Šněrování na oděvu

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od mikey.88 »

Paráda :shock: ;) Kolikrát si říkám že sesnažíme nějak bádat a přitom pracujeme tak z 5% všech dostupných a nám neznámých pramenů. To by člověk fakt musel jít a objet všechna muzea a kostely a památky v Evropě i jinde aby zjistil více...
Obrázek
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Kordulka »

Josephus Titus napsal:
Kordulka napsal: ...Všude? Kde všude? Všimni si, že já citoval pět publikací (což je zároveň odpověď na tvoji otázku - z těchto publikací můj příspěvek vychází), které se daným tématem, včetně datace, zabývají. Jednu z těch publikací za mě Posadow ocitoval znovu. Jsou to publikace poměrně zásadní, psaných skutečně renomovanými badateli (Krása, Hlaváčková). Ty prostě řekneš, že to nacházíš všude. Nepřipadá ti to poněkud disproporční?

Chtěl jsem být jízlivý, ale nakonec jsem to smazal. Chtěl jsem být mravoučný, smazal jsem i to. Doufám, že to, Kordulko, oceníš.
V odborné literatuře (dostupné v digitalizované podobě) české i cizojazyčné, jsem zatím zmínku o posunu datace rukopisů Václava IV. vč. Bible Václava IV. do počátku 80. let nenalezla. Možná je příliš čerstvý, že se ještě nerozšířil do obecného povědomí.

Ohledně jízlivosti, mravoučnosti atd. - klidně si posluž.
Po zralé úvaze jsem dospěla z názoru, že se dalšího slovíčkaření nemá smysl účastnit.
Co se komu líbí, je jeho věc a pokud se rozhodne to nosit, nemá cenu přesvědčovat jej, aby změnil názor.
Karel IV. zemřel r. 1378, vrcholem jeho vlády i života bylo období do cca r. 1370 a móda (zejména zahraniční dvorská) 80. a 90. let je tím pádem mimo. Stejně tak je pro 60. léta 14. století v Čechách jako pramen mimo dvorská móda 60. let 14. století ve Francii.
Tím to považuji za vyřízené.

Ad vložené obrázky - bylo by namístě uvést místo původu a dataci.
Naposledy upravil(a) Kordulka dne Čt 01. Bře 2012 21:28:55, celkem upraveno 1 x.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal:Stejně tak je pro 60. léta 14. století v Čechách jako pramen mimo dvorská móda 60. let 14. století ve Francii. Tím to považuji za vyřízené.
To ale považuješ za vyřízené velmi špatně, protože tvrdíš blbost. Je možné velmi snadno dokázat prameny písemnými a obrazovými, že tohle je nesmysl a skutečnost je přesně opačná. Tady nejde o slovíčkaření ale o to, že tu neustále a dokola tvrdošíjně prosazuješ nesmysl a snažíš se o něm všechny přesvědčit horemdolem místo uvádění (nebo vyvracení) předložených důkazů.
Teprve tímto to považuji za vyřízené :mrgreen: (Myslím, že všichni již mne dostatečně znají, takže já se za jízlivost ani mravoučnost omlouvat nebudu).
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Kordulka »

Posadowski napsal:
Kordulka napsal:Stejně tak je pro 60. léta 14. století v Čechách jako pramen mimo dvorská móda 60. let 14. století ve Francii. Tím to považuji za vyřízené.
To ale považuješ za vyřízené velmi špatně, protože tvrdíš blbost. Je možné velmi snadno dokázat prameny písemnými a obrazovými, že tohle je nesmysl a skutečnost je přesně opačná. Tady nejde o slovíčkaření ale o to, že tu neustále a dokola tvrdošíjně prosazuješ nesmysl a snažíš se o něm všechny přesvědčit horemdolem místo uvádění (nebo vyvracení) předložených důkazů.
Teprve tímto to považuji za vyřízené :mrgreen: (Myslím, že všichni již mne dostatečně znají, takže já se za jízlivost ani mravoučnost omlouvat nebudu).

Pochopitelně.
"Všichni přece vědí", "je obecně známo" a "je široce zdokumentováno" (abych se přesně držela místní "odborné terminologie"), že Charles de Blois tu svou prošívanici nejspíš obšlehl od nějakého pražského měšťana, českého žoldnéře nebo z módního magazínu, který mu někdo přivezl z Prahy. Až poté se móda, v Čechách v té době již zcela běžná, postupně rozšířila po Francii, do Itálie a zbytku Evropy.
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Czernozub »

Na Titem výše "postovaném" obrázku mě zaujala ta věc, že jedna z postav má srolované nohavice a je tam jen tak v kabátci a bruchách. Osobně jsem tedy žil v představě, že chodit v této módě jen takhle v kabátci a trenýrkách bylo trochu faux pas, jak to s tím tedy je? Díval by se tehdejší člověk na osobu takhle oblečenou stejně jako dneska my na člověka v triku a spodkách, nebo to bylo normální?
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Posadowski »

Czernozub napsal:Na Titem výše "postovaném" obrázku mě zaujala ta věc, že jedna z postav má srolované nohavice a je tam jen tak v kabátci a bruchách. Osobně jsem tedy žil v představě, že chodit v této módě jen takhle v kabátci a trenýrkách bylo trochu faux pas, jak to s tím tedy je? Díval by se tehdejší člověk na osobu takhle oblečenou stejně jako dneska my na člověka v triku a spodkách, nebo to bylo normální?
Ne, to určitě nebylo normální. Ale ona to taky není fotka normální činnosti, to je bičování krista. Evidentně je v tom kupa symboliky, které nerozumíme (já třeba nerozumím). Fakt je, že na scénách bičování krista ty postavičky takhle oblečené bývají. Rozhodně by se to ale nemělo v civilním oděvu napodobovat.
Samotná vyobrazení mi ale (právě podle stylizace těch oděvů) přijdou mladší a dával bych je teda spíš až za rok 90, nebo minimálně 85. Ale nevím.
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od noxter »

Jestli vidím dobře tak na zmiňovaném týpkovi v "trenkách" jsou vidět na konci kabátce vysící šňůrky, předpokládám na uchycení nohavic.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Posadowski »

Kordulka napsal:...obšlehl od nějakého pražského měšťana, českého žoldnéře nebo z módního magazínu, který mu někdo přivezl z Prahy. Až poté se móda, v Čechách v té době již zcela běžná, postupně rozšířila po Francii, do Itálie a zbytku Evropy.
Já prostě pořád nechápu Tvoji neochvějnou jistotu, že tehdejší skoro pupek světa a sídlo římského císaře bylo v módě zaostalejší než jakási Paříž. Máš snad pro to nějaký doklad?

To asi jsou šňůrky na nohavice, jen není zřejmé zda visí zevnitř či vně kabátce. A čím víc na ty obrazy koukám, tím víc mi přijdou italské...
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Czernozub »

Posadowski napsal:
Czernozub napsal:Na Titem výše "postovaném" obrázku mě zaujala ta věc, že jedna z postav má srolované nohavice a je tam jen tak v kabátci a bruchách. Osobně jsem tedy žil v představě, že chodit v této módě jen takhle v kabátci a trenýrkách bylo trochu faux pas, jak to s tím tedy je? Díval by se tehdejší člověk na osobu takhle oblečenou stejně jako dneska my na člověka v triku a spodkách, nebo to bylo normální?
Ne, to určitě nebylo normální. Ale ona to taky není fotka normální činnosti, to je bičování krista. Evidentně je v tom kupa symboliky, které nerozumíme (já třeba nerozumím). Fakt je, že na scénách bičování krista ty postavičky takhle oblečené bývají. Rozhodně by se to ale nemělo v civilním oděvu napodobovat.
Samotná vyobrazení mi ale (právě podle stylizace těch oděvů) přijdou mladší a dával bych je teda spíš až za rok 90, nebo minimálně 85. Ale nevím.
OK, díky.
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Valkoun
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1111
Registrován: Stř 10. Zář 2008 17:27:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Šněrování na oděvu

Příspěvek od Valkoun »

Kordulka napsal:Ad vložené obrázky - bylo by namístě uvést místo původu a dataci.
Doporučuji si Titův příspěvek přečíst znovu, do konce a pořádně. Vážně to tam je 8-)

Kordulka napsal:V odborné literatuře (dostupné v digitalizované podobě) české i cizojazyčné, jsem zatím zmínku o posunu datace rukopisů Václava IV. vč. Bible Václava IV. do počátku 80. let nenalezla. Možná je příliš čerstvý, že se ještě nerozšířil do obecného povědomí.
....6 - 41 let 8-)
Josephus Titus napsal: Blíže k problematice: Krása J. (1971) Rukopisy Václava IV.; Krása J. (1990) České iluminované rukopisy 13.-16. století; Kutal A. [ed.] (1972) České umění gotické 1350-1420, Fajt J. (2006) Karel IV. - císař z Boží milosti; Bukovinská B., Konečný L. [eds.] (2003) Ars Longa, sborník k nedožitým sedmdesátinám J. Krásy
Nezabudovi Sláva!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host