výšivka 2.pol. 14.století

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Kordulka »

Podle Katalogu tapisérií a výšivek ("DESCRIPTIVE CATALOGUE or THE COLLECTIONS OF TAPESTRY
AND EMBROIDERY IN THE SOUTH KENSINGTON MUSEUM, Allan S. Cole, London, 1888) by se mělo jednat o část oltářní dečky z Westfálska z přelomu 14. a 15. století ze sbírky Dr. Franze Johanna Josepha Bocka, německého eklesiologa, který tuto sbírku prodal v r. 1862 muzeu v Jižním Kensingtonu.

Jednorožec v symbolice VS a PS symbolizuje Ježíše Krista, lovec archanděla Gabriela kednajícího na pokyn Boha (ale našla jsem i vysvětlení, podávající lovce jako "Boha Otce" osobně) . A panna je Panna Maria, která jednorožci spokytla útočiště ve svém náručí.
Báchorky o jednorožci převzalo křesťanství ze starších mytologií, kde jednorožec naopak často zosobňuje erotický symbol.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od mikey.88 »

Kordulka: Super :) Díky
Obrázek
Zpitíhněv
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 136
Registrován: Po 15. Bře 2010 21:17:23
Místo/Bydliště: Horní Bříza/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Zpitíhněv »

Potřeboval bych poradit - chtěl bych si nějak vyšít nový gown, ale nejsem si uplně jistej jak to s těma výšivkama za Karla bylo. Jsou možné vyšívané límečky, manžety a lemy? Protože všechny originály co jsem viděl jsou vyšívaný plošně (ale zase jsou to docela specifický věci, např. liturgické oděvy) a na iluminacích jsem našel především vyšívané kukly (viz i toto vlákno). Na Rejčku jsou např. ty manžety docela běžné, alespoň co koukám po moderních rekonstrukcích, ale na nás?
Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí. Nakonec ví opravdu všechno o ničem.
http://www.shsinvictum.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od maser »

Zpitíhněv napsal:Potřeboval bych poradit - chtěl bych si nějak vyšít nový gown, ale nejsem si uplně jistej jak to s těma výšivkama za Karla bylo. Jsou možné vyšívané límečky, manžety a lemy? Protože všechny originály co jsem viděl jsou vyšívaný plošně (ale zase jsou to docela specifický věci, např. liturgické oděvy) a na iluminacích jsem našel především vyšívané kukly (viz i toto vlákno). Na Rejčku jsou např. ty manžety docela běžné, alespoň co koukám po moderních rekonstrukcích, ale na nás?
S tím ti vůbec neporadím, ale rozhodně se vyvaruj inspirací v moderních rekonstrukcích. Protože se v nich mnohdy odráží naše líbí/nelíbí a občas to sklouzává k preferenci nebo poddimezovanosti určitého jevu v rekonstruovaném předmětu oproti originálu, což je imho blbě a všichni jsou jak přes kopírák.
silva-nortica.blog.cz
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od trener »

Mám jednoduchou radu (sám jsem postupoval stejně :)): Projdi si deskové obrazy a další "větší" ilustrace na danou dobu a místo a najdeš spousty inspirativních výšivek. Vyber si to, co zvládneš vyšít Ty, či Tvá vyšívačka.
P.S. Inspiruj se spíše postavami dle Tebou ztvárněné společenské vrstvy.
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Josephus Titus »

Zpitíhněv napsal:chtěl bych si nějak vyšít nový gown...
Má se to asi taklenc - výrazně (barevně) odlišené široké lemy, jako mají Rejčkovci nepřicházejí za Karla prakticky v úvahu (výjimkou jsou lemy na kuklách a spodní okraje ženských šatů). Jinak si ovšem vyšívej do Hallelujah. Doporučit pásy či proužky výšivky na konci rukávů, na paži, na ramenou, na hrudi, na břiše, na spodním okraji gownu případně i kolem výštihu, možná je ale i výšivka v ploše oděvu.
Zpitíhněv napsal:na iluminacích jsem našel především vyšívané kukly...
Iluminace nejsou vhodným inspiračním zdrojem pro výšivku, jak už kdysi dávno rozebral Posadow ve svém fenomálním díle o kabátcích. Ale i tam občas tu výšivku třeba jen v podobě úzkého proužku občas najdeš.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Zpitíhněv
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 136
Registrován: Po 15. Bře 2010 21:17:23
Místo/Bydliště: Horní Bříza/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Zpitíhněv »

díky moc Tito
Odborník ví stále více o stále menším počtu věcí. Nakonec ví opravdu všechno o ničem.
http://www.shsinvictum.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti