Czaldi-waldi

sochařství, malířství, hudba...
Odpovědět
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Czaldi-waldi

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Náhodou, při hledání úplně něčeho jiného jsem narazil na jeden blog (zde: http://gilnien.blog.cz/0808/goticka-hudba ), kde autorka říká: Gotická hudba je spojována i s tanci. Nejznámější takové tance jsou saltarello, estampida a czaldi-waldi (český tanec). Přiznám se, já věčný neználek, že informace o českém tanci je pro mě zcela nová. Víte o tom někdo něco dalšího? Děkuji předem. ;)
Co se nerozvíjí, umírá!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Czaldi-waldi

Příspěvek od Kordulka »

Mělo by se jednat o český tanec z doby Karla IV. a zmínka o něm a notový zápis (!!!) má být na přídeští vyšehradského sborníku spisů Tomáše ze Štítného z r. 1396 - pramen: EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
A nahrávka: http://www.musicavagantium.cz/index.php ... &Itemid=28
Tohle umělecké zpracování je tedy pěkný fofr, ale dalo by se to snad tančit jako kruhový tanec s použitím branlových kroky a poskoků 8-)

Tohle: http://gilnien.blog.cz/0808/goticka-hudba asi bude přehrávka skutečné melodie tak, jak se zachovala a podle ní by to spíš vypadalo na párový kráčivý tanec s možností střídání partnerů a úklonami - takže velmi vhodný pro šlechtické prostředí

Tohle je moc pěkná úprava a zase by se to dalo tančit jako párový tanec: EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Celá tahle stránka se MOC pěkně poslouchá!

Zde jsou zajímavé zmínky o možném původu tance: http://na.nulk.cz/1972/3/Nr.html, http://na.nulk.cz/1984/4/Nr.html
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Czaldi-waldi

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Děkuji Kordulko! Já věděl, že expert na tance jsi zde ty! :D
Co se nerozvíjí, umírá!
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Czaldi-waldi

Příspěvek od Zdeslav »

Ještě jedno provedení, myslím docela pěkné:

http://www.youtube.com/watch?v=I0teAWnrJUk

A notový zápis z původního zdroje: EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
koliik
Příspěvky: 7
Registrován: Ne 14. Črv 2009 15:23:47
Místo/Bydliště: Podlešín
Kontaktovat uživatele:

Re: Czaldi-waldi

Příspěvek od koliik »

Mrzí mě, že z neznalosti se kolikrát musí znovu objevovat něco, co už bylo dávno jednou objeveno...
Hudební provedení tance czaldy-waldy má v moderní době dlouhou historii a nejstarší solidní a zvukově zachycené mám ve své sbírce už někdy ze závěru šedesátých let 20.stol. Je potřeba začít hledat z opačné strany, než odkud se zpravidla dělá.
Mám doma v několika provedeních od různých interpretů, všichni jsou z Čech a vesměs jde o velice solidní interprety. Pakliže člověk postupuje směrem od amatérských skupin k těm "profesionálním", tak má dlouhou cetu, ale jde to i opačně.

Jedním z nestorů profesionálně pojímané interpretace historické hudby v našich krajinách byl pan Venhoda, který už v oněch šedesátých až sedmdesátých letech inicioval vydání dvou velice zajímavých alb s historickou hudbou, která vyšla jak na půdodních nosičích (LP), tak v jednom případě i na CD. První je dvojalbum - soubor ukázek k dějinám hudby, kde je všechno od antiky (hymnus na boha Apolóna) až po renesanci. Samozřejmě je (i vzhledem historickým souvislostem) věnován veliký prostor dochovaným českým písním apod. Dalším je Album s názvem, o kterém byste tu zatroleně měli vědět, protože se ke Karlově době přímo váže (ostuda!!! ;) ) Jmenuje se "Musica in tempore Caroli IV" (Symposium Musicum, Pražští madrigalisté a Miroslav Venhoda, LP vyšlo v roce 1977), na internetu se dá bez problému vyhledat a Czaldy-waldy tam stopro je. Jsou tam i jiné hezké kousky (Otep myrhy, Dřevo sě listem odiévá). Pokud si člověk odmyslí nutnou, dnes už trochu úsměvnou, archaičnost pojetí, je to bomba. Na tu dobu...
Uvedené tituly nejsou sice lehce k sehnání, ale byly jedny z prvních, které jsem si obstaral, když jsem se o historickou muziku začal intenzivněji zajímat.
Z novějších interpretací tohohle tanečku mne okamžitě napadá soubor Ars cameralis a album "Gothic Music in Bohemia/Gotická hudba v Čechách)", kde jsou věci ze 13.-15.století. Zajímat by v.v. obecenstvo mohly (a troufnu si říct i měly) i alba Music of Charles University I. + II./Hudba Karlovy University I. + II., Gothic Music in Central Europe/Gotická hudba ve střední Evropě a Guillame de Machaut - Chansons/Písně. K sehnání byly bez problému třeba v obchůdku v Anežském klášteře před vchodem do expozice apod. Skladby na výběrech se samozřejmě prolínají, tu a tam by se tomu po intepretační stránce dalo něco vytknout (jsou to holt "akademici"), ale v celku dost solidní kus práce.
Hromadu dalších věcí edičně zpřístupňuje dlouhá léta David Eben a jeho Schola gregoriana pragensis. Jsou to vesměs věci z církevního prostředí a (co se českého autorského prostředí týče) častěji mladšího data (Codex franus apod.), ale uvědomme si proboha, že minimálně pro dvorské prostředí se to maliko kreje. Jedno prostředí ovlivňovalo druhé - vyšší představitelé cíkve byli šlechtici a nejeden diplomat měl za sebou kariéru v církevním úřadě. Holt se na to blbě trdlikuje. To zasejc holt jo, no...
Nejsem si jist, jestli svou interpretaci czaldy-waldy nemá i Kvinterna s Hanou Blochovou...
Takže tak.
U spousty lyrických textů ze čtrnáctého věku jsou jazykovědci schopni přesvědčivě doložit, že to byly písňové texty (viz výborná kompilace "Česká středověká lyrika" Jana Lehára nebo výběr "Labuť je divný pták" Václava Černého). Melodie - velká neznámá.
Nicméně, jak vidno, dá se najít leccos, zase tak chudí nejsme. Taková jedna písnička (o které jsem tady na fóru nenašel zatím ani zmínku, ale třeba se pletu) - Hospodine pomiluj ny - se zpravidla na bitvách, slavnostech a jiných "historizujících" místech neslýchává a přitom byla naprosto profláklá mezi celou českou středověkou populací a byla slyšet fšude, protože měla oficiální pardon a zpívala se (jako jedna z mála) česky v jinak latinizovaném kostelním prostředí a tudíž to byl velice zaběhaný a profláklý popěvek napříč společenskými vrstvami.
Howgh. Tímto příspěfkem jsem tak trošku reagoval i na některá jiná vlákna v této sekci, páč nemám čas to po nich postupně rozepisovat, za což se omlouvám, ale nestíhám.
Kdyby byl zájem, mohl bych se doma v knihovničce mrknout i na další písně z doby Karlovy, ke kterým je známá melodie a hodil bych to sem... Nebo když napíšete, jinam... (svatý Václave, Bouh všemohúcí apod.).
Koliik, Dei gratia habitator podlesinensis et camapanarius ecclesiae pragensis
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Czaldi-waldi

Příspěvek od mikey.88 »

Super! :clap: Polovina věcí je mi známa ale ty předrevoluční kousky ne. Zkusím si je najít :)
Obrázek
Avátar uživatele
koliik
Příspěvky: 7
Registrován: Ne 14. Črv 2009 15:23:47
Místo/Bydliště: Podlešín
Kontaktovat uživatele:

Re: Czaldi-waldi

Příspěvek od koliik »

F tom případě hledej taky titul Koledy staré Evropy (Supraphon, 1969, reedice 1974, 1978), LP, interpret tuším Pražští madrigalisté, umělecký vedoucí opět Miroslav Venhoda - luxusní věc, poslouchám to od šesti let... Jsou tam i české věci. Jen netuším, jestli to vyšlo i na CD. Ale třeba by se to dalo vygooglit do digitálu převedený... Nic není nemožné.
Koliik, Dei gratia habitator podlesinensis et camapanarius ecclesiae pragensis
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Czaldi-waldi

Příspěvek od mikey.88 »

Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů