Praktické rady

Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od Valkoun »

jdi do toho!
Nezabudovi Sláva!
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od richardrg »

Já bych je také přešil, nevím nakolik je máš vypasované, ale tím bych začal. No a potom bych jen odstřihl ten cíp, pokud nemáš krátký kabátec aby ti lezl zadek tak můžou nohavice končit kousek pod rozkrokem
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od mikey.88 »

Mno vypasované jsou docela dost a problém je v tom, že při sehnutí mi kouká až moc ze spodního prádla a jelikož mám bruchy krátké, tak kouká i holá noha. Takže to předělání mi přijde asi nejlepší způsob. Zaprve se přiblížím více své dataci 1370 a navíc ušetřím na látce. Jen mě zajímalo, jeslti je to možné. Řekl bych, že i tehdy šetřily na látce :D
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od richardrg »

Normálně bych na horní konce přišil široké pruhy, tím to hravě vyřešíš.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od mikey.88 »

a jakej použít šev aby to moc netlačilo a zároveň to bylo dostatečně pevné?
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od mikey.88 »

Má někdo zkušenosti s potiskováním látek?
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od richardrg »

Na svojí prošívce mám potiskované kytičky, jinak toho asi moc nenajdeš.

Je to dělané dřevěným razítkem a barvou z ořechu, fixováno hydrogenvinanem draselným (chemicky čistý vinný kámen, pod tímto názvem ho seženeš).
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Čapin
Příspěvky: 13
Registrován: Stř 20. Črc 2011 17:03:32
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od Čapin »

Ahoj, chystám se ušít vlněnou podšívanou suknici, jakou mohl nosit běžný vesničan. Sice to budu mít na počátek 15. století, ale předpokládám, že se konstrukce od vaší doby moc nezměnila. Jde mi především o způsob podšívání. Nemáte někdo informace o tom, jak to bylo provedeno u nějakých dochovaných kusů (byť by třeba patřily vyšší společenské vrstvě)? Rád bych se o této problematice dozvěděl víc (abych měl to jak šiju doložené), ale mám k dispozici jenom publikaci o nálezech textilií v Londýně.
Níže přikládám tři možnosti, které mě napadají: 1) a 2) - nejprve se jednotlivé díly suknice podšijí a teprve pak se spojují dohromady, 3) vše se šije najednou.
Přílohy
podšívání1.jpg
podšívání1.jpg (9.18 KiB) Zobrazeno 3422 x
podšívání2.jpg
podšívání2.jpg (8.19 KiB) Zobrazeno 3422 x
podšívání3.jpg
podšívání3.jpg (6.62 KiB) Zobrazeno 3422 x
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od richardrg »

No nejsem si úplně jist, ale proč by vesničan nosil něco podšívaného? Možná se mýlím a nechám se rád poučit, jen když to prospěje věci.

Vycházím z vlastních zkušeností, jako jeden z mála dělám sedláka. Všude se hovoří o tom, že bylo obvyklé oblečení vrstvit.
Pokud se hovoří o podšívání, tak v souvislosti s kožešinou nebo luxusní nebo jinobarevnou látkou, která je vidět.

Zároveň přiznávám, že mám několk věcí podšitých, ale prvotní důvod je ten, abych neznečistil potem vlnu, (musel bych jí draze nechat čistit), možná by to sedlák udělal stejně, ale spíše by tu vlnu sundal, když by věděl že se bude potit. A vzhledem ke způsobu uskladnění rozhodně neřešil zápach jako já.

K samotnému všití, protože mám podšité jen veliké sukně jsou ušité z vrchní látky sanostatně a "podšívka" je také ušita samostaně k sobě je to připojen obšívacím stehem okolo ruko a zápěstí a několika stehy v poměrně velké vzdálenosti na hlavních švech.

Navíc na svém obrázku máš napsané konopí. Už si bohužekl nevzpomenu na to kde, ale četl jsem, že sedlák dal svoji novou košili z konopí nosit podomkovi, a teprve když byla odřená a po vyprání tak ji nechal vybělit a nosil sám. Ergo, konopí asi není ten nejlepší materiál na podšití sedlácké sukně.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické rady

Příspěvek od mikey.88 »

Richard: Podšívání přece oděv hlavně zpevňuje a tedy prodlužuje životnost ne? V tom vidím výhodu.

Slovo vesničan je moc široký pojem... i na vesnici žili docela zaopatření lidé.
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů