Nábytek

sochařství, malířství, hudba...
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od scarvein »

Saltkrakan napsal:
Eliška z Rohozce napsal: ale na obrázkách občas ty pozdější věci vypadaj podobně i na naší dataci třeba tohle:
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/23 ... a5306e.jpg
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/73 ... ebf4b2.jpg
Těmhle fandím, fest se mě ten styl líbí :)
Take me to pripada velice hezke. Ale neni to rozkladaci a do tabora by to pravdepodobne malokdo bral.

Pokusim se tedy trochu vic zjistit o tech zidlickach s latkovym pruhem, jak jsem to postoval. Je to skladnejsi, lehci a vyzdobene si to v porovnani s faldistorijem ostudu neutrhne. Hlavne kdyz to namaluju a dam tam nejakou hezkou latku.
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od mikey.88 »

Víte... je tu takový malý problém. Obecná představa mobilního sezení kdekoliv venku na faldistoriu je dle mého názoru špatná. Důvod, proč je nejčastěji zobrazeno v pramenech pro naší dataci je ten, že nejčastěji v pramenech sedí nejdůležitější postava zobrazeného děje a tou je nejčastěji král, císař či papež. Vzhledem k tomu, že faldistorium představuje čestnou lavici - původně pro biskupa či abatyši. Čistě světské osoby jsem na tom sedět neviděl a pokud již někde sedí, tak sedí na různých lavicích. Proto mi přijde jako velká chyba neustále pořizovat tento druh křesílka, když je dost dobře možné, že je to fakt hodně špatně :oops: :D

Vyvstává tu jedno dilema. Dát se cestou největší historičnosti a tedy v pramenech hledat nejvíce druhů sezení, z toho zkusit vyselektovat sezení, která by bylo možno vzít "ven" a nejlépe ještě zjistit, jestli se "ven" takové sezení vůbec bralo. A nebo se dát cestou pohodlnosti a prostě se od historie odklonit. Já jsem pro přístup po té první cestě i když to třeba znamená buď sezení na vcelku nepohodlných truhlách a nebo ne moc rozložitelná historická křesla. Ať už sloupková či uzavřená okrouhlá s baldachýnem či bez ;)

Mikey

Tímto se omlouvám paní Elišce za nekonkrétní odpověď. Faldistoria tak jak jsou v iluminacích někdo občas má a datačně jsou správně. Ale to, jak jsou u nás používána (a nejen u nás) je chybný.

Na Cechu sv. Tomáše (viz můj odkaz) ten člověk vyrobil rekonstrukci právě toho výsostného zdobeného faldistoria dle nálezů a rozhodně to není "židle" někam do trávu na hostinu 8-) viz fotka zde:

Obrázek
Obrázek
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Přesně proto jsem to řešila... Jednou už jsem se spálila, a nehodlám to opakovat.. (a to jsem ty křesla ani nevzala ven, jak jsem si to uvědomila dostatečně brzo... :D )

Přijde, mi, že to zatím nikdo kriticky nezkoumal,... Myslím, že si musíme uvědomit, jakou zkratku chceme dělat - samozřejmě, že zatím nejezdíme na hrady, a tak tedy asi nějaký příliš honosný nábytek nemá úplně smysl, ale zase na druhou stranu sedět se služebnictvem na jedné lavici taky nepřipadá v úvahu podud to není vojenské tažení...

Pakliže ale rekonstruuju vojenské tažení, tak tam vlastně nemají co dělat ani příliš dobře odění šlechtici beze zbrojí a dámy...

Pokud jsem to dobře pochopila, a Feuchtwanger nekecá, tak v ošklivý vévodkyni popisuje to, jak je dva roky připravené všecko na nějakou královskou svatbu, je tam stanový město pro několik tisíc lidí s tribunama a arénou a dráhama pro rytířský hry.... Nevím odkud čerpal... Ale z tohodle jsem nabyla představy, že pokud pořádám velkej turnaj, nebo slavnost, tak je pravděpodobně i pro tu šlechtu košer spát ve stanech, pravděpodobně včetně dam a nějakej nábytek tam asi bejt musí, pochybuju že ty urozený ženský tenkrát spaly na zemi a seděly na tom samým co služebnictvo. Něčím to tedy odlišit musíme, ale těžko říct čím. Jsou o tom třeba někde opravdový zápisy? KOnečně pokud to tak není, tak můžeme z karloveckejch stanov vyškrtnout " na akci si zajistit důstojné sezení (stolička, místo u stolu)" a přestat se tím zabývat... :)

Na těch iluminacích z hostin tam teda ty lavice často jsou... a asi bych se tomu nebránila tolik, jak se může zdát z předchozího textu.... :D ale už se fakt bojím cokoliv si pořídit... :D
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od mikey.88 »

Musíš rozlišovat, při jaké příležitosti budeš sedět. Jiné sezení je u jídla a jiné když si budeš chtít číst knihu :D

Nábytku je docela dost ale oni prostě měli vozy a případně to tam navezly víš co. Podle mě je nejlepší alternativou pro sezení mimo jídelní stůl takové to soustružené křesílko či trojnožka. Bude to docela lehké než něco z masivu.

To, že někomu přijde málo komfortní sedět na lavici... bohužel si bude muset zvyknout :D
Obrázek
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

Chtěla bych tě vidět jak v pěti vrstvách sukní sedíš na trojnožce...... :D Co přesně tím máš na mysli? :)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od mikey.88 »

Trojnožka? Ta vypadá takhle: Obrázek


Jinak ty židle s tou opěrkou pro záda... trochu jsem pátral a našel toto:
The Bible Historiale of Jean de Vaudetar, 1371
Sedí ale na tom Karel V. Moudrý takže zde platí to, co jsem psal o faldistoriu... Navíc ta opěrka nebude dřevěná ale látková.
Obrázek

U Itálie máme ten sortiment trochu bohatší ale nevím, jestli by to šlo použít i u nás.
The Tacuinum Sanitas of Vienna, 1385-1390.
Obrázek

Pro naší lokalitu nacházím hlavně klasické jednoduché stoličky a pak taková to soustružená křesílka
Obrázek

Jedno je například v nám známé Legenda Aurea :D
Obrázek
Avátar uživatele
Eliška z Rohozce
Příspěvky: 353
Registrován: So 12. Ún 2011 13:30:08
Místo/Bydliště: Skalany
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Eliška z Rohozce »

ttj, já se bála, že máš na mysli nějaký takovýhle zvěrstvo... :D http://www.sattlerei.cz/image/cache/DSC ... 00x500.jpg a do toho bych fakt nešla :)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od mikey.88 »

Si děláš srandu ne? :twisted: Já? Tohle ti doporučí tak nějaká SHŠ Raubíři apod. :lol: Rozhodně ne já.
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od Zdeslav »

Mikey, já myslím, že sezení "na ven" se moc najít dát nebude, protože venku se asi moc běžně nesedělo a když už, tak buď na nějakých kobercích či dekách a nebo si dokážu přestavit, že se prostě vzal nábytek zevnitř jakýkoli, jaký tam byl.

Jinak koukám po obrázcíh faldistorií a vidím tam vojáky, kupce, malíře, doktora...to nejsou papežové, králové nebo biskupové:
Přílohy
A man being examined by a doctor, Manual on surgery written in 1345, Musee Conde, in Chantilly, France.JPG
Livre des proprietes des choses, 1380 - 1395.jpg
Livre des proprietes des choses, 1380 - 1395.jpg (92.77 KiB) Zobrazeno 5408 x
IMG_3242.JPG
152v.jpg
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
scarvein
ČLEN SPOLKU a sponzor Brodce
Příspěvky: 1187
Registrován: Út 11. Kvě 2010 11:28:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Nábytek

Příspěvek od scarvein »

Konecne zajimava a prinosna diskuze a nejak to utichlo :) Tak to opet trochu rozvirime.

Prosel jsem si velice uzitecny odkaz na St Thomas guild (http://thomasguild.blogspot.cz/2011/12/ ... hairs.html) a prodiskutoval par veci s mistnima. Musim souhlasit se Zdeslavem - myslim, ze to prilis generalizujes. O tom ze skladaci zidle se pouzivaji i bezneji existuje dostatek dukazu. Priklady co sem hodil jsou jenom spicka ledovce. Myslim si, ze je potreba pohlednou na vec i z hlediska vyhotoveni a symboliky - stejne tak jako krasne zdobena zidle muze byt trunem, tak krasne zdobene 'faldistorium' / 'sella curulis' muze byt zazitym symbolem moci, funkcne, reprezentace. Neimplikuje to ale to, ze by vsechny zidle byli trunem, stejne tak jako ne vsechny skladaci zidle museli byt symbolem moci.

V diskuzi jsem se take doptaval na ty operky - je to vec masove dolozitelnejsi az v 15. stoleti. V treti tretine 14. stoleti jsou jiz mozne - ale je to porad vysoce moderni zalezitost, ke ktere nemel pristup jen tak kazdy.

Taky jsem si z toho odnesl velice zajimavy poznatek - ke spojeni a zaruceni skladaci funkce neni spravne jenom drevenych komponent, tycek a cepu. Na zaklade nalezu jsou podle nich spravne i zelezne. Takze bych je do budoucna jiz tak razantne neodsuzoval :)
V minulosti si boli ludia ovela blizsi... stare zbrane totiz este nemali dostatocny dostrel.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti