Architektura

sochařství, malířství, hudba...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od mikey.88 »

Aha, tak to mi nedošlo, že mohou myslet jenom krytinu. Je to pravděpodobnější, pravda :) To že se klenba lodí staví po etapách je taky poměrně lehčí. Ale třeba zmíněná klenba kostela na Karlově mi už do toho postupu stavby nesedí :D řekl bych že jí stavěli stejně jako na hradech. Čili najednou.

Myslím, že tohle téma kleneb je docela opomíjené a přitom ke středověku patří.

A díky :)
Obrázek
Avátar uživatele
Kazimír
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 149
Registrován: Po 08. Srp 2011 10:21:14
Místo/Bydliště: Libice (Dobříš) /Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od Kazimír »

tak to je jasné, že centrála se špatně staví z jednoho konce :P
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od mikey.88 »

Mám dotaz. Je někde v Evropě dvouchórová gotická katedrála? Znám to jen u románských staveb a mám pocit, že sv. Vít měl kopírovat dispozičně původní baziliku! Asi by to byl unikát :shock:
Obrázek
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Architektura

Příspěvek od mahy »

mikey.88 napsal:Richard: Jedná se o pověst, která se vztahuje ke klášteru na Karlově. Je tam zvláštní druh klenby ale stavěn byl myslím normálně. Výdřeva respektive lešení s ramenáty se poté rozebírá. Buď se použije na jiné klenbě a nebo se využije jinak. Spálení dřeva by se hodně tratila. Takže se přikláním k tomu, že jde jen o lidovou pověst :D

Jen tak na okraj- ta pověst obsahuje i vysvětlení té zvláštní metody zapálení výdřevy. Nikdo z dělníků nechtěl rozebrat tu výdřevu protože té klenbě nevěřili, tak to architekt musel sám zapálit. ;) Jinak se to opravdu nepoužívalo. :)

Tož asi tak.
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů