Praktické rady

Odpovědět
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Praktické rady

Příspěvek od mikey.88 »

EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz

Na známých stránkách jsem koukal koukal, až si všiml dokonalé vypasovanosti těchto nohavic. Mohl by mi někdo vysvětlit, jakým způsobem toho dosáhnout za použití klasických materiálů? (len/vlna) Napadá mě akorát správný druh vazby... taková, která pak pruží. Ve většině případů má každý ty nohavice trochu volné a tohle je přesně to, jak by to mělo být... Proto žádám o praktickou radu s prosíkem :oops:

PS: Je jasné, že už střih a ušití musí padnout ale i tak se mi zatím nepodařilo udělat něco podobného...
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od maser »

Zatím jsem šil jen jedny nohavice a vypasované jsou akorát. Je to o střihu.

Mě spíš zaujaly ty křivý nohy toho chlapíka. Nechápu že je někdo může mít křivější než já :)

Střih od Andreho. Celé jsem to šil sám jako první složitější věc. Špendlíky se mi neosvědčily , kreslil jsem na látku rovnou křídou (nakreslit střih bylo trochu napalici):
Přílohy
nohavice.jpg
nohavice.jpg (53.11 KiB) Zobrazeno 11272 x
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od mikey.88 »

Díky Masere ;) Leč tohle vskutku je mi známé... Jen mi pořád vrtá palicí, jak to udělat, aby sedělo upnuté nejen stehno ale i lýtko a kotník a nárt :D Ušít nohavice není zas tak těžké... ale ušít je tak aby 100% padly "jako ulité" je docela problém... aby byly upnuté bez podvazku... jako na té fotce.
Obrázek
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od mahy »

Ony se ti stejně časem vytahají.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od maser »

Já to udělal lehce- ušil a pak jsem do nich ztloustnul :). Navíc je nemám sepraný, takže když zhubnu, tak je vyperu a ony se srazí :)
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od Kordulka »

Pomoc je několikerá:

1) Ušít nohavice ze šikmo střižené tkaniny. To je hodně náročné na spotřebu materiálu, přesné stříhání i na nervy při šití (příšerně se to třepí, je třeba nechat dost široký kus na šev a perfektně začistit)

2) Ušít nohavice z běžně střižené tkaniny, ale trošku pružné (tedy z kvalitní vlny - z tenké oblekovky mohou být i letní nohavice). Pak ovšem, jak už poukázal Maser, velmi záleží na na správném střihu a trpělivosti při špendlení.
Totéž platí pro len, který je dobré ještě před stříháním také vysrážet. Na druhou stranu se nošením zase trochu vytahá.

3) Ušít nohavice z pleteniny - vypadají moc pěkně. Pletenina se na výrobu punčoch, ponožek a nohavic ve středověku dle nálezů používala, byť nálezy jsou zatím sporadické. Dokonce je z konce 14. století znám obraz madony, jak plete na 4 jehlicích dětský kabátek.

Ve všech třech případech je třeba, aby byli na stříhání a špendlení dva, protože hrubě střiženou nohavici je třeba našpendlit přímo na noze.
Při tvarování spodku je potřeba ohlídat výšku nártu a průchodnost nohavice v nejužším místě.

No, a pokud přece jen vyjde volnější, máme tu nejrůznější podvazky, jimiž lze nohavici alespoň na lýtku hezky dotvarovat; to ovšem platí jen pro ty, co nosí delší sukně. Ti kdo nosí velmi krátké kabátce, musí holt skvěle střihnout, našpendlit a ušít 8-)
Jitka z Řepice
Příspěvky: 22
Registrován: Út 01. Zář 2009 9:31:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od Jitka z Řepice »

Ahoj, nemáte prosím někdo srozumitelný návod k tomu, jak plést na lucetu? Ať googlím jak chci, nikde se ho nemůžu dopátrat.
Děkuji mnohokrát
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od Smil »

Počítám, že tenhle odkaz na tebe také vypadl: http://kws.atlantia.sca.org/photos/lucet/ mě pomohl. ;)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Jitka z Řepice
Příspěvky: 22
Registrován: Út 01. Zář 2009 9:31:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od Jitka z Řepice »

:o :shock: :? Tobě možná pomohl, ale já jsem z toho jelen a překlad mi taky smysl nedává :roll: .
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od Smil »

Mě to předtím důkladně vysvětlili a předvedli tohle jsem měl jenom jako vodítko abych si vzpomněl. Snad pomohou pohyblivé obrázky ;)
http://www.youtube.com/watch?v=7BPO98fO ... re=related
Jestli se někde uvidíme rád předvedu.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů