Látky

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od mikey.88 »

Vínové budu mít nohavice a kápi - svrchní oděv pak tmavě zelená (jako sukno vojenských uniforem nacistů (to tmavě zelený) stejná barva :)

Takže za komunistu nepudu :) jste v tom sami :lol:
Obrázek
kovi
Příspěvky: 10
Registrován: Stř 29. Pro 2010 10:24:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od kovi »

Zdravím,
Je vhodná vlnená látka s keprovou väzbou (približne takáto EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz ) na polovicu 14. storočia pre západnú Európu, Anglicko?
V rannom stredoveku som videl takúto látku velice často ale pre vrcholný stredovek som kostýmy z takejto látky videl minimálne.
Chcel by som ju použiť na kapucnu.
Vopred vďaka za odpoveď.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od richardrg »

Nedělej si starosti, můžeš jí klidně použít.
Volba modré a fialové barvy je možná na diskusi ohledně sociálního postavení, ale tento typ vazby je doložený.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Kordulka »

Úplně bez problému. Anglie je Mekkou vlněných suken, zejména vzorovaných a zajímavě vázaných; vždyť odtamtud pocházejí i tartany, které se začaly tkát snad už někdy na počátku 11. století! Takže tohleto by tam asi považovali za zcela všední sukno...
kovi
Příspěvky: 10
Registrován: Stř 29. Pro 2010 10:24:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od kovi »

Vďaka za info, s modrou farbou nebude problém pretože mám vybranú zelenú.Toto bola len taká ilustračná fotka čo som narýchlo našiel.
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Heinrichvs »

Zdravim, mám problém koupil jsme přes Dana 20 metrů vlny, jednak to obrátil co jsem mu poslal a modrá která tam měla být je spíš černomodrá, nevím co všechno na 14stol abych nebyl pomluven že mám moc černé.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od richardrg »

Jak praví klasik, záleží na společenském postavení.
Sehnal jsem si dokonce Grause - Český obchod se suknem, kde jsou uvedeny případy obchodování s černou vlnou. Podle mého pochází z černých ovcí a její výroba tedy nebude zvláště nákladná. Domnívám se proto, že i z tohoto důvodu si ji zvolily některé řády.

Ale asi také dost záleží na pocitu každého co bude nosit.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od noxter »

richardrg napsal:Jak praví klasik, záleží na společenském postavení.
Sehnal jsem si dokonce Grause - Český obchod se suknem, kde jsou uvedeny případy obchodování s černou vlnou. Podle mého pochází z černých ovcí a její výroba tedy nebude zvláště nákladná. Domnívám se proto, že i z tohoto důvodu si ji zvolily některé řády.
a taky záleží jak moc ta černá je černá :)
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od Heinrichvs »

Znáš to musíš mít to coti ostatní uznají, jak se říká o tom to je. Uričtě to je stará informacel černá patří mezi vyjímečné barvy ve středověku, ale co je mi to platný když toho mám doma hromadu.
Chtěl jsem to na kozáky na kalhoty široké, ale tohle je až moc.
Napadlo mě nějaké teplé spodky z té černé vlny.
Co když budu mít černé nohavice a třeba kuklu do chladna.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Látky

Příspěvek od mikey.88 »

Já bych to s tou černou neviděl zas tak černě :lol: . Na iluminacích je vidět v mnoha případech. Možná namítnete, že se jedná o iluminace a že realita byla jiná ale mohu argumentovat tím, že například při pohřbech se černá oblékala jako smuteční roucho. Viz pohřby králů a královen dávno před druhou polovinou 15. století (Burgundská móda), kdy přišla černá jako módní barva. Dalším příkladem budiž roucha různých řádů od johanitů po dominikány. Dám vám k duhu svojí teorii ale nemám jí nijak podloženou, takže to buď bude muset někdo ověřit nebo vyvrátit. Myslím si, že černá jako barva v oděvech se uplatňovala docela často. Rozdíl je ale v druhu látky. Černá vlna není zase tak těžký či nákladná a například v Anglii je černá vlna a z ní vyrobené sukno docela rozšířeným artiklem. Naproti tomu černý samet a další podobné luxusní tkaniny (které jsou právě módní v burgundské módě), mají odlišnou technologii výroby a proto se objevují až později. Rozhodně si ale nemyslím, že černá vlna po celé 14. století nebyla možná. Na nohavice, kápě a další doplňující části oděvů mi přijde jako vhodná. Na kabátce, pláště a další hlavní oděvní části bych jí viděl poněkud méně...
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů