, a silver girdle, a baselard harnessed with silver, a doublet with coat of mail, a palet with hood, and twenty pounds sterling, that he may consent to act as executor ; and to John Mere his servant a gown furred with otter (cum otris) and twenty shillings on like terms."

"To Thomas his son he leaves his Tylhous with all tiles and utensils thereto appertaining, as well as all his servants who are tilers. To Roger Bure a goun furred with ottur; to Nicholas Campayn a cloak lined with bleu, and grene, and a Pylche of Bure."

"For a pilgrim to go to Santiago (ad Sanctum Jacobum) in Gallicia on his behalf he leaves his best silver girdle and forty shillings. To Henry Craft a new goune and a new robe of mottelee."


Stačí, nebo chceš ještě?

Snad doplním mým dalším oblíbeným citátem "hledej šmudlo" ;-) Jenže než se v tom hrabat, to je jednodušší vyprovokovat Posadowa, aby Ti to našel, abys to pak za měsíc mohla tady v diskusích používat jako argument, až zase otočíš, co? :-D

BTW trvám na tom, že anglické oděvní účty pořádně zpracovány nejsou. To co cituješ je jen kousek, ono je jich mnohem víc. Si přečti citace v Newtonové a odkazy na nepublikované práce případně na články, které nemáme (aspoň teda já nemám) k dispozici. A používat je ve smyslu "tohle se našlo v oděvním účtu v Anglii, tak to apriori nebudem pooužívat u nás" jak jsi to výše zjednodušila, to je pěkná kravina...
No ale asi zacházíme s prameny každý jinak.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal: Pro toho, kdo to skutečně a pořádně četl, to není žádný problém.
Blbý, co? Tentokrát jsi netrefila, já to fakt četl. Nemám ve zvyku vygooglit na googlebooks jeden odstavec z knížky který to dovolí ukázat a pak se tvářit, že to znám celé :-D
Jo, aby nedošlo k mýlce, já to mám jako celou knihu, tohle vydání: Sharpe, R.: Calendar of wills proved and enrolled in the Court of Husting, London, A.D. 1258-A.D. 1688.
Naposledy upravil(a) Posadowski dne Pá 29. Črc 2011 9:18:56, celkem upraveno 1 x.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Kordulka »

Kdo se sem přišel hádat, je zcela jasné od prvního slova, které jste s Maršálkem napsali. Proto jsem se dost dlouho zdržela reakce, ale pak už těch nesmyslů bylo příliš mnoho. Na tohle si prostě, pánové, budete muset hledat někde jinde někoho jiného.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Maršálek »

Bez ironie, Kordulko, co si představuješ pod pojmem samet, když tenhle typ látky prezentuješ jako typicky patnáctkový?
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Czernozub »

Chtěl bych se zeptat- nakolik se nosila černá barva? Mám v úmyslu udělat dělenou, černo-červenou kuklu.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Posadowski »

Czernozub napsal:Chtěl bych se zeptat- nakolik se nosila černá barva? Mám v úmyslu udělat dělenou, černo-červenou kuklu.
Asi celkem běžně jak dokazuje arcibiskupovo nařízení kněžím - že nemají nosit na na způsob světský načerno barvené košile (a kabátce rozstřižené vzadu): "Item ne clerici cuiuscumque condicionis, status, dignitatis aut praeeminenciae existant, ioppis de retro scissis et apertis et signanter albis ad modum saecularium tinctis nigredine utantur "
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Kordulka »

Bylo by, prosím, možné uvést pramen? Nebo alespoň který arcibiskup, kdy svůj požadavek vznesl a v jaké souvislosti.
Takto je citace poměrně nicneříkající.
Děkuji
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od scarvein »

Vy si nedate pokoj :)
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Kordulka »

Scarveine,
naprostá většina těch, kteří sem něco vkládají, uvádí zdroj obrázků, citací atd.
Pokud narazí na něco, co je zaujme ale nevědí dataci, původ atd., tak se zeptají ostatních.
U citací je zvlášť důležité uvádět prameny - právě proto, že to jsou citace; byť v tomto případě už by se autor nemohl ozvat 8-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti