pachy

Odpovědět
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

pachy

Příspěvek od Josephus Titus »

Na základě debaty, která se rozvinula mezi mnou a Mikeym v Masérově vlákně jsem si dovolil založit nové vlákno, aby Masér nezarostl plevelem. Možná by se odtama sem mohly přesunout i naše poslední OT příspěvky (prosím adminy, mohu-li ).

Takže tady je moje (Velmi) Stručná historie pachů od 30. do 80. let:

30. léta - Zrod. Zatím jen krátké špičaté přívěsky, které jsou pevnou součástí rukávu. Původem možná odvozeé ze zvonovitého rozšíření (Petr Žitavský: ...šaty s jakýmsi cípem u lokte splývajícím na sukni)

40. léta - Vrchol módy pevných pachů. Dosahují největší obliby a také největší rozmanitosti. Na počátku období ještě krátké, postupně však všechny možné délky i šířky (dlouhé uzoulinké i krátké široké; zároveň dlouhé a široké nikoliv). Objevují se i vykrajované. Zaznamenává je celá řada mravokárců (u nás František Pražský, jinde Villani, de la Flamma, Brut (to je titul, ne autor) a další)

50. léta - Pevné pachy vytlačují nasazované. Nevytlačí je však úplně. Pevné pachy se docela dobře zachovávají na svrchnících.

60. léta - ustupují i nasazované pachy, neřekl bych však že úplně. Zůstávají zachované pevné pachy na svrchnících. Zde musím přiznat omyl a opravit to, co jsem psal u Maséra. I v 60. letech lze tyto svrchníkové pachy nalézt poměrně dlouhé - ne nijak extrémně ale určitě delší než ruka.

70. léta - Nový vrchol módy nasazovaných pachů. Pevné pachy se vrací na kabátce, o všem v jiné formě. Už nevisí od lokte, ale z vyšší části paže. Podobně se mohou umísťovat i ty nasazované (ono to mnohdy není moc jisté - jsou pachy zobrazené v Evangeliáři Jana z Opavy pevné nebo nasazované? A ty co má Václav IV. na votivní obraze Jana Očka z Vlašimi? etc.)
vaclav_iv_vojozv_1371.jpg
vaclav_iv_vojozv_1371.jpg (62.73 KiB) Zobrazeno 3322 x
80. léta - S nástupem nové mohutné modní vlny (ona v podstatě přichází už na konci 70. let, pro zjednodušení jsem zaokrouhlil) nastává neskutečná rozmanitost v tvarech rukávů. Mimojiné se vrací i pevné pachy od lokte. A nenen odtamtaď.

Máte-li k tomu kdo (Mikey?) co říci, tak sem s tím. ;)
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: pachy

Příspěvek od mikey.88 »

V zásadě souhlas. Potvrzuje to má sbírka rukopisů z BNF aj. Akorát mi vrtají hlavou ta 60. léta, která moc zmapována nejsou. Když už najdu něco z té doby, tak tam nejsou pachy... většinou jen Ježíš, Bůh, zase Ježíš, Marie a tak pořád dokola :lol:
Obrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: pachy

Příspěvek od Josephus Titus »

Žejo? - ta 60. leta jsou skutečně smutná. Dost jsem váhal, co vlastně k nim napsat. Na nějaké kategorické tvrzení rozhodně nejsou dostatečně pokrytá. Ne, že by nebylo nic, ale je toho po čertech málo.

A přitom je to tak zásadní doba z hlediska odívání! A významná pro Karlovce! :cry: Už dlouho si říkám, že to je snad naschvál.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: pachy

Příspěvek od Josephus Titus »

Ještě drobné upřesnění s tím Václavem IV. - tam je jasné, že pachy asi nebudou pokračováním rukávu a že jsou tedy nasazené. V tomhle případě je tedy otázka ne jestli, ale jak.
Výše jsem to napsal poněkud zavádějícím způsobem.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů