Svrchníky, houpelandy...

Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky (typy, datace atd.)

Příspěvek od Josephus Titus »

mikey.88 napsal:Zkrácená verze by možná asi byla.
Ne asi, ale určitě. ;-) Třebaže základní forma je dlouhá, o krátkých houpelandách (či gounech) máme písemné zmínky už z počátku 60. let.

Na oblíbeném themcs.org najdeme pár ukázek délkových variant:
Ilustrativní je náhrobek Thomase de Vere (+1371):
http://www.themcs.org/costume/Male/2007 ... 20455b.jpg
http://www.themcs.org/costume/Male/2007 ... %20434.jpg
http://www.themcs.org/costume/Male/2007 ... %20437.jpg

Dlouhá varianta třeba také na dechberoucím náhrobku Catherine Mortimerové a Thomase Beauchampse:
http://www.themcs.org/costume/Male/Warw ... n%2087.JPG

Na tomtéž náhrobku je také k vidění jeden detail, který jsem doteďka přehlížel:
http://www.themcs.org/costume/Male/Warw ... %20114.JPG
Tahle postava má už na nabíraném rukávu zkrácené předloktí, podobné tomu, jaké je na Ješkově černém kabátci. Což naznačuje, že by tento kabátec mohl být (v rozporu s tím, co jsem psal včera!), nemaje kromě rukávu jiná výrazná špecifiká Václavovské módy, klidně použitelný i na Karlovce. Náhrobek vznikl až po smrti pod ním pohřbeného páru, někdy okolo roku 1375 a zjevně z něj na nás už pomrkává nastupující módní vlna, která se do 5 let zaplaví Evropu.

Zpět ke svrchníkům:
Krásné ukázky dlouhých a krátkých houpelandů se vyskytují v Korunovačním řádku Karla V., (Ms. Cotton Tiberium B VIII), který je datován 1365 - 1380. Odkaz zde: EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz Doporučuji folia 54v (dlouhý) či 48r (krátký i dlouhý). Na obrázku na listu 66v je u modrého pána na levém okraji detailně vidět nezvyklý způsob zapínání rukávů, přesněji umístění knoflíků. Na několika obrázcích jsou takové rukávy nošeny rozepnuté.

K houpelandům rozdílných délek z doby, kdy vznikl ten Janův pak znovu doporučuji Brunšvický skicák nebo třeba náhrobek Guntera z Honsteinu.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od scarvein »

Tak ma houppelande se pomalu dostava bliz k realizaci (tj, latky jsem nakoupil :)). Rad bych si jeste naposled ujasnil
par veci, nez se do toho pustime naplno:

1) ad jan zhorelecky: mate nekdo prosim vic informaci o strihu? Dosahuje raseni pomoci klinu, nebo pomoci nasivani latky na takovy
ten vnitrni pasek? To raseni vypada velice rovnomerne, az podezrele :) Byl by nekdo pripadne tak hodny a podelil se o moznosti,
jak to cele strihnout? Mame nejake napady, ale cim vic diskuze, tim lepe.

2) videl jsem nekolik variant s predloktim na knoflicky, docela se mi to libi a hlavne to neprekazi treba u lukostrelby,
kde by volny rukav nedelal dobrotu. Pokud bych ty rukavy zachoval tak, jak jsou u zhoreleckeho a pridal bych zapinani
na predlokti, bylo by to neco nezadouciho?

Diky moc za vsechny podnety. Predem take diky cernozubovi za spam :)
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Posadowski »

scarvein napsal:Tak ma houppelande 1) ad jan zhorelecky: 2) videl jsem nekolik variant s predloktim na knoflicky,
1)K Janovi Zhořeleckému mám všechno co k němu existuje, včetně střihu. Nicméně je to pohřební oděv do rakve ušitý z 18 úzkých nudlí, které byly v rakvi prostě jen úhledně narovnány, víc od toho nečekej.
2) když už bych si pořizoval houppellande, pak asi nějaký, co mu "rukávy visí až k zemi" jak praví písemné prameny.
Houpellande je dvorský oděv, koho v tom chceš u slavnostní večeře střílet? (řečeno nadneseně, ale jako lovecký oděv bych si to fakt nepořizoval)
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od scarvein »

Ahoj Petre, standartni definice houppelande jak ji zname z prelomu 14/15 stoleti jsme tady jiz tak nejak probirali a pokud bych se pokousel o neco podobneho, tak bych si takovou rozhodne udelal :) (libi!)

Ted nam ale spis jde o jeji rannejsi vyvojovou formu, ktera by byla akceptovatelne na pozdni roky 70te. Protoze pro to nemame holt samostatny nazev, tak operuju s vyrazem houppelande. Takze nam jde o svrchnik, ktery se od ramenou rozsiruje a rasi se, nema zvonovy rukav, ale spis uzky, s pripadnym na knoflicky propinanym predloktim. Takze kazda rada bude k uzitku :) Na chudaka Zhoreleckeho doslo proto, protoze tomu popisu odpovida a protoze jinych zachovalych kusu jsem bohuzel moc nenasel :(

S tim lovem jsem to samozrejme nemyslel uplne doslovne, ale rad bych si poridil zvrchnik, ktery bude nositelny nejenom na dvorske prilezitosti. A s propinanym rukavem by to podle mneho nazoru docela slo.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Posadowski »

Však víš, musím si z Tebe trochu utahovat. No zkusíme nějaké obrázky najít, no...
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od scarvein »

Zly zly Voda!

Ty nejsi H20, ty jsi H2SO4! :evil:
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od mikey.88 »

Ale no tak!!! Takové hrubé výrazy tady :? :lol: :lol: :lol:

Iluminací jsem viděl docela dost za poslední dva roky ale hledání houpelandy nebo něco tomu podobného je docela extrémní hobby. V obdomí 1360-1380 je toho docela málo. Respektive v tom vzorku, který vlastním.

Takže hledání zdar!
Obrázek
Posadowski
Příspěvky: 301
Registrován: Ne 21. Zář 2008 18:00:18
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Posadowski »

mikey.88 napsal:Ale no tak!!! Takové hrubé výrazy tady :? :lol: :lol: :lol:
Ale nee, škoda že tu není tlačítko "like" abych kliknul. Já jsem zlý a ošklivý a jedovatý a je to tak dobře. A zrovna Jura ví, jak je to doopravdy. - a koukejte se už s Kunou konečně stavit...
Avátar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 818
Registrován: So 27. Ún 2010 12:49:06
Místo/Bydliště: Želiv, Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Czernozub »

Poraďte- mám dost těžký plášť který používám prakticky jen na spaní, protože se dost blbě nosí. Chtěl bych s tím něco udělat, pravděpodobně vyměnit zapínání. Teď tam mám tkaničku a dvě šňůrky, což dost škrtí. Jaké máte kdo zkušenosti s knoflíky? případně, znáte někdo i jiný způsob zapínání než je šňůrky nebo knoflíky?
"Neorganizovaná banda není armádou o nic víc, než hromada cihel domem."
Sókratés
Avátar uživatele
Karel
Příspěvky: 89
Registrován: Čt 02. Ún 2012 17:43:32
Místo/Bydliště: Přeštice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Karel »

Mam 5 knoflíků na pravým rameni a nějak si nemůžu stěžovat... I když muj plášť je z 8metrů vlny sedí krásně, neškrtí a nerozepíná se ;)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti