Nábytek

sochařství, malířství, hudba...
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Nábytek

Příspěvek od Vlk »

Nějak jsem nevěděl, kam jinam to dát, ale vlákno o nábytku tu ještě není nebo jsem ho fatálně přehlédl. Myslím, že je to zajímavé téma, které je škoda vynechat. Já se bohužel na tu výstavu nábytku, kterou kdosi inzeroval v pozvánkách (myslím, že to byla Kordulka), nedostanu. Je to ale škoda a kdybyste tam někdo jel a fotil, myslím, že bychom byli rádi, kdyby se s námi o fotky a poznatky podělil.
Imperare sibi, maximum imperum est.
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Vlk »

Tohle sice není nábytek, ale do interiéru to rozhodně patří - Kilkenny Rothe House http://www.rothehouse.com
Přílohy
DSCN1576.JPG
DSCN1576.JPG (43.17 KiB) Zobrazeno 7903 x
Imperare sibi, maximum imperum est.
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Vlk »

Tak další...
Přílohy
DSCN1579.JPG
DSCN1579.JPG (47.33 KiB) Zobrazeno 7893 x
DSCN1578.JPG
DSCN1578.JPG (34.51 KiB) Zobrazeno 7893 x
DSCN1577.JPG
DSCN1577.JPG (49.48 KiB) Zobrazeno 7893 x
Imperare sibi, maximum imperum est.
Vlk
Příspěvky: 228
Registrován: Po 30. Bře 2009 14:41:26
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Vlk »

Česky to tam bohužel neměli, takže pouze in English.
Přílohy
DSCN1580.JPG
DSCN1580.JPG (43.24 KiB) Zobrazeno 7893 x
Imperare sibi, maximum imperum est.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od mikey.88 »

Nevíte, kde bych nalezl něco o tomto křesílku na druhou polovinu 14. století? Nějak se mi nepodařilo ho najít :) Myslím že na LH se řešilo, že na 14ku se nehodí. Vychází sice z ranného středověku, ale koncepcí sahá do renesance (několik řad nohou)Hledal jsem analogii v iluminacích či malbě a nic.
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od maser »

Zkus zapátrat o knížce od Violleta LeDuc: Dictionnaire raisonné du mobilier français de l'époque carolingienne à la Renaissance, 6 vol., Paris, 1858-1870

Nedržel jsem jí v ruce, ale myslím že by mohla pomoct. Je sice už hodně stará, ale mohl by to být startovací bod :) Viděl jsem jí kdysi na netu, ale bohužel nestáhl a nevím jaká byla adresa. Vím ale, že se tam dala stáhnout i Wisby a jiné (link by tu měl někde lítat myslím).
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Kordulka »

Navrhuji navštívit http://www.archive.org, tam zadat buď jméno autora nebo název a pak už jen v němém úžasu procházet výše zmíněné dílo; je ho tam asi 10 dílů (možná víc, tohle jsem zatím dohledala) a pak tam jsou ještě nějaké další slovníky, či spíše encyklopedie, od téhož autora!

Archive.org je vůbec poklad - jsou tam i mnohá díla českých historiků, ale také mnohé kroniky, soupisy dědictví, závětí a jiné, prostě mraky pramenů. Doporučuji otevřít si láhev dobrého vína, večer usednout a jen tak prohledávat. Já osobně jsem z toho málem měla infarkt, když jsem na tyhle archivy narazila 8-)

Jo, a prohlížejte a stahujte si to ve formátu *.djvu. Je to o skoro polovinu menší než *.pdf a lépe a rychleji se to stahuje. Přičemž zůstává zachována pédéefková kvalita formátu!
A teď zrovna koukám, že dodělali obraceč stránek. BOMBA!!!!! Takže se knihami dá pohodlně listovat, už nemusíte jezdit ze stránky na stránku...
malej
Příspěvky: 93
Registrován: Ne 21. Zář 2008 8:14:38
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od malej »

maser napsal:Zkus zapátrat o knížce od Violleta LeDuc: Dictionnaire raisonné du mobilier français de l'époque carolingienne à la Renaissance, 6 vol., Paris, 1858-1870

Nedržel jsem jí v ruce, ale myslím že by mohla pomoct. Je sice už hodně stará, ale mohl by to být startovací bod :) Viděl jsem jí kdysi na netu, ale bohužel nestáhl a nevím jaká byla adresa. Vím ale, že se tam dala stáhnout i Wisby a jiné (link by tu měl někde lítat myslím).
Mám to CD,kdyby bylo třeba. Těch dílů je tam vícero,ale jak je zřejmě známo Voilleta je brát z rezervou. I když u nábytku...?
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Kordulka »

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Kordulka »

Jinak k tomu křeslu, obávám se, doklady existence ve druhé polovině 14. století nenalezneme. Také se urputně snažím zjistit něco o případných křesílcích ve 14. století, ale zatím jsem byla 100% neúspěšná. Kromě jednoho trošku obludného bronzového skládacího trůnu z (tuším) 11. století jsem na nic skládacího s opěradlem a područkami zatím nenarazila.

Pravděpodobně existovaly rozebíratelné převozné trůny, dále se (od raného středověku, ale spíš i ve starověku) používaly (podle zatím zjištěných pramenů pouze mezi nejvyšším klérem a šlechtou) skládací čalouněné stoličky zvané faldistolium či faldistorium. A jinak se nejspíš sedělo na lavicích, truhlicích, kamenech, kládách a na zemi. Na polštářích, pláštích, dekách, kobercích nebo jen tak.
Ale i v domech se nejčastěji používaly lavice, stoličky - klasická štokrlata, která se používají i dnes (krásná jsou v Dějinách hmotné kultury - pražské nálezy z posl. třetiny 14. století; jedno je dětské i s kulatým otvorem pro prdelku), v nejvyšších kruzích opět trůny a čalouněné přenosné stolice a kamenná okenní a výklenková sedátka (někdy i docela velké lavice) zvaná sedile. A to je k sedacímu nábytku ve 14. století zatím asi vše, co se dá zjistit.
Takže my teď používáme nedobová skládací čalouněná křesílka, zdokladovaná pro 2. půli 16. století, protože máme rádi pohodlí a zároveň máme nedostatečně velké auto 8-) Pokud by ale byl někdo z vás v pátrání úspěšnější, dost by tím všem pomohl.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti