Zdobení potiskem

Odpovědět
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Zdobení potiskem

Příspěvek od mikey.88 »

Tak po delsi uvaze zakladam toto tema z duvodu minimalnich informaci k teto technice.

Co vime o potisku na latky? V zasade toho neni moc. Technika tisku drevenymi razitky pochazi z Asie a v Indii se pouziva dodnes. Mame ale podklady pro pouziti ve 14. stoleti na odevech? Zatim nejvice informaci jsem nasel zde: http://www.johnsteins.com/wood-block-printing.html
Dale jsem nasel jeden fragment lneneho platna ze 14stol s postavami, stromy a ptaky. O technice se zmimuje i Catany na svych strankach. Ma k tomu nekdo jeste neco? Je to dle meho nazoru mnohem levnejsi a dostupnejsi technika a proto me zajima, jak moc je to pro nas pouzitelne.
Obrázek
Avátar uživatele
Josephus Titus
Příspěvky: 236
Registrován: Pá 12. Zář 2008 7:56:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení potiskem

Příspěvek od Josephus Titus »

Mikey, znáš tyhle nálezy: EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz? Doporučuji i pro jiné účely, jsou tu třeba taštičky, vyšívané síťky apod. Asi mezi nimi bude i ten kus lnu, který zmiňuješ (s těma fťákama).

Na Malešově jsem, ti říkal o dvou textilních razítkách nalezených u nás (Chrudim, přelom 14. a 15. st.). Zmiňuje je ve své publikaci Březinová (2007, někde tu byl odkaz na pdf). Sice není úplně jasné, že jsou skutečně určena na potisk textilu, ale
1) na potiskování zdí jsou moc malá (47 x 39 mm, 41 x 30 mm) Potiskovat něčím takovým zeď by byla pěkná piplačka a při špatném osvětlení ebo větším odstupu by to pak ani nebylo vidět (což se určitě vyplatí...).
2) na potiskování deskových obrazů je vzor dost hrubý, neodpovídá tomu, co známe z dochovaných deskových maleb (a propos - když známe tištěné vzory z naší deskové malby, pak by, zvláště při dobové zálibě v pestrých látkách, bylo zvláštní, kdyby se tato jednoduchá technika nevyužila i v při dotváření látek)

Březinová dále zmiňuje nález potištěného lnu z Eisenbecku (další informace by měly být v článku Jordan-Fahrbach E., Stührenberg Ch., Tidow K. (2000) Mittelalterische Gewebefunde aus Einbeck, Einbecker Jahrbuch 47, Einbeck, p. 137-162) ale také to, že se u nás nenalezly žádné potištěné fragmenty látek nenalezly.

Teoreticky (za moc pravděpodobné to ale nepokládám) by se potiskování mohla týkat i zmínka o "peyntede cotes and hodes" v kronice zvané Brut. (spíše pro ostatní čtenáře opakuji, o čem jsme spolu mluvili na Malešově)
上人の口真似してやなく蛙

svatý muž řeční
a žába kváká
přesně jako on
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení potiskem

Příspěvek od mikey.88 »

Ty nálezy jsou úžasný :shock: Díky moc. Ten len s ptáky tam je. Ale zbytek vidím poprvé. Je vidět, že se s tím zas tolik nepiplali :lol: Budu muset vyzkoušet někdy vyřezat raznici co udělá tak malebné výjevy :lol: A díky za připomenutí. Tahle technika je docela neprobádaná. Zkusím zjistit co nejvíc. Chápu že pro některé lidi je výroba dřevěné raznice oříšek, ale když už ta raznice je, tak je to docela rychlý způsob zdobení :)
Obrázek
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení potiskem

Příspěvek od noxter »

Josephus Titus napsal:Mikey, znáš tyhle nálezy: EDIT Bahnak: odstraněn nefunkční odkaz? Doporučuji i pro jiné účely, jsou tu třeba taštičky, vyšívané síťky apod. Asi mezi nimi bude i ten kus lnu, který zmiňuješ (s těma fťákama).
Jsem asi jelito, ale z té stránky jsem zmatený, já tam nejsem schopný nic najít.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení potiskem

Příspěvek od Zdeslav »

Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení potiskem

Příspěvek od mikey.88 »

Noxter: Ten odkaz nefunguje takže: Jdi na hlavní stránku photobucketu a do vyhledávání zadej: medieval textiles A mělo by ti to najít co vidíme my. ;)
Obrázek
Avátar uživatele
noxter
Příspěvky: 262
Registrován: Stř 08. Črc 2009 18:04:57
Místo/Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení potiskem

Příspěvek od noxter »

Dík
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení potiskem

Příspěvek od Maršálek »

mikey.88 napsal: Chápu že pro některé lidi je výroba dřevěné raznice oříšek, ale když už ta raznice je, tak je to docela rychlý způsob zdobení :)
Nejásej moc brzo, tak rychlé zdobení to zase není, když to nemáš opravdu zmáknuté. Když to srovnám z vlastní praxe (a také jsem amatér s minimální zkušeností), vychází mně osobně rychleji vzorování malbou ;)
Že to má kouzlo, o tom žádná.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdobení potiskem

Příspěvek od mikey.88 »

To jsem zjistil taky že to nebude zas takový med :lol: Ale rozhodně je to docela opomíjená technika a to ke zdobení čehokoliv ;) A díky Titovi známe docela dost fragmentů látek, kde je ten vzor hezky vidět.
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti