Družina a "drni"

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Družina a "drni"

Příspěvek od Kordulka »

Pro mne je a asi i zůstane vzorem drna Baldrick z "Černé zmije". Nekonečně oddaný drban, docela chytrý, ale omezený svou nevzdělaností, vděčný za cokoli, co zrovna není kopancem nebo kostí bez vlákénka masa, který ale dokáže pána převézt, kdykoli si vzpomene...
Avátar uživatele
mahy
Příspěvky: 1168
Registrován: Út 30. Pro 2008 0:52:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od mahy »

Kordulka napsal:Já vím, že to sem nepatří a prosím administrátora, aby to případně smazal, ale pro mne je a asi i zůstane vzorem drna Baldrick z "Černé zmije". Nekonečně oddaný drban, docela chytrý, ale omezený svou nevzdělaností, vděčný za cokoli, co zrovna není kopancem nebo kostí bez vlákénka masa, který ale dokáže pána převézt, kdykoli si vzpomene...
No taky mi to nedá- dobrej drn je Jacquouille z Návštěvníků
Obrázek
Quod licet Jovi, non licet bovi
Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi, jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti. Jan Amos Komenský
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od Pike »

Příliš se mi ani nelíbí to zaběhnuté dělení rekonstruovaných postav na šlechtu a "drny". Kolik z nás rekonstruuje skutečného drna - příslušníka městské chudiny nebo vesnického nádeníka? Družiník ve stálém žoldu pána, městský řemeslník, držitel vesnické usedlosti - ti všichni by asi po večerech nepředli, netkali, a v kotlíku nad ohništěm nebarvili, ale prostě by si koupili hotovou látku, nebo z ní rovnou nechali ušít oděv. Od toho byla specializace řemesel.
Vizitkou pána je i jeho družina - bude se chtít někde ukazovat doprovázen smečkou "drnů" v hadrech?
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od Maršálek »

Pike mně předběhl ;)
DRN - kdo to tedy vlastně má být? V hierarchii družiny nejníže postavený služebník? Co by měl dělat, aby ho ještě jeho pán potřeboval?

Velmi zjednodušeně vypíšu složení družiny pána, abychom si asi ujasnili, komu tak říkáme a zda ho na akcích potřebujeme ;) Neřeším hierarchii a nepochybně jsem na kdekoho zapomněl.
- purkrabí
- panoši
- fraucimor paní domu
- zpovědník
- „úředníci“ pohybující se na dvoře pána a vykonávající v jeho jméně správu
- osobní služebnictvo (od komorníků, truchsasů, krejčího, po kuchaře)
- lovčí (vrchní lovčí, sokolník, psovodi, pomocníci lovčího, atd.)
- vojenská posádka (případní jízdní těžkooděnci, jízdní kopiníci a střelci, pěší střelci a kopiníci)
- umělci a řemeslníci
- štolba
- čeleď (od šafáře, přes podkoního po posledního pacholka)


Upomínám, že všechny živí a šatí pán, pokud ho tedy tito lidé doprovázejí, pak jej i svým oděním reprezentují ;) Pokud máme za drna posledního pacholka od vozů, pak souhlas, že bude velmi levně oděný, ale ten asi nebude pečovat o svého pána ve smyslu obsluhy a nebude se pohybovat v pánově bezprostřední blízkosti (ve smyslu většiny akcí) ;)

Myslíte si, že by si skutečně drn (i jako příslušník městké či venkovské chudiny) sám tkal, šil a barvil? To jistě ne... A pokud by to byl poslední pacholek z čeledě, stále dostává ošatné od svého pána, byť prostřednictvím šafáře příslušného dvora ;)
Naposledy upravil(a) Maršálek dne Pá 15. Kvě 2009 12:15:09, celkem upraveno 1 x.
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od Kordulka »

Myslím, že složení družiny se asi lišilo podle zámožnosti jejího pána, rozsahu majetku, který bylo třeba obhospodařovat a lokality, kde se sídlo nacházelo. Moc si neumím představit umělce, pážata, panoše a další, jež uvedl pan Maršálek, třeba na Návarově nebo Volfštejně, což byly původně od civilizace odloučené strážní hrady, z nichž se postupem času stalo něco jako sídla lapků. Jejich pánům spíše než na kvalitním sukně kabátce asi záleželo na dobré zroji a odvaze jeho lidí; a podle toho se také zřejmě vyvíjely jejich výdaje.

Tím chci říci, že lze jen těžko srovnávat velmožské nebo panovnické družiny a dvory s družinami svobodníků, zemanů či pánů z pohraničních hvozdů jak co do struktury funkcí, na nich zastoupených, tak co do vybavení družiníků. Mnozí z malých šlechticů, často různí ti třetí a čtvrtí synové, byli leckdy rádi, že mají nějaký statek a k němu vesnici, aby je živila. Byli asi také rádi, když měli o něco slušnější oděv a mastnější kaši, než jejich poddaní 8-). Neurození služebníci takových "pánů" jistě nepohrdli podomácku tkanými a šitými oděvy - jiné by totiž těžko sháněli.
Na velkých dvorech to pochopitelně vypadalo úplně jinak a struktura družiny byla taková, jak ji popsal pan Maršálek. Postavení jejího pána pochopitelně odpovídaly i oděv a vybavení družiníků. Ćeleď ale i u takových dvorů často nosila to, co panstvo nebo družiníci odložili, nebo co poskytla vlastní domácnost.

Snad takto přemítá skoro každý, kdo si připravuje vlastní identitu nebo si opatřuje družinu. Pokud ano, je to jen dobře...
Naposledy upravil(a) Kordulka dne Stř 13. Kvě 2009 9:01:33, celkem upraveno 1 x.
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od Pike »

Co se týče rozdělení rolí, řekl bych, že já, Ty i Maršálek máme na mysli totéž. Samozřejmě že nemusí mít každý pán kompletní družinu tak, jak ji Maršálek vypsal, ale rekonstruovaná postava by se měla dát do některé z kategorií zařadit. Označit paušálně všechny neurozené za drny je silně zjednodušující a zavádějící.
Zbrojný pacholek v panské družině (což je asi nejčastěji rekonstruovaná mužská postava) zkrátka není žádný chudák. Pokud si může dovolit (resp. jeho pán si pro něj může dovolit) kopí, kuši, poboční zbraň, prošívanici, helmici a koně, jistě bude mít i na slušný oděv.
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od Kordulka »

Pike napsal:... Označit paušálně všechny neurozené za drny je silně zjednodušující a zavádějící.
Zbrojný pacholek v panské družině (což je asi nejčastěji rekonstruovaná mužská postava) zkrátka není žádný chudák. Pokud si může dovolit (resp. jeho pán si pro něj může dovolit) kopí, kuši, poboční zbraň, prošívanici, helmici a koně, jistě bude mít i na slušný oděv.
Ale to tu snad nikdo nedělá, že by označoval paušálně všechny neurozené za drny. Otázkou ovšem je, jak na neurozené nahlížejí urození 8-)
Koně? :o :shock:
Pokud má nějaký pán jízdní družinu, pak je to velmi bohatý člověk!
Nějak se v tom začínám ztrácet - v titulku čtu "Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska", ale probírají se zde dvorské jízdní družiny... Přitom ve stájích menšího šlechtice se dají očekávat tak max. 3-4 jízdní a možná 1-2 tažní koně.
Avátar uživatele
Pike
Příspěvky: 151
Registrován: Út 20. Led 2009 8:02:23
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od Pike »

Kordulka napsal:Ale to tu snad nikdo nedělá, že by označoval paušálně všechny neurozené za drny. Otázkou ovšem je, jak na neurozené nahlížejí urození 8-)
Já mám právě pocit, že dělá. Konkrétně tato diskuse se vede nad oděvem, který Kuře označil za drnovský bez bližší specifikace role.
Koně? :o :shock:
Pokud má nějaký pán jízdní družinu, pak je to velmi bohatý člověk!
Nějak se v tom začínám ztrácet - v titulku čtu "Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska", ale probírají se zde dvorské jízdní družiny... Přitom ve stájích menšího šlechtice se dají očekávat tak max. 3-4 jízdní a možná 1-2 tažní koně.
Ten kůň jistě není podmínkou, ale i pěší bojovníci často používali koně k přesunům. A menší až drobný šlechtic, který má ve stáji 3-4 koně, by zřejmě neměl ani o mnoho více pacholků zbrojného doprovodu.
I bez koně ale představuje výzbroj a výstroj zbrojného knechta nezanedbatelný majetek a jeho žold bude řekněme na úrovni slušného platu řemeslníka.
Tu ora, tu protege, tu labora!
http://www.arxbona.cz
Avátar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1159
Registrován: Ne 05. Říj 2008 22:20:13
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od Maršálek »

Souhlas s Pikem - to o čem tu opět trochu vášnivěji diskutujeme je fakt, že se velmi obecně zjednodušuje sociální postavení lidí ve společnosti a to do pár kategorií (šlechtic, duchovní, drn) a jistě se shodneme, že tohle dobovou společnost reálně nevystihuje. V každé sociální skupině je hierarchie a kdo chce dělat pána, musí si sám určit jakého, aby si i specifikoval jeho možnosti, majetek, roli ve společnosti, atd. Totéž platí o družinících - každý si určuje své místo a postavení ve hře.

Takže zpět na značky - kdo je to dle vás drn? Protože od toho se bude odvíjet jeho postavení a majetek, včetně oblečení. Výše jsem velmi zjednodušeně poukázal, že sloužících v družině bylo nespočet a měli rozdílné postavení - kdo z nich je tedy onen drn?
A zrazuje, kdo nechce rozumět,
že láska není dostat ženu v plen,
a kdo se snaží vynucovat hned,
čím má být za svou službu odměněn.
Takových lásek, těch je na tucty,
ale co je nám žena bez úcty,
já, já si musím v lásce vážit žen.
Vladislav z Ralska
Příspěvky: 58
Registrován: Út 27. Led 2009 15:42:11
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vítězslav - nižší šlechtic z Těšínska

Příspěvek od Vladislav z Ralska »

Podle mého, drn se v družině šlechtice nevyskytuje. Pokud šlechtic byť sebechudší vyráží někam na běžnou cestu, bude sebou mít družiníky.
Drn má prostor třeba na nějakém válečném tažení, kde to je trén s kopím v ruce a možná v nějaké vycpávanici.
Ovšem to jak se šlechta baví o neurozencích je věc druhá.
Kdyby blbost nadnášela, polovina lidstva by se vznášela hlavou v oblacích a té druhé by se lépe žilo
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti