Šněrování na oděvu

Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Josephus Titus »

maser napsal:Podle zbrojí bych zařadil výše postované s klidným svědomím nejdříve do pokročilých 80. let, spíše později
Tak je to jasné. Datace, kterou jsem uvedl tedy padá.
Josephus Titus napsal:Dílo je sice dáváno do souvislosti s oltářem s Grudziadz (myslím, že někde na fóru na něj odkazoval Mikey), ale to neznamená, že jsou ze stejně doby. Oděvy se liší dost výrazně - zatímco u oltáře z Grudziadz bych o dataci okolo 1400 nepochyboval...
Ani tohle úplně neplatí. Znovu jsem si oltář z Grudziadz důkladně prohlédl. U zde zovbrazených oděvů by člověk sice ani a chviklu nezapochyboval, že se do 70. let nepatří, zároveň tam však není nic, co by se neobjevilu už v průběhu 80. let. Takže datace k roku 1400 je možná příliš vysoká, 1390 zní pravděpodobněji.
Tím pádem si tedy oba oltáře budou časově velmi blízké. Zpětně pochybuji i tom, co jsem napsal o rozdílnosti stylů. Může to být prostě dáno jen individuálními rozdíly mezi jednotlivými malíři obou kusů.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od maser »

Titus: mě neber jako dogma. Pokud někdo dohledá dataci, tak klidně přehodnotím co jsem napsal. Podle svých dosavadních znalostí bych to ale datoval jak jsem psal výše.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Czernozub »

Mám dotaz ohledně karnáče- vyrobil jsem si ho spíš jako pončo, na stranách tedy není sešitý, což ovšem občas trochu překáží. Dnes jsem náhodou brousil po Wothanových stránkách, a narazil tam na na jakýs pončoidní svrchník (http://curiavitkov.cz/clanek24.html) na bocích šněrovaný. Logickou úvahou mi vychází že jde asi o předchůdce karnáče, takže bych se chtěl zeptat- myslíte že by šlo to zavazování na bocích použít i u karnáče? Popř. místo zavazování dát knoflíky?
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od mikey.88 »

Myslím že ne. To co máš je spíš něco jako tabard. Prostě přehoz. Karnáč je specifický kus oděvu. Toť můj názor... :)
Obrázek
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Czernozub »

No, co já vím tak může být na stranách i nesešitý jako to mám já...
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
leeloo
Příspěvky: 87
Registrován: Ne 29. Led 2012 9:47:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od leeloo »

Beneš Krabice z Weitmiele - Kronika pražského hradu:

"V tech dobách prevzali lidé po vzoru opic, které se pokoušejí delat a napodobnovat vše, co pozorují u lidí, zvrácený a škodlivý zvyk jiných zemí a ve zpusobe odívaní sešli ze šlépejí svých predku a zhotovovali si šaty krátke a zkrácené, ba vskutku nemravné, takže prečasto bylo videt stehna a zadnice, a tak tesné, že sotva mohli dýchat. Kolem hrudi meli velké vycpávky, jako by meli ženské prsa. Kolem žaludku byli tak staženi že sa podobali loveckým psum, jimž se ríka chrti. Na zadku se stahovali mnoha šnurami, že sotva mohli chodit pomalým krokem."
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od mikey.88 »

Leeloo: Ano ano. Viz práce pana z Posadowa a viz mnou nedávno zveřejněný manuskript :)
EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz

Zde šněrování vedle knoflíků na jednom místě - BSB Cgm 6 - 1362 - Legenda sanctorum aurea
Obrázek
leeloo
Příspěvky: 87
Registrován: Ne 29. Led 2012 9:47:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od leeloo »

mikey.88 napsal:Leeloo: Ano ano. Viz práce pana z Posadowa a viz mnou nedávno zveřejněný manuskript :)
pracu pana z Posadowa poznam, ale pokial som si vedoma, mal len jednu pisomnu zmienku o snurovani vzadu a pokial si dobre pametam, tak bola odinakial
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od mikey.88 »

Toho Beneše tam zmiňuje taky :)
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od mikey.88 »

Procházel jsem materiál od Zdeslava a na náhrobku Otty zur Lippe z roku 1360 jsem si všiml hezkého detailu :) Nacházím ten mix knoflíků a šněrování stále častěji.

Je to velké, tak jen odkaz:
http://farm3.staticflickr.com/2794/4338 ... 653f_o.jpg
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů