Svrchníky, houpelandy...

kovi
Příspěvky: 10
Registrován: Stř 29. Pro 2010 10:24:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od kovi »

Zdravím,
chcel by som si vyrobiť nejaký zvrchník do chladnejšieho počasia na roky cca 1350-1370, západná Európa, pre nejakého remeselníka (nie úplne chudobného).
Pri prezeraní internetu som narazil na rekonštrukciu, ktorá sa mi celkom zapáčila obr.1
V manustriptoch je občas vidieť takéto pruhované oblečenie napr. Speculum humanae salvationis 1360 obr.2. Na obrázku vedľa je taká kombinácia akú by som chcel len neviem z akých rokov to je, predpokladám že niečo staršie...
Tak isto je vidno zvrchníky podobných dĺžok ako na prvom obrázku len nikde som nenašiel aj dostatočnú dĺžku aj pruhovaný vzor.
Doma mám vlnu s ktorou by som dosiahol približne takúto kombináciu farieb obr.3

Bolo by to vhodné alebo sa mám radšej držať jednofarebného odevu? Alebo mám úplne zmeniť koncepciu a spraviť úplne iný druh zimného oblečenia?
Prípadne našiel by sa nejaký zimný zvrchník, vhodný na moju postavu, ktorý by bol zapínaný na gombíky?

Ďakujem za odpoveď
Přílohy
x_5bd92d3d.jpg
x_5bd92d3d.jpg (136.63 KiB) Zobrazeno 7119 x
22.jpg
22.jpg (159.45 KiB) Zobrazeno 7119 x
x_b9d8f3d5.jpg
x_b9d8f3d5.jpg (103.35 KiB) Zobrazeno 7119 x
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Josephus Titus »

Pruhů se rozhodně bát nemusíš. Představa o jednobarevném šatu, která vznikla, z nevhodné interpretace miniatur, už je, myslím, překonána. Pruhy jsou jednou z možností, jak dosáhnout pestrého a barevně členitého oděvu.
Inspirační zdroje sis zvolil dobře, Hs. 2505 tak Cod. Guel. 3.1 Aug. 2 jsou pro 60. léta velmi reprezentativní a jsou nám blízké i geograficky.
S volbou svrchníku také není problém. Je to ten typ oděvu, který by si člověk tvého typu (a datace) oblékl, když se vypravuje někam do zimy a psoty. Není to nic módního a parádního, je to věc čistě praktická. Klidně bys k tomu mohl přidat i zapínání na knoflíky ve výstřihu nebo na hrudi, ale není to nutné, střih to nevyžaduje.
Jen doporučuji dát si pozor na rukávy. Z fotek, které sis zvolil za inspiraci, není jasné, zda se jedná o dlouhý nebo tříčtvrteční rukáv. Pokud je to rukáv tříčtvrteční, pak je to v pohodě a klidně si jej udělej takový, jaký má strejček na fotce. Pokud by to měl být rukáv dlouhý, pak už by měl být poněkud jiný - alespoň po délce celého předloktí úzký a nejlépe zapínaný na knoflíky.

A nedá mi to, abych závěrem nezalobboval ve jménu paní módy. Kdybys chtěl být větší štramák a nejen nějaký pantáta, apk bych ti doporučil buď houppelande, módní od konce 50. let - oděv jednoduchého střihu s bohatým řasením, který se rozšiřuje už od průramků a ne až od kyčlí, jako obyčejná vyklínovaná tunika. Takový houppelande může být opět opatřen knoflíky, počínaje výstřihem a konče plnou délkou oděvu. O houpelendech jsem psal výše v tomto vláknu a dal jsem sem také pár odkazů na obráky (třeba v příspěvku z 19.10.2012).
Možné by by bylo také udělat oděv na těle vypasovaný a (třeba) zapínaný ve předu knoflíky, jaký třeba je třeba na obrázku náhrobku, který sem postoval Masér (viewtopic.php?f=48&t=945 příspěvek z 9.2.2012)
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
kovi
Příspěvky: 10
Registrován: Stř 29. Pro 2010 10:24:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od kovi »

Vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď. Pridám na výstrihu zapínanie na pár gombíkov. Možno to ešte celé skrátim asi tak ako sú tie houppelande na náhrobkoch čo si ty posielal (kúsok pod kolená).
Ešte raz vďaka za radu.
kovi
Příspěvky: 10
Registrován: Stř 29. Pro 2010 10:24:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od kovi »

Josephus Titus , vďaka za rady k zimnému zvrchníku.Nakoniec z toho vyšlo takéto niečo... Zapínanie som dal na 6 knoflíkov okolo krku.
Chcel som to na postavu remeselníka na každodenný prípadne pracovný odev v horšom počasí tak nejaké výstrelky poslednej módy som nechcel riešiť.
Přílohy
P1017632.jpg
P1017632.jpg (315.08 KiB) Zobrazeno 6914 x
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od richardrg »

Za mě pěkný.
Jen drobnosti nevím proč, ale strašně mě ruší ten strojový šev okolo rukávu okrové sukně pod svrchníkem. Možná proto, že je moc daleko od okraje, neodpovídá to šetření s látkou.

A pak nůž, který máš u boku, nevím o tom, že by se používaly takto šité pochvy, předpokládám že je od Mojšeho, tomu to sekají levně a bez historické předlohy. Přes Jindru Figuru se dá sehnat správný typ a i zdobený.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
kovi
Příspěvky: 10
Registrován: Stř 29. Pro 2010 10:24:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od kovi »

vďaka za rady a názor Richardrg.
mne išlo teraz hlavne o ten zvrchník bo som si tu k nemu nechával poradiť respektíve odobriť.
Okrová suknica je už staršej výroby, je šitá strojovo. Teraz sa už snažím aspoň viditeľné švy šiť ručne. Plánujem ju trochu upraviť (napr. zúžiť rukávy) a pri tom všetky viditeľné švy spraviť ručne.
Nožík i púzdro sú mojej výroby. Doteraz som si myslel že to púzdro je dobrej konštrukcie. Možno je to len zle vidieť na fotke. Tu sú detailnejšie fotky. https://picasaweb.google.com/1157374948 ... 8741398690
Ale toto už asi patrí do inej diskusie tak sorry za off topic.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od richardrg »

Si šikovný, až najdu správné fotky, tak ti je pošlu, škoda mrhat síly. Šije se to jako pochva, ta kůže se jen dotahuje a šije na plocho jen těsně k sobě hrana na hranu, nevytahují se hrany do líce. Snad je srozumitelné, co tím myslím.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Saltkrakan »

Když tady pročítám co se aktuálně řeší, tak mi to nedá si přihřát vlastní polívčičku :lol: .

Pro svého měšťana ze stejného období (okolo 1360) si plánuju ušít svrchník na cesty. Ale je tu několik odlišností od Koviho. Svrchník nebude na práci, spíš by měl působit trošku reprezentativněji, nic honosnýho materiálem, ale abych se trošku blýsknul např. při nejrůznějším vyřizování a třeba domlouvání obchodů apod.
Josephus Titus napsal:Klidně bys k tomu mohl přidat i zapínání na knoflíky ve výstřihu nebo na hrudi, ale není to nutné, střih to nevyžaduje.
Jen doporučuji dát si pozor na rukávy. Z fotek, které sis zvolil za inspiraci, není jasné, zda se jedná o dlouhý nebo tříčtvrteční rukáv. Pokud je to rukáv tříčtvrteční, pak je to v pohodě a klidně si jej udělej takový, jaký má strejček na fotce. Pokud by to měl být rukáv dlouhý, pak už by měl být poněkud jiný - alespoň po délce celého předloktí úzký a nejlépe zapínaný na knoflíky.
Moje představa je právě zapínaný na knoflíky na hrudi a s dlouhýma rukávama, tak jak je popisuje Josephus. Další věcí je že jsem uvažoval o dvoubarevném, ovšem ne vodorovně pruhovaném, ale rozděleném svisle na 2 poloviny o 2 různých barvách. To je taky možné vidět v některých iluminacích, ale musel bych to dohledat.

Pro úplnost se jenom zeptám na detail, který se týká knoflíků a knoflíkových dírek. Na jiném fóru jsem četl, že okraj látky se nelemoval přehnutím, ale karetkováním. K přihlédnutí k tomu, co karetkování je, jsem vydedukoval, že se jedná o podélné přeložení karetkovaného proužku a jeho našití na ustřižený konec látky. Knoflíkové dírky příjdou těsně za takto vzniklé olemování. Knoflíky se prý našívaly do karetky, to jsem pochopil tak, že se našívaly do karetky na lemu. Vůbec si nejsem jistý, jestli to chápu správně. Bohužel zatím jsem se nedostal k přečtení zdrojů ve kterých by to mohlo být uvedeno, takže pokud to někdo ví, byl bych vděčný, jelikož by mi ušetřil čas :)
ObrázekObrázek
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od richardrg »

Než ti někdo odpoví odborněji. To rezdělení se jmenuje mi-parti a pokud si to zadáš, tak na tebe nějaké odkazy určitě vylezou. K roku 1360 si jím nejsem jist, ale vím o starších i mladších vyobrazeních.

Lemování karetkováním - nevím, kde ses to dočetl, ale karetkování je v tomto období již velmi na ústupu, maximálně jako venkovská záležitost. Ten okraj se v podstatě dotkával do okrajů nitě, tak že látka měla pevný netřepivý okraj, který se nezahýbal. Na oděv jaký plánuješ zapomeň na našívání karetek, maximálně tak kvalitní prýmky, pro představu alespoň 12 nití na cm šířky, ale na stavu, ne na karetkách.

A abych ti to ještě více zjednodušil, tak můžeš udělat dírky na obě strany a knoflíky pak protahovat podobně jako dnešní manžetové, má to výhodu že mohou být relativně luxusní a pravděpodobně se neztrácely, protože byly na jedné šňůrce.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od mikey.88 »

richard: Mi-parti doloženo na začátek 60.let dílem Legenda sanctorum aurea (viz nějaké ty příspěvky zde).
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti