rukavice

Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: rukavice

Příspěvek od Zdeslav »

Věděli jste, že v Neustadtu an der Waldnaab je v místním muzeu zachovaná rukavice Karla IV.? Karel jim jí poslal jako znamení toho, že udělení práva kácet okolní lesy, které bylo doručeno měšťanům, byla skutečně jeho vůle (to bylo poměrně obvyklé gesto). Našel jsem jenom tuhle fotku, ale budeme pátrat dál. Zajímal by mě materiál.

Obrázek
Nezabud hrr!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: rukavice

Příspěvek od Zdeslav »

Tak jsem si půjčil tenhle katolog z výstavy:
Kaiser Karl IV. : 1316-1378 : Führer durch die Ausstellung des Bayerischen Nationalmuseums auf der Kaiserburg Nürnberg
München : Prestel-Verl., 1978.

A zjistil jsem, že to je levačka a že je z jemné kůže, dlouhá 35 cm. Taky bylo nedávnou expertýzou potvrzeno, že jde o originální rukavici přibližně z roku 1354.
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: rukavice

Příspěvek od mikey.88 »

Potřeboval bych zjistit, jestli se na naší dobu dá použít střih na rukavice bez těch všitých dílků mezi prsty. Do sborníku odívání 209 se mám v plánu podívat ale rovnou se zeptám i zde. Děkuji.
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: rukavice

Příspěvek od richardrg »

To asi nepůjde, viděl jsem pár nálezů z Příkopů a překvapilo mě, jak moderní střih měly, měly vsádky do prstů i ozdoby na záprstí.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: rukavice

Příspěvek od mikey.88 »

Měl bys kdyžtak nějaký odkaz, či jiný zdroj, kde bych nalezl víc? Jako já se nevyhýbám těch vsádek mezi prsty ale zatím mi to moc nejde, tak zjišťuji alternativy. Ty ozdoby mě taky zajímají. Předem díky.
Obrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: rukavice

Příspěvek od richardrg »

Bohužel, jsou to nejvíc nedostupné nálezy, které znám. Leží v Muzeu hl. m. Prahy. Snad jedině Koho by se k nim mohl dostat. Ale není s nimi řeč...
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: rukavice

Příspěvek od Heinrichvs »

Tak po roce a půl, jak píše Richard, viděly jsme s Kohem a Richardem rukavice 2 pol 14 i jiné.
Těžko říct, na to byly. Ale jako pracovní rukavice, měly úplně stejný střih jako dnes.
Když si koupíte moderní kožené rukavice pracovní, z nějaké usně, takové ty lepší. Tak je klidně používejte na práci nebo jiné nošení.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti