Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

sochařství, malířství, hudba...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozdoby, šperky a kovové součásti

Příspěvek od mikey.88 »

Mám takový dotaz. Viděl již někdo originál či rekonstrukci těch mís ve tvaru lodí ? Dle ikonogrfií to byla na dvorech častá nádoba a klenot :)
Přílohy
hostina_nadoby1378.jpg
hostina_nadoby1378.jpg (205.91 KiB) Zobrazeno 10016 x
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozdoby, šperky a kovové součásti

Příspěvek od maser »

Neviděl, ale odkazy by mohly být např. ve Šmahelově Cestě Karla IV. do Francie... Tam se stolováním zabývá dost, ale tohle si už bohužel napamatuju.
Koukal jsem do Karel IV., císař z Boží milosti, kde jsou jiné krásné kusy, ale nikde nic ohledně těchto lodí.
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozdoby, šperky a kovové součásti

Příspěvek od Maršálek »

mikey.88 napsal:Mám takový dotaz. Viděl již někdo originál či rekonstrukci těch mís ve tvaru lodí ? Dle ikonogrfií to byla na dvorech častá nádoba a klenot :)
Z čeho usuzuješ na běžnost? Tady se jednalo o mimořádnou příležitost setkání dvou vladařů, na kterou byl Karel IV. svým francouzským protějškem přivítán coby poutník. V rámci jejich příbuzenství a jednoho z bodů jednání – uspořádání nové křížové výpravy se vzpomenul společný předek Lucemburků a Valois, první jeruzalémský král (respektive Ochránce Svatého hrobu) Godefroi z Bouillonu. V rámci hostiny tak bylo vzájemné příbuzenství demonstrováno i hraným programem, představujícím křížovou výpravu s dobytím Jeruzaléma. Tomu bylo přizpůsobeno i stolní nádobí, které mělo na této hostině i tvary lodí. S ohledem na přijetí Karla IV. jako poutníka pak byly některé dary francouzského krále pojaty v podobě poutnických reálií (2 zlaté šroubované lahve na svěcenou vodu z Montpelie, atd.).

Nejde tedy o běžnost, ale o stylizaci, podle pojetí programu bylo mnohdy stolní nádobí, stejně jako celá scéna ceremonie a kulis přizpůsobena záměru. Na slavnosti bažanta, pořádané Karlem Smělým burgundským jako slavnost založení Řádu zlatého rouna, byl zase demonstrativně dobýván Cařihrad Turky...
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozdoby, šperky a kovové součásti

Příspěvek od mikey.88 »

Maršálek: No psal jsem na tehdejších dvorech. Podobné mísy jsou vidět na většině výjevů z důležitějších hostin. Mám pocit že Francouzská kronika není jedinná kde jsou. Ať už ale byly časté či ojedinělé, originál jsem nikde nenašel a rekonstrukci také ne. Mám za to, že se do nich dávala polévka,sůl nebo nějaké omáčky... dostal jsem hlad :)
Obrázek
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozdoby, šperky a kovové součásti

Příspěvek od Maršálek »

mají tradiční i stylizované tvary a protože se po hostinách často dávaly jako dary významným hostům, dědily se samozřejmě dál. Svou roli hrála i móda, proto jsou některé aqamanily i ve tvaru zvířat, rytířů, pošetilých bláznů, atd.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

Příspěvek od mikey.88 »

Jelikož se obsah tohoto miničlánku nezabývá speciálně korunami Karla IV., tak zakládám toto téma ;)

Koruny vrcholného středověku v Evropě
Takže na začátek bych doplnil pár fotek koruny římských králů. Jedná se skutečně o klenot i bez koruny. Precizní zlatnická práce a koncepce zdobení jen dokazuje genialitu a zlaté ruce pražských zlatníků.
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Obrázek
Obrázek

Dále bych tu měl korunu anglické královny ze západní Evropy z let 1370 1380.
Koruna je poprve zmíněna v seznamu klenotů vypracovaném v roce 1399. Pravděpodobně patřila Edwardu III. nebo Anně České, manželce Edwarda II., který byl svržen Jindřichem IV. Jedná se o nejstarší dochovanou korunu z Anglie.
Obrázek

Dále tu mám další korunu. Je datována do 14. století (spíše 1.polovina) a pochází z katedrály v Amiens v Picardii.
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Pak tu mám korunu z let 1350 - 1370. Originální popis je:
Buda or Visegrád, 1350—70; Zára, Stalna izlozba crkvene umjetnosti
Je dokladem precizní práce zlatníků dynastie Anjouovců v Maďarsku. Do roku 1932 byla uložena v relikviáři svatého Šimona v Zadaru jako votivní oběť. Vnitřní povrch však dokazuje, že byla nošena i jako klenot. Nejvýznamnější rys koruny je její zdobení rubíny, smaragdy a perly. Závlačky jsou pravděpodobně mladší.
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Pro představu o korunách z dob dřívějších tu mám i pár korun ze století třináctého. Dávám to sem proto, neboť věšina korun se používala i z jiných let, či kompozičně vycházela ze staršího trendu. Také se koruny upravovaly a doplňovaly kameny či relikviemi ;)

Koruna na relikviářové bystě svaté Permeríny z poslední třetiny 13. století. Opět převládá motiv lilie.
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Ve francouzském stylu vyrobená pohřební koruna svaté Margarety z Maďarska ze 13. století.
Obrázek

Koruna relikviáře svatého Épina datován po roce 1208, uložena v trezoru v katedrále Saint-Aubin à Namur.
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Jako poslední sem dám korunu známou pod názvem Couronne de Liège (Korková koruna?). Je uložena v Louvru v Paříži. Její dataci jsem zatím nedohledal ale podle zachovalosti a stylizaci tipuji přelom 13. a 14. století.
couronne-reliquaire.jpg
couronne-reliquaire.jpg (70.33 KiB) Zobrazeno 9834 x
To by bylo prozatím všechno z krun z Evropy. Na závěr jsem hodím jednu fotku vyfocenou z dokumentu o výstavě o Karlu IV. a jeho dynastii v Praze z roku 2006. Nemůžu dohledat, o jaký relikviář se jedná, ale ta koruna mě zaujala. Kdyby někdo věděl, o co se jedná, budu moc rád za info ;)
010320093339.jpg
010320093339.jpg (129.23 KiB) Zobrazeno 9820 x
Příště dodám nějaké jiné klenoty z lucemburské Evropy :)
Obrázek
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Poutnické odznaky, křížky, amulety a jiné...

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Doplňuji svou informaci o poutních odznacích. Něco málo ke koupení, snad použitelného, najdete zde: EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Křížky a jiné věci (prý historické) se prodávají zde: http://www.graciella-cz.com/?historicke
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Poutnické odznaky, křížky, amulety a jiné...

Příspěvek od Maršálek »

Nic osobního proti Gracielle, ale viděli jste někdy pro srovnání dobové šperky, např. výše zmińované křížky? S nabízeným zbožím Gracielly mají pramálo společného kromě užitých matriálů. Způsob zdobení naprosto neodpovídá - tím myslím hrubost zpracování (kontrastující s použitým materiálem), způsob vkládaní kamenů a především celkový vzhled. Takže je to pěkná historizující inspirace, ale rozhodně se nijak nepřibližuje dobovým šperkům.
Zcela opomíjím fakt, že zlacené a takto bohatě kameny zdobené šperky by byly cenově dostupné jenom vyšší nobilitě (to by ovšem byly kvalitně zpracované zlatnickým způsobem, který se nijak výrazně nezměnil). Kameny by byly broušené do plošek nabo jako mugle a vsazované klasickýcm způsobem, ne "lepené" zlatem.

Takže já dál hledám zlatníky pro své šperky a z výše uvedených důvodů Graciellu nedoporučuji.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Poutnické odznaky, křížky, amulety a jiné...

Příspěvek od Kordulka »

Já bych to s Graciellou neviděla až tak hrotitě 8-)
Pohár bych si tam asi nekoupila, ale některé šperky a spony, zejména ty dělané na zakázku, jsou, myslím, dobrým kompromisem mezi cenou a kvalitou. Navíc, co jsem slyšela, je firma ochotná a schopná vyrobit cokoli si člověk řekne; a to není běžné.

Tady je pár vzorků středověkých šperků - a ono to s tou zlatnickou precizností často nebylo až tak úplně úžasné. Samozřejmě zde máme slavnostní šperky nejvyšších světských a církevních vrstev, ale také daleko skromnější šperky "denní potřeby" a ty, které asi nosili ti méně majetní. Pokud se nechystáte všichni zosobňovat nejvyšší nobilitu, asi by byla namístě spíše střídmost.
Citlivější povahy upozorňuji, že se v řadě případů zřejmě jedná o nálezy detektoristů. Ale mně jde o ty vzorky, morálnost jednání detektoristů neřeším, to je kapitola sama pro sebe...

EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
http://www.christies.com/LotFinder/Larg ... 09916x.jpg
http://www.larsdatter.com/rings-3.htm
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Bohužel, zdaleka ne každý si může dovolit dát za šperky a jinou výbavu na hraní tisíce. Ti, kdo si to mohou dovolit, se budou muset smířit s tím, že ti méně majetní budou mít na sobě kvalitní bižuterii nebo skromné šperky. Nebo si ti majetnější budou za chvíli hrát sami na jednom pískovišti, ti méně majetní budou dělat vedle to samé na druhém a vzájemně spolu nebudou mluvit. Spolehlivá cesta do pekel...
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Poutnické odznaky, křížky, amulety a jiné...

Příspěvek od Maršálek »

Asi si nerozumíme, já nehaním dobře udělanou bižuterii, naopak upozorňuji, že Graciella dělá sice možná na první pohled honosně vypadající, ale v drtivé většině naprosto neodpovídající šperky. Vsazované kameny jsou nebroušené (těď myslím především oblíbený brus mugle) a jedná se především o ohlazované zlomky a samotné vsazení je řešené zlatým "opatláním", stejně jako povrchová úprava. Pokud mám tedy za "dobový" šperk zaplatit, měl by jako dobový šperk vypadat. asi se shodneme, že takhle se to nedělalo a tkhle dobové šperky nevypadají. To není osobní vůči této firmě, jenom bych je nedoporučil, ale to je mé subjektivní hodnocení. To si raději pořídím bižuterii, která bude tvarem a kvalitou zpracování odpovídat těm dobovým. Asi z mého příspěvku není patrné, co se mi na nich vlastně nelíbí, ale je to jejich estetický vzhled ;)
Pokud jsem se zmiňoval o dobovém zlatnickém vsazování kamenů, doporučuji pro srovnání právě první sponu, kterou odkazuješ EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz a jakýkoli šperk od Gracielly http://www.graciella-cz.com/?historicke ... tem=hskr12 čemu říkám opatlané je dobře patrné na detailním zvětšení zde http://www.graciella-cz.com/?historicke&cat=&item=cel15 - já jsem měl ty šperky v rukou, je škoda že to zpracovávají tak hrubě ;) Nicméně je to dáno jejich technologickým postupem, který jiný výsledek neumožňuje.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti