Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

sochařství, malířství, hudba...
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Poutnické odznaky, křížky, amulety a jiné...

Příspěvek od Kordulka »

Máš pravdu, že ty levnější šperky od Gracielly jsou hrubší a jak jsem již řekla, pohár bych si tam asi nekoupila. Mezi zakázkovými pracemi bych si ale vybrala zcela jistě; a na to jsem také poukázala, protože jsou moc pěkně udělané i co se zasazení do kovu týče.
Zase třeba leckterý nálezový šperk bych si dnes nekoupila, protože by mi připadal humpolácký. To je asi i o tom, co si kdo vybere 8-)
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Poutnické odznaky, křížky, amulety a jiné...

Příspěvek od richardrg »

Ke Gracielle - mám od nich kříž, který klidně nosím na akci typu Mokrovousy, ale na Turnaj nebo Sněm bych si ho vzít nedovolil...

Ale teď mě trápí jiná věc, moje žena by chtěla stříbrný křížek na krk, možná by stačil cínový, ale nenašel jsem výrobce ani prodejce co by něco podobného nabízel. Pokud o někom víte tak sem s ním....

A druhá věc nemůžu svojí lepší polovičce vysvětlit, že na stříbrný křížek prostě kožený řemínek nejde, navíc nejde uříznout tak tenký jak si představuje. Někde jsem našel ručně dělaný, myslím mosazný řetízek, ale v bílém kovu nic, tak kdyby někdo o něčem věděl...

Případně poraďte co kolem toho krku, jediné smysluplné mi přijde splétaná hedvábná šňůrka - to moc neumím, nebo hedvábná stužka, tu bych asi zvládl lépe, ale jaká je smysluplná šířka? Dá se to z nějakých iluminací vykoukat?
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

Příspěvek od maser »

Kordulka: Maršálek tady prezentuje, jak by šperk (replika) měla opravdu vypadat. Kdokoli kdo si bude chtít pořídit šperk pořádný pak ví, čeho si všímat. Myslím že mu šlo o tohle.
Forum je zaměřeno na hledání a předvádění skutečných podkladů, věrohodných replik apod., to že je už ne každý má/chce vlastnit je druhotné. Důležitá je práce s materiálem a jeho prezentace pro návštěvníky (tedy hlavně pro nás :)).

Tím bych to považoval za vyřešené :)
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

Příspěvek od mikey.88 »

Trochu jsem při hledání informací o korunách zabředl do šperkařství a zlatnictví. Pokud jde o zmiňovanou firmu, tak zatím je to jedna z mála firem, která se alespoň šperkům 14. stoleté přiblížila. Snad by byla schopna na zakázku i lepší kousek ale neznám technologii výroby a tak by bylo lepší se jich případně nezávazně zeptat. Moc firem se tímto druhem šperkařiny nezabývá a pokud ano, tak se jedná o soukromníky za drahé peníze. Kvalita zpracování je u této firmy dle mého soudu tak 60%. Šperky typů broží, prstenů, řetězů, opásků atd. je celá řada originálů ale lyší se úrovní zpracování. Mnohem více se uchovají šperky vyšších vrstev díky jejich přechovávání či pohřbení. Majetný člověk hromadí a hromadí. Chudší člověk, pokud bude muset, šperk zužitkuje, prodá, roztaví či jinak rozkouskuje. U drahých kusů pro nejvyšší mobilitu se jedná o dokonalé šperky a jejich kvalita je vysoká. Ono i o století dříve se vyráběly hezké kousky. Například kříž od Záviše z Falkenštejna :) Pokud by člověk chtěl skutečně věrnou repliku vrcholně gotického šperku, tak si jí bude muset vytvořit sám. :oops:
Obrázek
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Přidávám se k Richardovi. Začal jsem se zajímat o výrobu replik některých poutnických odznaků z livinghistory a rozhodně nebude jednoduché sehnat někoho, kdo by to byl schopný za rozumný peníz vyrobit. Nechat si dělat jen jeden kousek se nevyplatí. Chtělo by to obchodníka, co by si nechal udělat několik forem, odléval to a pak to prodával dál. Zatím jsem jiný český obchod než EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz co by prodával poutnické odznaky nenašel. Ty jejich vulvy nepočítám! :x
Takže víte někdo o někom, kdo by ve větším vyráběl historické repliky křížků a jiných věcí např. z cínu nebo nějakého obecného kovu? A komu by se dalo vědět, že je o takovéhle věci zájem?
Co se nerozvíjí, umírá!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

Příspěvek od mikey.88 »

Pavel na Besednici napsal:Přidávám se k Richardovi. Začal jsem se zajímat o výrobu replik některých poutnických odznaků z livinghistory a rozhodně nebude jednoduché sehnat někoho, kdo by to byl schopný za rozumný peníz vyrobit. Nechat si dělat jen jeden kousek se nevyplatí. Chtělo by to obchodníka, co by si nechal udělat několik forem, odléval to a pak to prodával dál. Zatím jsem jiný český obchod než http://market.medievum.cz/ co by prodával poutnické odznaky nenašel. Ty jejich vulvy nepočítám! :x
Takže víte někdo o někom, kdo by ve větším vyráběl historické repliky křížků a jiných věcí např. z cínu nebo nějakého obecného kovu? A komu by se dalo vědět, že je o takovéhle věci zájem?

Já si odléval nějaké věci z cínu sám. Dělal jsem si kolem dvaceti různých přívěšků na krk, nějaký ty prsteny a sošku z olova ale je to už tak tři roky :) Na něco složitějšího nemám bohužel formu ani podmínky. Dělal jsem to na sporáku a později nad kahanem :lol: Ony by ty podmínky byly ale času málo. Maturuju (snad) v květnu a jestli to zvládnu tak něco zkusím. Udělat si předmět z vosku zvládne skoro každý trošku zručný člověk a mám za to, že na tomto serveru je trošku zručný každý ;) Taky jsem si odlil solidní pečetidlo na dokumenty. Používám ho dodnes na různé dopisy přátelům. Udivuje mě, že po pečetidlech není ani vidu ani slechu. Myslím, že by se daly pro Karlovce dobře využít a přece jen tu mezi námi je pár (zatím chudých) šlechticů :lol:
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

Příspěvek od maser »

No vidíš, zrovna mám nějaké výrobce pečetidel rozjednaný :)
silva-nortica.blog.cz
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Ještě k tomu dodám, že tak šikovný zase nejsem. Dřevěnou lampičku na svícení už vyrábím(mám vlastně hotovou, čekám až mi přijde pergamen), ale abych "sochal" nějaký odznak z vosku, tak to nee.
V blízkosti mého bydliště je malý zlatnický krámek, který provozují dvě paní. Myslím, že hodně šikovné. Vyrábějí vlastní návrhy šperků nebo to co lidé chtějí. Když jsem jim ukázal ty poutnické odznaky, tak mi řekly, že vyrobit předlohu z vosku nebo i formu, která by se dala opakovaně použít není až takový problém.
Já jen dodám, že pro jedince je problém to zaplatit. Takže kdo tu má obchodnického ducha? ;)
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

Příspěvek od Maršálek »

nejprve ke křížkům na krk - docela mně to zaskočilo, ale nikde jsem ho na vyobrazeních nedohledal, ač bych ho jako přívěšek předpokládal. nicméně n stříbrný křížek na krk bych volil hedvábnou tkanici a to klidně nesplétanou. vezmu jedno balení na májový sněm, jsou velmi pevné a mají délku cca 110 cm. mimo jiné se dobře barví ve víně :lol: na ukázku jsou barvené tkanice zde - naše dámy je používají např. do účesů na fixaci copů před všíváním perel do účesů EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz


k pečetidlům, překvapilo mně, že hlad po typářích začíná být až teď, ale to je dané logickou potřebou, protože příležitosti jsou vlastně až teď, kdy uzavíráme smlouvy a signujeme je
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Umění šperkařské (relikviáře, brože, prsteny a jiné šperky)

Příspěvek od Kordulka »

Já bych vzala v úvahu i to, že se v běžné společnosti ještě příliš nenosily dekolty, jež by se křížkem nebo jinými přívěsky zdobily. Rovněž jsem zatím nezaznamenala (v období 14. století) vyobrazení, kde by žena měla na krku křížek, náhrdelník nebo podobnou ozdobu.

Pečetidla vyrábí za rozumné ceny a poblíž Prahy tato firma: http://www.mazochova.cz/pecetidla/
Nevím, nakolik svým tvarem dobově odpovídají, ale třeba by se s majitelkou dalo jednat o jeho přizpůsobení našim potřebám. Použitým materiálem pečetidla odpovídají, ve 14. století byla u nás mosaz zpracovávána a existovali již i specializovaní řemeslníci - mosazníci.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů