Nábytek

sochařství, malířství, hudba...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od mikey.88 »

Skládací židličky asi ano ale ta vysoce zdobená Faldistoria bych někam ven na louku netahal. Pořiďte si ta soustružená křesílka.. ty jsou pěkná :D
Obrázek
Avátar uživatele
Armin
Příspěvky: 166
Registrován: Stř 20. Led 2010 13:02:15
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Armin »

scarvein napsal:V diskuzi jsem se take doptaval na ty operky - je to vec masove dolozitelnejsi az v 15. stoleti. V treti tretine 14. stoleti jsou jiz mozne - ale je to porad vysoce moderni zalezitost, ke ktere nemel pristup jen tak kazdy.
Tak já nevím, sice nepolemizuji o tom, že důkazů o opěrce na druhou polovinu 14. století sice moc není, ale argument o tom, že se jednalo o vysoce moderní záležitost, kterou si nemohl dovolit každý mi přijde takový zvláštní. Respektive mi není úplně jasné, co tak objevného a zásadního je na tom položit jedno prkno přes dvě jiná, aby se z toho stala záležitost jen pro majetnou vrstvu.

Je to jako by se někdo snažil tvrdit, že typické jsou pro 14. století trojnožky, protože ta čtvrtá noha, to je skutečný luxus a lidé si ji mohli dovolit až v 15. století... ;)
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od scarvein »

Mas naprostou pravdu. Ted kdyz jsem si to po sobe precetel, tak to zni vylozene jako blbost :mrgreen:

Spis jsem to chtel napsat tak, ze to nebyla bezna vec kvuli rozsirenosti, ne z principu kvuli movitosti a nejakemu elitismu. Je to jako s vetsinou novinek - nejcasteji se objevi u lidi, ktery maji moznost to bud primo zahlednout, nebo ke kterym proudi cestovatele. To ze to jsou povetsine motivi lide z kralovskeho dvora a jeho okoli je pomerne prirozene. Stejne jako s modou se to pak postupne siri dolu az po bezne obyvatelstvo, coz je ovsem proces, ktery nejakou dobu trva. Polozit desku pres desku nemusi vypadat jako buhvijaky objev, ale zamysli se, kolik podobnych objevu - pro nasi logiku naprosto trivialnich - cekalo na sve uvedeni dlouhou dobu.

Ale vyhnul bych se kategorickych prohlaseni, jen posouvam zjisteni dale. Chce to vice se do tehle tematiky ponorit a vzajemne se vyhecovat ;)
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Smil »

Co to vidět trochu běžnýma očima ?
Pokud se podíváte na iluminace raných faldistorii jedná se hlavně o "X" verze, které jsou nízké a ani bočnice, které by šli použít jako područky jsou spíš postranními zarážkami. Stejně tak prkno vzadu by nebylo opěrkou zad, ale zarážkou proti klouzání zadku.
Opěrka vzadu se objevuje spolu s faldisotii kterých nohy jsou ohnuté do "S" díky čemu se nerozlézají do stran jako "X" a bočnice se dají použít jako područky pak má smysl dát tam i to prkno pro oporu zad.

Od toho se odvíjí i cenová náročnost. Udělat stoličku do "X" zvládne kde kdo. Ohýbané křeslo to už chce trochu práce a vybavení hlavně s napařováním a ohýbáním.
Jednak víme, že nám lidé postupně bohatli, takže si mohli i "méně majetní" dovolit tento luxus. A také mohlo jít o postupné rozšíření výroby tj snížení ceny a větší dostupnost.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Petrus
Příspěvky: 9
Registrován: Út 24. Ún 2015 10:59:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Petrus »

Zajímavá diskuze. Myslím, že nejde jen o technickou a cenovou náročnost, ale také o funkci.

Jaké máme informace o použití sedacího nábytku ve 14.st.? V jakých situacích je zmiňován a zpodobňován? Kde ve feudálním či měšťanském domě bývá umístěn? Jaká byla jeho primární funkce?

Zkusím to maličko roztřídit:
1. Trůn
K četným vyobrazení patří panovník usazený na trůně (ten mívá podobu truhlových nebo soustružených sloupkových křesel či zdobených faldistorií).
Jaká je funkce trůnu? Intronizace (původně usazení na kámen) symbolizovala spojení panovníka se zemí (viz filmový Excalibur: "Ty a tvá země jste jedno."). Trůn patrně nebyl pohodlný ušák, na který by panovník usedal, aby si pohověl. Odtud se domnívám, že takový kus nábytku jednak nevlastnil každý feudál, a jednak nebyl běžně každodenně používán.

2. Práce
Dalším zpodobňovaným kusem nábytku jsou štokrlata či jednoduchá faldistoria - zpravidla užitá k práci či k činnosti, u které se sedí. Opět nejde o funkci relaxační.

3. Stolování
V případě zobrazení stolování tvoří většinu sedacího nábytku jednoduché lavice. Zobrazení (ve výše odkazovaném Zrcadle spásy) Jobových dcer na křesílkách u kulatého stolku je pro mne překvapující. Nemám žádnou představu, v jakém prostředí pro něj autor ve 14.st. čerpal inspiraci. Přesto usuzuji, že užití křesílek ke stolování, není pro naší dobu zcela typické.

4. Další
Kdysi jsem četl (Dějiny nábytkového umění I.), že v gotice bývalo v domě obvyklé jediné křeslo (truhlového typu?), které stálo naproti posteli rodičky, a do kterého usedaly návštěvy, které přišly s "šestinedělkou" pohovořit. Kde má ale tato informace původ, netuším.

Závěr:
Domnívám se, že dnešní užití faldistorií a křesílek pro 1.polovinu 14.století coby "relaxačního" nábytku pro odpočinek tak docela neodpovídá jejich původní funkci. Že k naší hře na středověk ladí použití křesílek a seslí např. pro fraucimor při vyšívání nebo pro písaře, apod. Ne už ale ke stolu, či k relaxování v dobově zařízeném stanu.

Opravte mě, pokud se mýlím? Případně napadá vás další použití sedacího nábytku v naší době?
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Smil »

K Tvému závěru. Dnešní užití faldistorií jako relaxačního nábytku se může skutečně mýlit ohledně původní funkce.
V naší hře to přeháníme s piknikovým vybavením, přístřešky nad venkovní sezení i počty a vybavení stanů.
Ve středověku bylo pro armádu daleko snazší zabavit vesnici, jejich obyvatele nastěhovat na seno. To my si nemůžeme dovolit.
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Petrus
Příspěvky: 9
Registrován: Út 24. Ún 2015 10:59:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Petrus »

:roll: Třeba by i armáda toužící po odpočinku vzala zavděk senem.

Jinak jsem zapomněl k předchozí debatě: Mám-li faldistorium primárně pro práci (např. to psaní), nepotřebuju diskutovanou opěrku. Což ale může být jinak při čtení. Někdo by tedy mohl vyzkoumat, zda rostoucí počet knih po vynálezu knihtisku nekoreluje s rostoucím počtem vyobrazení faldistorií s opěrátkem ;)
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Ohledně těch kulatých si myslím, že jsme se docela shodli že je to patnáctková věc... to jen tak na okraj...

ale jinak jsme se asi shodli, že ke stolu jsou asi lepší lavice. Nicméně asi je důstojný stejně mít aspoň jedno to křeslo ve družině, (neschopnost myšlenku opustit,.... :D ) na podporu segregování společnosti - pakliže sedím u stolu se svými družiníky na společné akci je dobré naznačit nejen oděvem nadřazenost osoby na první pohled... Na tom se možná shodnem, ne?

V táboře samozřejmě máme víc nábytku než by bylo třeba pro vojenské tažení, pakliže je to ale turnaj nebo tomu podobná repre akce, pak to podle mě smysl má i dobově... Samozřejmě je blbost brát příliš nábytku na panskou nebo podobné akce.
Avátar uživatele
Smil
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 1440
Registrován: Út 28. Črc 2009 11:41:21
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Smil »

Oni i ty turnaje se pořádali vedle měst, aby účastníci naplnili nájemní domy a hostince. Ale chápu tvůj postoj a jsem na tom stejně ;)
Lépe být jediný den (se) lvem než tisíc let ovcí!
Italstké přisloví

P.S. O to důležitější pokud je váš pán ze Skotska
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

se pořád fixuju na tu svatbu v té ošklivé vévodkyni, ale asi záleží na velikosti, ne? když měli pro ten účel postavené stanové město...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů