Svrchníky, houpelandy...

Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Josephus Titus »

Kovi:
Svrchník máš pěkný a myslím, že vystihuje zvolenou roli i účel. Jen bych měl jednu připomínku - rukáv by měl být spíš třičtvrteční (do půlůi předloktím) jako jej má pán na fotce, kterou sis vzal za vzor. Dopuručuji přidat ještě jeden pruh. Krátké rukávy jsou trochu problematické (i když se také najdou, ale vypadají trošku jinak)

Saltkrakan:
Vyřizování obchodů může být i pěkně rituální a slavnostní záležitost a hodí se vypadat při tom co nejlépe. Zvaž tedy tu honosnost materiálu. Nutno však uznat že kvalitní vlněné sukno je také docela honosný materiál, za který se není třeba stydět. Pro tvé účely je vhodná ta houpelanda, na kterou jsem upozorňoval i Koviho - tedy oděv, který se rozšiřuje už od průramků a na těle se díky šířce pěkně řasí. U krku bych doporučoval nízký stojatý límeček, zapínaný na knoflík či dva. Mi-parti je doložitelné jak píše Mikey, u svrchníků se však používá poněkud méně.
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Saltkrakan »

Děkuju za rady a odpovědi.

Abych ale uvedl některé věci co jsem napsal na pravou míru. Ptal jsem se ve svrchnících a myslel jsem uplně jinou vrstvu a kus oděvu - Doublet. Problém je, že v jednotlivých názvech a tom co je čím myšleno (taky díky nejednotnosti terminologie) jsem se začal orientovat až teď, po cca čtvrt roce pročítání článků, diskuzí a knížek. To samé můžu říct i k tomu, co bych nazval cit pro vrstvení oděvu.

Ad. Mi-parti - rozhodl jsem se, že mi-parti budu dělat spíš nohavice a kuklu, než svrchník. Co se týče svrchníku, tak tam zatím ještě nevím. Gardecorps se mi zdá asi nejpraktičtější, pokud člověk potřebuje být v zimě v teple a líbil se mi i karnáč.

Bohužel se svrchníkem tohoto typu se budu zaobírat asi až koncem léta nebo na podzim. Budu totiž rád, když do jara vyrobím nějáký základ - dvoje bruchy, nohavice, košili a ten doublet a plášť. No a botky. Už jsem v pořádném skluzu, což je dáno tím, že na mě život chrlí co cca týden až 14. dní problémy, který mě významně užírají volný čas.
ObrázekObrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od mikey.88 »

Doublet bych asi nepoužíval jako výraz. Spíš kábátec případně po francouzsku pourpoint pokud myslíš tento druh oděvu. Prostě další prsatec v řadách :lol:

Mi parti je doložené a moc pěkné. Jak u trupou, tak u nohavic. U kápí je to méně časté pokud na iluminacích nejde o vyobrazení něčeho, co upomíná na nějaký jendotný oděv jako uniforma :)
Obrázek
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Saltkrakan »

mikey.88 napsal:Doublet bych asi nepoužíval jako výraz. Spíš kábátec případně po francouzsku pourpoint pokud myslíš tento druh oděvu. Prostě další prsatec v řadách :lol:

Mi parti je doložené a moc pěkné. Jak u trupou, tak u nohavic. U kápí je to méně časté pokud na iluminacích nejde o vyobrazení něčeho, co upomíná na nějaký jendotný oděv jako uniforma :)
Aha takže další upřesnění. Za to upozornění na kápě děkuju a ten Doublet jsem vnímal jako vypasovaný kabátec, ale nevycpávaný. Myslel jsem, že ten vycpávaný se označuje pourpoint. S pourpointem počítám do budoucna určitě, ale z nějáké ještě lepší látky než bude tenhle první uplý kabátec (na ten mám vybranou látku s vytkaným vzorem lilií, něco jako je na obrázku tu: http://www.curiavitkov.cz/prace34.html. K oné látce mě napadají pouze dva možné problémy a to, že ten vzor, příp. barva (zamýšlím modrou) by mohla někoho pobuřovat že je to záležitost šlechty :)
Abych ještě nastínil moje uvažování o těchto věcech jako celek, dodám, že to co chci šít teď je na cestování a obchody po venkově, kde ani nemusím jet sólo na koni, ale je to spojeno s přivezením zemědělských produktů a jiného zboží vozem, na kterém se vezu asi i já. Přece jenom, pokud se takhle častěji vyskytnu u těch co mě něco dodávají a trochu to tam omrknu, tak mám větší jistotu že mě nedodávají něco nekvalitního apod. A na takové návštěvy si nebudu brát vycpávaný kabátec, do kterýho jsem vrazil poměrně dost peněz. Ten si nechám na nějáké jednání s někým přibližně stejného nebo vyššího postavení než jsem já.
ObrázekObrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od mikey.88 »

Tak jinak. Nejlepší bude, když su zaloižíš vlastní vlákno pro sovji postavu a vymezíš tam dataci a vše kolem. Takhle tady zaplevelíme vlákno pro svrchníky a to není od nás hezké ;) Napiš tam postavení, majetek a podle toho se bude stavět :) Předem ale upozorňuji, že vycpávaný kabátec není zase tak moc luxusní nebo drahý. To i dámské šaty z několika dílů jsou těžší a takové plstění klobouků taky. Dále kabátec s "prsní vložkou" není svrchní oděv ale něco jako tílko - tedy spodní nosný oděv. A teprve na něj můžeš navléknout všechno možné od úplého až po bohatě volný a řasený oděv. Klidně to může být oboje ze lnu. I len mohl být dobrý a špatný v kvalitě vazby či příze.

Začni tím vláknem ;)
Obrázek
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Bilajz »

Jak píše Mikey, založ si vlákno. A k té modré barvě, nemáš pravdu, modrá byla běžně dostupnou barvou, záleželo samozřejmě na odstínu a kvalitě (myšleno technologickém zpracování, ustálení, blednutí atd.).
Avátar uživatele
Saltkrakan
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 09. Led 2014 23:52:17
Místo/Bydliště: V Komíně za komínem 8^)
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Saltkrakan »

Bilajz napsal:Jak píše Mikey, založ si vlákno. A k té modré barvě, nemáš pravdu, modrá byla běžně dostupnou barvou, záleželo samozřejmě na odstínu a kvalitě (myšleno technologickém zpracování, ustálení, blednutí atd.).
Na modrou barvu mám stejný názor, proto jsem taky napsal "někoho". Viz nejrůznější diskuze třeba i tu na fóru :)
ObrázekObrázek
Avátar uživatele
Bahnak
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 146
Registrován: Út 16. Říj 2012 0:28:23
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Bahnak »

Zdar jak sviňa
Jak tak koukám z okna ven, vzhledem k panské příští víkend...

No prostě jaký je postoj k svrchníku přes prošívku?

Vlna by byla, spíchlý by to mohlo být rychle když to nebudu podšívat (což nehodlám), dumám nad proužkovaným svrchníkem ala foto, rukáv třeba k loktům a délka pod kolena?

Bylo by to fakt jen kvůli kose...
Přílohy
P1017632.jpg
P1017632.jpg (315.08 KiB) Zobrazeno 8271 x
Promazávání nefunkčních odkazů s.r.o.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od richardrg »

Mám pocit, že někdy řešíme věci zbytečně. Pokud je ti zima, obleč se. Vojáci se oblékli do všeho co ukořistili, jen aby nezmrzli. Pokud obojí odpovídá dataci tak vůbec nad tím nepřemýšlej... Jen možná ten svrchník ve skrumáži dostane zabrat...
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Svrchníky, houpelandy...

Příspěvek od Zdeslav »

Souhlas s Richardem.
Nezabud hrr!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti