Hudební nástroje

sochařství, malířství, hudba...
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hudební nástroje

Příspěvek od Pavel na Besednici »

maser: prosím tě, dají se ty obrázky nějak zvětšit? Předpokládám že ano, když to umí ukázat vybraný předmět a věc z rukopisu, což je úžasné, ale nějak s tím neumím pracovat. :x
Díky.
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hudební nástroje

Příspěvek od maser »

Bohužel obrázky nejdou stáhnout, takže je nedokážu zvětšit.
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hudební nástroje

Příspěvek od mikey.88 »

EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz

Ale jdou Masére ;) Viz nůžky z toho prvního odkazu 8-)
Obrázek
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hudební nástroje

Příspěvek od Pavel na Besednici »

maser: Já myslel zvětšit přímo na těch stránkách, co jsi sem dával odkazy. Domníval jsem se, že to jde rovnou tam.
Mikey:Ale jak to jde stáhnout? Přes PT(pravé tlačítko) myši mi to nejde...
Co se nerozvíjí, umírá!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hudební nástroje

Příspěvek od mikey.88 »

Zvětšit to tam jde přímo (klikneš na "lupe" a pak si vybereš oblast, kterou chceš zvětšit.)

Pokud by sis chtěl zvětšený obrázek uložit, budeš si muset vyfotit obrazovku tlačítkem Prt Scr na klávesnici a poté to vložit do nějakého programu pro úpravu obrázků. Malování, Photoshop, Gimp...

:)
Obrázek
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hudební nástroje

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Na posledním obrázku mně zaujal zcela "obyčejný" triangl. To jsem ještě nikde neviděl. :shock:
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hudební nástroje

Příspěvek od maser »

Pavel na Besednici napsal:Na posledním obrázku mně zaujal zcela "obyčejný" triangl. To jsem ještě nikde neviděl. :shock:
To je myslím z bible Václava IV.
silva-nortica.blog.cz
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hudební nástroje

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Děkuji, zkusím prověřit.
Viděl jsem už lecos, ale triangl vážně ne. :)
Co se nerozvíjí, umírá!
Avátar uživatele
Pohrobek
Příspěvky: 277
Registrován: Út 01. Zář 2009 11:02:52
Kontaktovat uživatele:

Re: Hudební nástroje

Příspěvek od Pohrobek »

zdravím, sice to sem moc nepatří ale hudba je to také. Nemáte někdo prosímv nějaké lepší kvalite v mp3 Svatováclavsý chorál? Děkuji
HONESTUS RUMOR ALTERUM EST PATRIMONIUM
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Hudební nástroje

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Z jednoho pdf souboru jsem vypreparoval dvě fotografie a text. Jde o Jozefa Šuška ze Slovenska, který si vyrobil už několik portativů a pozitivů.
Rozhovor i fotografie pořídil Miloš Skalický. (To abychom nevykrádali jiné autory bez uvedení zdrojů ;) )

Kde sa portativ využíval?
Mohutné organy boli pevnou súčásťou chrámov. Při procesiach mimo chrámov sa však používali menšie prenosné organy. Na malých typoch sa hrávalo tiež pri svetských udalostiach, ako boli slávnostné sprievody, divadelné hry, zábavy a na tých najmenších hrávali potulní umelci na pútiach. Ich výhodou bolo, že sa na nich dalo hrať aj počas chôdze, bez použitia elektriny. Hráč sám jednou rukou obsluhoval mech a druhou rukou stláčal malé klávesy. Kvôli krátkemu spojeniu píšťal s klávesmi na portatíve znejú pekne nielen náboženské, ale i ľudové piesne. Dnes tento zaniknutý nástroj môžeme vidieť už len v niektorých zahraničných dobových súboroch a v múzeách.
Poznajú ľudia tento nástroj?
Samozrejme, že nie. Veď je jediný na Slovensku. Keď som minulé Vianoce hral na ňom po Divine s koledníkmi, z diaľky hádali, že je to zvuk flauty, píšťaly a gájd spoločne. Veľmi sa páčil aj žiakom v škôlke a základnej škole. Mohli si na ňom aj zahrať, čo v kostole nie je možné.
Z čoho ste portatív vyrobili?
Je to historický nástroj, preto som použil tradičné materiály drevo a kožu. Klávesy som nefarbil, sú z ovocného dreva rôzneho odtieňa – hrušky a slivky. Píšťaly sú z orecha a ostatné z čerešne. Niekedy sa klávesy vyrábali z ebenu a slonoviny. Nebolo veru jednoduché vyrobiť dnes funkčný hudobný nástroj len podľa malieb. Do dnešného dňa som iný naživo nevidel. Staré hudobné nástroje mi však učarovali a veľmi rád by som ešte napríklad niekde objavil starý verklík.
Přílohy
portativ.JPG
portativ.JPG (25.42 KiB) Zobrazeno 5355 x
vyrobce_portativu.JPG
vyrobce_portativu.JPG (45.24 KiB) Zobrazeno 5355 x
Co se nerozvíjí, umírá!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti