Re: Architektura

sochařství, malířství, hudba...
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovská architektura

Příspěvek od maser »

richardrg napsal:Snad jsem to přečetl dost podrobně, ale nikde jsem nenašel zmínku o polozemnici. Ve 14. stol jsem se domníval že ještě přetrvává na venkově uspořádání - vstupní komora a jizba, její část případně zevnitř roubená pak už tam dobytek neleze a je tam tepleji, a to celé metr zahloubené. Bohužel nevím kde jsem k těmto informacím přišel,ale beru je jako jednu z možností pro nápravníky.

Zemnice dožívají víceméně v průběhu 13. století. U nápravníka bych už čekal lepší bydlení.
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovská architektura

Příspěvek od mikey.88 »

Od toho Škabrady je právě nejvhodnější ta kniha o lidové architektuře, z které tu byl ten článek. Přece jen se tam zabývá jen lidovou architekturou, kdežto Dějiny hmotné kultury je kniha již krapet zastaralá a poměrně jinak orientovaná ;)

Polozemnice u nás končí někdy kolem druhé poloviny 13. století. V dalších zemích jako Dánsko, Irsko, Skotsko, Anglie přetrvává déle pro své akumulační vlastnosti. Zemina zadržuje teplo a dobře izoluje od mrazu. Když vykopete v zimě dvoumetrovou jámu, tak dno bude poměrně teplé oproti vršku :)
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovská architektura

Příspěvek od maser »

Zkusil jsi někdy kopat v zimě lopatou do země díru, natož dvoumetrovou? Pak bys zjistil, že se kopalo v teplých obdobích. Ale tepleji tam je :)

To je stejný jak s dírama na mamuty- dodnes se běžně ve školách vyučuje, že mladopaleolitici kopali obrovský díry. Ale to, že by se na tý zmrzlý půdě nedostali ani pod drn už nikoho netrkne. A přitom jsou tak lehký, energeticky nenáročný způsoby ulovení velký zvěře...

pardon za OT
silva-nortica.blog.cz
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Venkovská architektura

Příspěvek od maser »

Jen takový terminus technicus- současné trendy v archeologii se snaží vytlačit pojem polozemnice. Existují jen domy nadzemní a zahloubené (zemnice). Nic jako polozemnice se nedá určit, protože míra dnes nalézaného zahloubení se liší podle schopnosti (a občas štěstí) archeologa při skrývce recentního povrchu.
A když už jsme u toho, tak je také špatně název hrádek, středověká osada a krb (když se mluví o peci).
Odvozuje se to od ve středověku používaných názvů (vyjma té zemnice) a ty výše citované jsou moderní novotvary.
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host