Svrchníky, houpelandy...

Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od Czernozub »

Takže to co je na kostým.cz pod heslem šuba je ok? I s tím výstřihem?
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od Josephus Titus »

Pokud myslíš tohle: http://kostym.cz/Cesky/7_Adaptace/07_Sv ... _07_09.htm

tak, hmmm....

Tenhle oděv je pokud vím, dělaný podle iluminace (respektive Wágnerovy reprodukce iluminace) z konce 15. století. Je to přesně ta střihově specifická šuba, kterou naše doba ještě nezná. Co na tom oděvu určitě nesedí je:
- nezapínané rozevření vepředu
- zvonovitý dělený rukáv
- výstřih a způsob jeho lemování

Pokud bys to však vepředu uzavřel (nejlépe tak, abys měl zapínání nanejvýš u krku) a pokud bys ten rukáv udělal tak aby se buď nerozšiřoval nebo aby se rovnou zužoval a k tomu všemu přidal jednoduchý kulatý nebo člunkový výstřih (popřípadě i nízký límeček, ale to není zaručené), tak ti z toho vyleze raná houpelanda, ideální oděv na 60. nebo 70. léta 14. století.
Pokud se budeme držet dobového popisu, tak pro takové houpelandy není typické zapínání po celé délce (pokud jsi tohle myslel tím rozepínaným svrvrchníkem, o němž jsi psal výše), ale protože sem tam obrázek zcela rozepínaného volného svrchníku najdeme, pak bych řekl, že i tahle varianta přichází do úvahy.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od maser »

Josephus Titus napsal:... pokud by měl krátký nebo tříčtverteční rukáv, pak jej můžeš kožešinou olemovat i svrchu Podobně lze olemovat rozparek nebo sponí okraj oděvu. V takto olemovaném oděvu se pak dá reprezentovat jedna báseň.
Předpokládám že ne, ale zajímá mě to- lemoval se i výstřih?
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od Czernozub »

No z tvého líčení mi vychází klasický kabát jako mám já nebo Kuba Cingel, hm?
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od scarvein »

Zrovna jsem ve fazi badani a rozhodovani, co za svrchnik udelat Jeskovi a Lucie narazila na tenhle nahrobek:

Obrázek

Je oznaceny ze patri soudci Richardovi de Willoughbymu, ktery zemrel v roce 1362. Je ta datace mimo? Zapinani svrchniku vysoku u krku, dlouhe a volne rukavy, siroky (opaskem) raseny odev. Co myslite ze to je?
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od mikey.88 »

+- 1385 - 1400. Navic soudce. Buhvi, co nosili :D
Obrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od Josephus Titus »

Tohle je ukázkový houppelande, v podobě jaká se objevuje okolo roku 1400 a hlavně výše. Znaky jsou nezaměnitelné - řasení, extrémně vysoký límec přesahující až do týla, zapínání u krku, mohutný zvonovitý rukáv. Zvonovité rukávy by byly možné už dříve (od cca 1380), ale ten límec zřetelně definuje pozdní typ.

Tedy určitě ne 1362. Houppelande té doby by vypadal jinak, společné by tyhle kusy měly akorát řasení a možná ještě zapínání u krku.

To, že byl Mr. Willoughby soudce v tomto případě mnoho neznamená. Oděv, který má na sobě, se až na čepičku nijak neliší od těch, které nosí "normální" civilové.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od Josephus Titus »

Vzhledem k tomu, že s leeloo inklinujete spíše k 80. letům, pak jako inspiraci na houppelande doporučuji Brunšvický náčrtník (asi 1380 - 1390)
pánské houpelndy jsou k vidění třeba na těchto obrázcích:
http://www.bildindex.de/bilder/mi05009d07a.jpg, http://www.bildindex.de/bilder/mi05009g06a.jpg, http://www.bildindex.de/bilder/mi05009g04a.jpg, http://www.bildindex.de/bilder/mi05009g09a.jpg)

Pokud je tvým přáním něco v karlovské dataci (třeba k tomu roku 1362), pak je třeba vyloučit zvonovité rukávy (popřípadě udělat jen málo zvonovitý krátký rukáv, jako má lékárník v Evangeliáři Jana z Opavy) a pokud tomu dát límec, pak jenom nízký.
Naposledy upravil(a) Josephus Titus dne Čt 18. Říj 2012 7:57:42, celkem upraveno 1 x.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od Josephus Titus »

Pardon, odkazy, které jsem umístil výše vedly původně jen k náhledům. Velice se omlouvám. :oops: Již jsem to opravil.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
leeloo
Příspěvky: 87
Registrován: Ne 29. Led 2012 9:47:59
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od leeloo »

ahoj,
tentokrat tak ani neslo o to, ze inklinujem k rokom 80., ale o to, ze som tu sochu nasla na http://www.themcs.org/costume/14th%20ce ... othing.htm zadatovanu na rok 1362. tiez sa mi na tom cosi nezdalo a posielala som to na ukazku jurajovi :)

Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host