Noty a texty

sochařství, malířství, hudba...
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Noty

Příspěvek od Zdeslav »

Pár světských skladeb ze 14. století textově máme, viz. můj přízpěvěk v písních. Mám i jednu verzi Dřevo sě listem odievá nazpívanou, ale těžko říct, jestli to má nějaký podklad.
Jinak ale dochované jsou - Itálie, Španělsko, Německo...světské písně jsou třeba i latinské písně z univerzitního prostředí...
Nezabud hrr!
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Noty

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Muzikanti, co říkáte na tuto knížečku? ;)

EDIT Bahnak: smazán nefunkční odkaz
Co se nerozvíjí, umírá!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Noty

Příspěvek od mikey.88 »

Hodně špatné...
Obrázek
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Noty

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Proč?
Co se nerozvíjí, umírá!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Noty

Příspěvek od mikey.88 »

Tak úplně špatné to samozřejmně není, ale třeba mi vadí, že je tam zahrnuta Carmina Burana, když se jedná pouze o texty, ke kterým tak nějak chybí hudba :)

Některé z těch písní jsou 12. nebo 13. století a z prostředí docela vzdálené od našich krajů (Katalánsko, Grenada)

Pak jsou tam písně s textem ze 14. století, ale s hudbou pozdější (neboť se původní nedochovala. Atd.

Pro přehled tzv. early music je to dobré. Pro Karlovce až příliš rozsáhlé (datací i lokalitou ;) )

Ale to je jen můj názor a moc do tohodle oboru nedělám :)
Obrázek
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Noty

Příspěvek od mikey.88 »

Navíc, pokud jde o středověkou hudbu našich dnů, tak většina z těch interpretací může být špatně. Víme, jaké se používaly nástroje, víme melodii (pokud máme štěstí) a víme text. Co nevíme je to, kdy použít jaký nástroj, kdy se jen zpívalo, kdy se jen hrálo, nevíme tempo. Takže se jedná více či méně o interpretaci se subjektivním ovlivněním hudebníka. Dneska prakticky na 14. století nenajdeme píseň, kterou bychom uměli zahrát a zazpívat přesně tak, jak se hrála kdysi. Je to škoda, ale je to tak :|
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Noty

Příspěvek od Zdeslav »

Tak aranžmá už je věc těch konkrétních lidí, kteří tu hudbu produkujou. To platilo tehdy a platí to i dnes.

Myslím, že snažit se to hrát "přesně tak jak to hráli kdysi" včetně aranžmá nemá moc význam. Oni hráli prostě s nástroji které měli k dispozici (a tuhle množinu můžeme utvořit) s aranžmá takovým, jak se dohodli a jak se jim to líbilo.

Toť můj názor.
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Noty

Příspěvek od mikey.88 »

Mno to je v pořádku ;) Ale když z liturgické písně někdo udělá píseň jak z tržiště, je to trochu divné. Stačí změnit tempo a přidar rytmické nástroje tam, kde má být chorál... Přirovnal bych to k tvorbě remixu ;)
Obrázek
Pavel na Besednici
Příspěvky: 652
Registrován: Ne 04. Led 2009 12:23:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Noty

Příspěvek od Pavel na Besednici »

Mikey: Ačkoliv jsem hudebně nevzdělán, tak tvým námitkám asi rozumím. Ale v tom případě dávám do diskuse dva body:

1) Pak i tvůj pokus přepisu not ze zdroje který sem dala Kordulka musí trpět tvými výše uvedenými námitkami. Nebo ne?
2) CO ptom proboha hrají všechny ty "středověké" hudební skupiny?! Kde vzaly ty písně a skladby a jak to, že je interpretují tak jak je interpretují? A většinou všechny podobně.

Tomu opravdu nerozumím!

Ale aby bylo jasno. Nerozumím, ale na tebe a tvé námitky se nezlobím. :)
Co se nerozvíjí, umírá!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Noty

Příspěvek od mikey.88 »

Většinou hrají hudbu pozdější (renesanční, případně gotickou z 15. století atd. )

Ale například skladba In taberna ze souboru textů písní sepsaného kolem roku 1230 je pouze text. Hudba je smyšlená a i přesto jí spousta skupin stále stejně interpretuje. Je to tak jednodušší a je to vlastně i jedno. Důležitě je ale vědět, že ta hudba k tomu je dodatečně napsaná ;) A tak je to s věšinou písní. Celý soubor Carmina Burana je pouze text ;)

Pokud jde o můj přepis not, je to "doslovný" přepis not bez znalostí původního tempa. Dělal jsem to čistě pro sebe, abych zhruba věděl melodii té liturgické! písně. Nejedná se o písničku do hospody ;)

On největším problém dochované hudby 14. století a pozdější je ten, že dnešní "publikum" by je považovalo za nudné, rozvláčné, statické a neosobní. Až příliš vzdálené sluchu dnešního člověka. Takže se vezme text nějaké písně ze 14. století a buď se k němu použije či vytvoří hudba nejvíc podobná té, která je sluchu publika nejlíbivější. Živočišná světská hudba nastupující renesance a úpadku víry je to pravé a člověk neználý vlastně nic nepozná. Vždyť je to přece to, co má rád. Většina dochované hudby (ve smyslu not) patří mezi duchovní modlitby a mše a to na rádoby historických festivalech těžko bude někdo poslouchat. Pro duchovní hudbu se totiž moc nástrojů nepoužije ;) Světská hudba se dlouho uchovávala poslechovým podáním a proto se dnes v textech najde poznámka, že se píseň hraje jako... x (jak zde bylo již psáno).

Holt s hudbou je to pro 14. století trošku těžší, leč pořád lehčí než v antice :D

Poznámkake Carmině Buraně: Ono každej latinskej text zní středověce :D To je asi tak všechno ;)
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti