Pohřby, pohřbívání, hřbitovy

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

Odpovědět
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Pohřby, pohřbívání, hřbitovy

Příspěvek od maser »

Omlouvám se, za toto pro někoho možná morbidní vlákno (pro nearcheology :) ), ale sháním vyobrazení hřbitovního prostředí mezi 9.-19. stoletím, hlavně tedy vrcholný středověk. Nejde mi o zmrtvýchstání Krista, ale o pohřbívání normálních lidí. Zatím jsem se dopátral spíše věcí z 15. století (přebohaté hodinky vévody z Berry atd.). Když k tomu budou i informace, jedině dobře.
silva-nortica.blog.cz
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohřby, pohřbívání, hřbitovy

Příspěvek od mikey.88 »

Tohle znáš? Nevím z čeho to je. Mám za to, že to je Anglie kolem 1350. Je to pohřbívání obětí moru. Větší to nemám.

Obrázek
Obrázek
Avátar uživatele
Braenn
Příspěvky: 62
Registrován: Po 17. Kvě 2010 15:05:07
Místo/Bydliště: Brno - Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohřby, pohřbívání, hřbitovy

Příspěvek od Braenn »

Mám to trochu ve větším, tuším jsem to stáhla z virtuální knihovny zde. Paříž, Pohřbívání rakví, polovina 14. století, praví poznámka zapsaná od zdroje stažení. Víc také nevím.

Obrázek

(je to vidět?)
Michal, sluha pána z Nových Hradů.
Avátar uživatele
Braenn
Příspěvky: 62
Registrován: Po 17. Kvě 2010 15:05:07
Místo/Bydliště: Brno - Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohřby, pohřbívání, hřbitovy

Příspěvek od Braenn »

A co se týče knih, doporučuji Revenanti - Živí a mrtví ve středověké společnosti. V Praze ji mají v městské knihovně, je tam dost iluminací z pohřbívání a pohřbů, i když většinou tam dotyční odmítají zůstat. Zabývá se především Francií. Hlavně dochované duchařské historky jsou luxusní!

http://www.cbdb.cz/kniha-4850-revenanti ... -medievale
Michal, sluha pána z Nových Hradů.
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohřby, pohřbívání, hřbitovy

Příspěvek od mikey.88 »

Souhlas! Daný titul doporučuji a nejen tobě :) Ona vůbec celá řada těch titulů stojí za to.
Obrázek
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohřby, pohřbívání, hřbitovy

Příspěvek od maser »

Díky, tohle znám a mám. Jedná se o pohřbívání obětí moru v Turnai.

Já z literatury doporučuji především tohle:

Aries, Philippe 2000: Dějiny smrti I+II.


http://www.iliteratura.cz/Clanek/12885/ ... smrti-i-ii

Dějiny smrti jsou jedním z vrcholných děl francouzské historiografie. P. Ariès je sepsal po dvacetiletém shromažďování obrazových, archeologických, vyprávěcích, liturgických a jiných písemných pramenů. Výsledkem jeho snažení jsou fascinující dějiny vztahu člověka ke smrti, jenž se vytvořil na rozhraní antického a křesťanského světa a přetrval až hluboko do 19. století. Ariès plasticky a téměř vyčerpávajícím způsobem zachytil historické proměny evropské mentality ve vztahu k umírání a smrti: vývoj pohřebního ritu, dějiny hřbitovů a jejich vizuálních proměn, vztah člověka k mrtvému tělu, vztah lékaře a smrti, dějiny lidového jednání a myšlení v posledních okamžicích života, představy o posledním soudu a posmrtném životě apod. Arièsova kniha však nepostrádá ani rozměr moderního světa, jenž se mimo jiné projevil právě ve změnách postojů ke smrti směrem k většímu individualismu a ateismu.

A skripta prof. Ungera 2000: Pohřební ritus 1. až 20. století v Evropě z antropologicko-archeologické perspektivy
ostatně jako i jiné jeho práce.
silva-nortica.blog.cz
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů