výšivka 2.pol. 14.století

Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal: Museum CLuny - vyšívaný hedvábný váček na almužny ze 14. století. Je zdobený kentaury v oděvu odpovídajícím spíše ranému 14. století (tuniky s mírně rozšířenými dlouhými rukávy, rozparky vepředu a propínacím výstřihem, lněná čapka a kápěk s krátkým "ocáskem")
To podle mojí dokumentace není váček na almužny bez datace, ale tzv. taštička vévodkyně z Berry datovatelná do druhé poloviny 14. století. Mám pocit, že výšivka na ní je provedená tak, že se jedná zčásti o našité aplikace. Tedy ty postavičky byly nejprve našity na jinou látku,pak vystřiženy a našity sem. Nejsem si tím jist na 100%, doufám, že si to nepletu s jinou. Ale ten název si nepletu, tam jsem si jistý. Zajímavé je, že ta taštička je hodně veliká, předpokládá se, že se nejednalo o taštičku určenou k nošení, ale jen drahý dárek.
Nehádám se ale, že jsi k tomu někde nenašla jinou interpretaci, já to četl takhle.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Kordulka »

Já jsem neuvedla, že je bez datace, ale že je bez bližší datace, takže nemohu řící, zda ji zařadit do první či druhé poloviny 14. století.

Ale jinak jsme se netrefili ani jeden. Nemá se jednat o vévodkyni z Berry, ale o sestru vévody z Berry, Marii z Valois, manželku Roberta I., vévody z Bar. V popisku je uvedeno, že se říká, že taštička byla jejím majetkem.

Při velkém zvětšení EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz se mi zdá, že jde o výšivku takovým tím plošným hustým stehem, která je pro větší plastičnost ještě podložena. Nelze vyloučit, že byla skutečně provedena na nějakém jiném materiálu a poté našita.
A je fakt, že to je pytel jako hrom - 32x36 cm...
Naposledy upravil(a) Kordulka dne Út 13. Říj 2009 18:29:36, celkem upraveno 1 x.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Kordulka »

Zde jsou další kabelky stejného tvaru:

Německá, z 1. pol. 14. století, opět označená jako taška na almužny - http://www.bildindex.de/bilder/MI07906d13a.jpg

Belgická (uvedeno, že původem je z Paříže), z konce 14. století - http://www.kikirpa.be/www2/cgi-bin/wwwo ... %250=40768

Německá, bez uvedené datace, xantenská katedrála sv. Viktora. Ale mohla by být také ze 14. století. Katedrála sama byla založena r. 1263 a její výstavba trvala 250 let, takže těžko říci... - http://www.cottesimple.com/alms_purse/xanten_purse.htm
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal:manželku Roberta I., vévody z Bar.
Aaa, tak díky, já si ty vévodkyně pletu. A ta velikost je jak jsem předpokládal. Tak to jsem rád, že si to ještě pamatuji ne úplně blbě... Díky
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od mikey.88 »

Jen bych doplnil... Marie z Valois byla vnučkou Jana Lucemburského, dcera Jana II. Dobrého a Jitky Lucemburské ;)
Obrázek
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Poslední okaz z fóra naší skupiny.
http://www.flickr.com/photos/machteld-- ... 089519874/
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od maser »

Čím je vhodné vyšívat na satén, příp. je-li to vůbec vhodné :) ? Na sartoru jsou nějaké hedvábné příze, že by tím? Díky
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od mikey.88 »

Obrázek
Obrázek

Krásná výšivka... k čemu to tak mohlo sloužit?
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od richardrg »

Tipnul bych si na zeď.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: výšivka 2.pol. 14.století

Příspěvek od Posadowski »

ono to není moc velké 66x33cm, to může být taky polštář (kus), ubrus (ubrousek), plátno na zabalení nějakého daru, cokoliv...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host