Krucifix

sochařství, malířství, hudba...
Odpovědět
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Krucifix

Příspěvek od Sovinec »

Máme nějaké nálezy kovových krucifixů? Já něco hledal, ale našel jsem až pozdější.
Samozřejmě mne zajímají i nekovové (nějaké dřevěné malované jsem našel, hodil bych je sem o víkendu).

Pokud někdo o nějakých kovových krucifixech ví, prosím podělte se :) Když něco dohledám sám, taky se podělím.
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Heinrichvs
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 560
Registrován: Stř 29. Pro 2010 13:07:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Krucifix

Příspěvek od Heinrichvs »

Taky jsem o tom už přemýšlel. Před i po naší době jsou hodně běžné. Ale pro nás jsem vlastně klasický křížek z nějakého kovu na krk snad ani neviděl. Ještě se poptám a uvidíme co napíše masér.
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Krucifix

Příspěvek od Sovinec »

No já měl na mysli hlavně ty větší, na stůl a na zeď.

Našel jsem EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

EDIT: Asi by to chtělo stáhnout a naházet to na rajče a dát to sem, ať se to neztratí, nevíte, co na to autorská práva?
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
Avátar uživatele
Sovinec
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 224
Registrován: Čt 07. Črv 2012 6:21:00
Místo/Bydliště: Šumperk/ Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Krucifix

Příspěvek od Sovinec »

Tak jsem si odpověděl sám :D
Hello! We are glad to see you here, at the website! You can find here really extraordinary photographic resource. All photos you can save to your PC or to another gadget. The Gallery includes photos of famous people, beautiful landscapes and interiors, historical facts and so on. The pictures were made by professional photographers and can be used as a material for studying. We also add new pictures to the Gallery because we are really passionate about it. Our aim is to show you our world through the camera.
Rytý oltářní kříž
Katalánsko nebo Aragon
Okolo 1330-50
Rozměry 11,2 x 9,6 cm
Dekorováno čtyřmi smaltovanými měděnými plaketami

Více zde
Obrázek
Obrázek

Dvoustranný procesní kříž
Umbria, Itálie
2. čtvrtina 14. století
Rozměry 99.2 x 42.1 x 11.7 cm
Tempera a zlato na panelu (?)
Více zde

Obrázek
Obrázekž
Kříž z Clogheru
Clogher, Irsko
12. - 14. století
Dubový kříž ozdobený bronzovými plaketami
Více zde

Obrázek

Procesní kříž z Toskánska
Siena, Itálie
1350
zlacená měď, červený a modrý smalt

Obrázek
Obrázek

Krucifix ze St. Anselmo
Řím, Itálie
14. století
dat od Svatého Otce

Obrázek

Bronzový kříž
pravděpodobně Itálie
2. polovina 14. století
o něco málo více zde

Obrázek

Procesní kříž
1. polovina 14. století
Obrázek

Procesní kříž
Benátky, Itálie
14. století

Obrázek

Nemám informace
Obrázek

Kdybyste s identifikací byli úspěšnější, klidně mě doplňte do zprávy, já to pak upravím tady a přidám poděkování :)
"Páni ze Sovince udržovali styky s olomouckými měšťany a využívali jejich služeb. Ne vždy však měli zájem za služby měšťanů zaplatit."
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Krucifix

Příspěvek od mikey.88 »

Řekl bych, že se krucifix u nás za Karlova života ještě nepoužíval. Ne tak, jak si to většina z lidí představuje. Procesní kříž nebo kříž na faře je něco jiného než mít kříž doma. Lidé chodili za Bohem do kostela na venkově i ve městech a akorát ti movitější si mohli dovolit soukromou kapli. Krucifix v chápání 14. století bylo hlavně vypodobnění Krista na kříži v kostele. Povětšinou to byla dřevěná socha umístěná v kostele.

http://www.makovec.eu/private/art/kruci ... vy_2-2.pdf
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti