výšivka 2.pol. 14.století

Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Maršálek »

Trenér: zkus deskové obrazy MATĚJČEK, A.(ed). Česká malba gotická. Deskové malířství 1350-1450. 3. vyd., Praha: Melantrich, 1950, 279 s. určitě jsou tam vzorované látky a pár výšivek, ale nakolik to bude bohatý zdroj nevím, vyloženě po výšivkách jsem nešel ;)

Pro inspiraci výšivek doporučuji popis některých z nich právě z oděvních účtů - Karel V. Moudrý měl pro konkrétní příležitost vyšit kabátec 300 malými vlaštovkami (zlaté nitě), dauphin měl výšivky na svatební kápi, zobrazující stromy, na nichž jsou malí práčci a jako plody žaludy. "Znamenitě jsou vyšity jednotlivé listy i detaily práčků. Pod těmi stromy pak stojí děti a ty ty žaludy klátí..." žaludy jsou z perel, zbytek tuším barevné a zlaté nitě (Posadow upřesní). Černý princ pak má kápi vyšitou hrady, z jejichž bran vyjíždění dámy na jednorožcích...

Pominu-li náročnost těchto výšivek, je zjevné, že téma může být i fantaskní, běžně se objevují rostlinné motivy a zvířecí, dále heraldické, geometrické, atd. Výšivky často nesloužily jako lemy, ale byly plošné a nahrazovaly vzorování látky. Velmi často jsou výšivky kombinované s bezanty, kolem nichž se rozvíjejí. K výšivkám se používaly i drobné skleněné korálky, tvořící obvykle opět středy vzorů. Některé korálky jsou pak podloženy jakýmsi zrcátkem z postříbřeného plechu a vytvářejí imitace kamenů - optimální pro Zdeslava na slavnostní oděv ;) Pro Maséra pak doporučuji složitější výšivky, např. právě na té módní kápi s předními přesahy (laskavý Posadow na požádání jistě dodá fotku) ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
trener
Příspěvky: 285
Registrován: Čt 30. Črc 2009 19:39:28
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od trener »

Našel jsem pěkné a poměrně jednoduché v Amatově (majitel, ne autor :lol: ) publikaci o Mistrovi Vyšebrodského oltáře.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od mikey.88 »

Obrázek
Správná výšivka :shock: ;)

Obrázek
Krásné... :o
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Maršálek »

ano, ale ta manžeta je ca 1300 a taštička by měla být stylizací ještě starší ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od mikey.88 »

Maršálek: Je to možné. Je na ní ale krásně vidět výroba a velmi dobrá umělecká zručnost výrobce... pro inspiraci jak zdobit. Dataci jsem si netroufl určit. Našel jsem to na stránce polské skupiny s datací na druhou půlku tak buhví :oops:
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Maršálek »

majitelkou té manžety by měla být jistá rakouská dáma ze společenství Historia vivens 1300 ;) za vás už se takové manžety nenosí, respektive už nejsou módní, protože je nahradily řady knoflíčků na předlkotí ;) ale jako příklad toho, že výšivky slavnostních šlechtických oděvů mají být opravdu zdobné je to dost dobré ;)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od mikey.88 »

Maršálek: To byl i účel, proč jsem to sem dal. Našívané perly, plošná výšivka, kontrast barev,našívané kovové korálky atd. Prostě krásný příklad a inspirace pro to, jak zdobit :shock:
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od mikey.88 »

Stejný styl zdobení je za nás hojný na církevních oděvech a a doplňcích :D
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Kordulka »

Obrázek

Museum Cluny - výšivka, 14. století, hedvábné plátno, stříbrné vlákno (nit), a perly.
Původně pravděpodobně součást čabraky, v 18. století použité pro přešití na kasuli

Obrázek

Museum Cluny - vzácná punčocha ze 14. století, která měla patřit arcibiskupovi z Bayonne. Vyroběná z pestrobarevného hedvábného brokátu, zdobená ptáky a antilopami. Brokát byl utkán zřejmě již ve 13. století.

Obrázek

Museum CLuny - vyšívaný hedvábný váček na almužny ze 14. století. Je zdobený kentaury v oděvu odpovídajícím spíše ranému 14. století (tuniky s mírně rozšířenými dlouhými rukávy, rozparky vepředu a propínacím výstřihem, lněná čapka a kápěk s krátkým "ocáskem")

P.S.: Ani u jednoho exponátu není bližší datace, nelze tedy říci, zde se jedná o 1. či 2. polovinu 14. století.
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Maršálek »

doporučuji projít Catániny stránky, kde jsou další dochované kusy http://www.kostym.cz/ (většina asi zná)
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti