vypasovaný oděv - kabátce doby Karlovy

Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od scarvein »

Tak ono k tem rukavum - tech kabatcu by se par naslo, ale neni jsou rozhodne az tolik rozsirene. Treba tady v Hs 2505, Speculum humanae salvationis, Westfalen od. Koln, um 1360 je chlapik, ktery ma podle mne rukavy reseny podobne - i kdyz ne mozno az tak vyrazne jako ja.

Obrázek

Nebo treba tahle truhlicka z Francie, kterou postoval Mikey, kde je videt, ze rukavy jsou vypasovane az v puli predlokti:

Obrázek

Ale neni to zase nic uplne prukazneho. Druhy kabec zajiste bude ;)
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od Josephus Titus »

scarvein napsal:Tak ono k tem rukavum
První obrázek (ze Specula) ukazuje situaci hojně rozšířenou v 60. i 70. letech. Rukáv je nabrán po loket, od lokte dolů je uzký. Tohle najdeme ve střední a západní Evropě ledaskde a ledaskdy na ledaskom.
Ten Francouz dole, to je jinčí kafe. Ten vypadá dost zřetelně. Datace té truhličky (3/4 století) je dost volná, ale vzhledem k tomu, že na postavách na ní vyobrazených není (když odmyslím rukávy o které jde) nic, co by nemohlo být už v 60. letech, není důvod jí nevěřit. Osobně si tipuji, že podobně jako socha z výše zmíněného náhrobku vznikla někdy kolem roku 1375 a předznamenává nástup nové módy.
Ale kdo ví, zda to není úplně jinak, už dávno mne přešel pocit vševědoucnosti. :) Co se detailů týče, tak při tom tempu, s jakým se objevují nové a nové věci, je nutné považovat vyvracení představ vlastních i těch obecně rozšířených, za věc zcela očekávatelnou. Takže se může v brzku stát, že se ukáže, že s rukávy nabranými v půli předloktí musíme počítat už v 50. nebo 60. letech a tvůj kabátec (jakož i kabátce na zmíněných dílech) tak nebude věrozvěstem měnících se časů, ale naprosto standartním kusem. ;)

Když jsem si tvůj kabátec prohlížel na Karlovském semináři, říkal jsem si, že ještě jeden rys je posouvá do pokarlovské doby a to jejich mohutnost. Aby nedošlo k mýlce, rukávy naší doby nemusely být zrovna tintítka - viz třeba krásně detailní vyobrazení v rukopise Egerton 1894 nebo v českém Evangeliáři Jana z Opavy. Ty tvé se mi je ale zdály překonávat. Mohu se však opět mýlit, zvlášť v tomhle případě, kdy nejde o objektivní kritérium, ale spíše o subjektivní dojem. Takže potvrzuji to, co jsem napsal v předešlém příspěvku a zmírňuji to, co jsem napsal ještě dříve. Tvůj kabátec je na Karlovce použitelný.

Což ale neznamená, že bych tě nabádal, at už si další nepořizuješ. Naopak. Jeden kabátec šlechtice nedělá. ;)
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: vypasovaný oděv - kabátce doby Karlovy

Příspěvek od mikey.88 »

Ona ta datace té krabičky nebude třeba 3/4 14. století. V muzejních materiálech je jen 14th century. Ta 3/4 byl můj odhad, ale asi bych to datoval někam do 80. let

http://www.metmuseum.org/Collections/se ... ret&pos=18
Obrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: vypasovaný oděv

Příspěvek od Josephus Titus »

Posadowski napsal:
mikey.88 napsal:Tohle ti Posadowe asi uniklo :)
No to sakra uniklo, to je bomba, to nemá chybu! Postřehněte dobře patrné konstrukční detaily - hloubku průramku, směr prošívání, kornoutky na rukávech, zúžení na předloktí... prostě super.
Hnidopišská poznámka nakonec- nezapomínat citaci - přebírám z tech šperků, ať je to i tady:
zdobená krabička (šperkovnice?) z Francie 3/4 14. století, V metropolitním muzeu umění pod číslem: 41.100.194 "Embossed leather, walnut, gilding, polychromy, copper alloy and iron fittings"
Díky!
Vycházel jsem z toho, co píše Posadow. Vzal jsem to jako dané a už jsem si tuto informaci nikde neověřoval :roll: (popel na hlavu, teď!). A kromě těch rukávů jsem tam nenašel nic, co by tu krabičku nutně datovalo až do 80. let. Délka, tvar a prošívání kabátců odpovídají klidně letům 60. A jestliže chceme datovat rukávy, pak je samotné nelze k dataci použít. :D Jinak by to byla ukázková tautologie či argumentace kruhem.
A navíc, jestliže rukáv zúžený jen do půli předloktí najdeme už na soše z roku 1375, pak není důvod se domnívat, že by řezby na truhličce nemohly pocházet z téže doby. Ale taky není proč zamítnout původ až v 80. letech. I tam by sedla.

Osobně bych vážně sázel na přechodovou záležitost. Furt jsme ale v říši mlhavých spekulací... :-/ Chtělo by to něco pevnějšího.

Možná by k dataci mohly dopomoci účesy. Připomínají mi to, co znám z Václavovských rukopisů. Jenomže o účesech mám jen skutečně vágní představu, nikdy jsem se jimi do hloubky nezabýval.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: vypasovaný oděv - kabátce doby Karlovy

Příspěvek od mikey.88 »

Tak jsem sebral pár fotek z šití mého kabátce. Nuže tedy osvětlím, jak na to :oops:

Jako střih jsem použil velmi zjednodušený střih pourpointu CHdB

Obrázek

Na obrázku je vidět i tvar vycpávky spolu s řezem. Je to takový malý polštářek vycpaný vlnou, kde jedna strana je seřízlá rovně (tak směrem k zapínání) a ta vnější pozvolna ustupuje. Udělal jsem to postupným vrstvením vlny ve vrstvách, kterou jsem pak zašil do velmi jemné látky.

Jako základ pro výrobu kabátce jsem si musel chtě nechtě vytvořit dle rad Posadowa figurínu viz můj návod někde zde na fóru. Tímto Petrovi děkuji ;) Jako další nezbytnou součástí se ukázalo pružné tílko a šnůrka (tkanička).

Kabátec je ušit z hrubšího tmavě zeleného lnu, který je před prošitím vyšit zlatou (lurexovou) nití řetízkovým stehem. Jako podšívková vrstva je použit hodně jemný světle zelený len. Jako vycpávku jsem byl nucen použít dvě vrstvy centimetrového vatelínu. Chápu, že mnozí budou mít výhrady, ale celé to bylo šito jako pokus a nechtělo se mi investovat do bavlny, kterou mají nejblíže v Německu. Vlna se mi jako vycpávka kabátce neosvědčilo. Nedrží tvar a až příliš hřeje.

Skoro hotové díly vypadají takto:

Obrázek


Prostřední kus pro trup je již plně prošitý:

Obrázek

Tady je vidět, k čemu jsem použil to tílko. Jelikož se kabátec šije bez konečné vycpávky, ale zároveň je nutné mít přehled o tom, jak to s vycpávkou bude vypadat, rozhodl jsem se to řešit tímto způsobem.

Obrázek

Našpendlené ještě nevyšité vrstvy na figuríně spolu s tílkem s vycpávkou (smotaná vlna do koule):

Obrázek

Našpendlené již vyšité části trupu:

Obrázek

Obrázek

Zde je vidět zkouška prvních knoflíků přímo na těle bez tílko. Narval jsem tma provizorní vycpávku tak, jak bude potom v kabátci. Zatím to bez rukávů vypadá divně ale ve výsledku to dopadlo dobře:

Obrázek

Již hotový trup kabátce později přibylo vázání nohavic, které je řešeno koženým čtverečkem, kterým je provlečena tkanice:

Obrázek

Nezačištěný vnitřek:

Obrázek

A teď ještě rukávy. Zde je připraven pravý rukáv:

Obrázek

Našpendlení levého rukávu:

Obrázek

Obrázek

A zde je již hotový kabátec. Chybí akorát začistit pár švů uvnitř a všít již hotovou vycpávku.

Obrázek

Pokud máte dotazy, tak se ptejte :lol:

:) Mikeš

PS: Album s fotkama je zde:

http://mikey88.rajce.idnes.cz/Postup_vyroby_kabatce#
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti