Struktura společnosti; společenské vrstvy

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Struktura společnosti; společenské vrstvy

Příspěvek od mikey.88 »

Zdeslav: A co třeba Kladsko nebo Chebsko? Taky bych si spíš myslel že to patřilo ke koruně jen právně ale obyvatelé to mohli vidět jinak. Už od základní školy pořád čteme jak ten a ten panovník připojil to a to ke své zemi ale obyvatel se nikdo asi moc neptal. Věnuje se mentalitě obyvatel nějaká studie?
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Struktura společnosti; společenské vrstvy

Příspěvek od Zdeslav »

Kladsko a Chebsko jsou zase další dvě velmi specifická území. Kladsko bylo v podstatě od počátku součástí českého království (zmiňuje jej tak už Kosmas a je tam pohřben například Arnošt z Pardubic) a přišla o něj až Marie Terezie. Chebsko naopak nikdy k České koruně připojeno nebylo, bylo to říšské území spojené s Čechami vlastně jen osobou panovníka.

Vedlejším zemím české Koruny se pro 14. století věnují hlavně prof. Lenka Bobková a Dr. Jana Fantysová (alespoň u nás na fakultě). Vydává se i sborník Korunní země v dějinách českého státu a pořádají se různá kolokvia.

Já chodím přímo do semináře nazvaného Vedlejší země české Koruny, tak kdybys potřeboval, můžu se ti zmíněných dam pozeptat.
Nezabud hrr!
Avátar uživatele
Bilajz
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 636
Registrován: Pá 18. Črv 2010 10:53:24
Místo/Bydliště: Praha/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Struktura společnosti; společenské vrstvy

Příspěvek od Bilajz »

Zdeslave kolik už vyšlo těch sborníků? Zatím jsem měl v ruce tuším dva a v obou velmi zajímavé čtení.
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Struktura společnosti; společenské vrstvy

Příspěvek od Zdeslav »

Teď bude vycházet pětka, která je asi taky nejvíc k tématu, který tu Mikey nadhodil:

Lenka Bobková - Jan Zdichynec (eds.):
GESCHICHTE – ERINNERUNG – SELBSTIDENTIFIKATION. Die schriftliche Kultur in den Ländern der Böhmischen Krone im 14.–18. Jahrhundert
Korunní země v dějinách českého státu 5

Sborník příspěvků ze stejnojmenného mezinárodního kolokvia, konaného 14.-16. 4. 2010 v budově Archivu hl. města Prahy. Soubor studií v německém jazyce, které zkoumají podoby a vývoj identifikace obyvatel různých částí České koruny na konci středověku a v raném novověku. Většina textů vychází z výzkumu místních kronik (městských i klášterních), které odrážejí dobové povědomí o zemské, stavovské či národnostní přináležitosti a sebevnímání v kontextu tohoto útvaru.

cca 750 stran, vázaná
Doporučená cena: 499 Kč

Kniha vyjde v roce 2012 v koedici s Filozofickou fakultou UK
Nezabud hrr!
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Struktura společnosti; společenské vrstvy

Příspěvek od mikey.88 »

To zni hodne dobre! Ale je to cesky nebo nemecky? Nemcina je mi na nic. Tema je ale presne to, co jsem myslel :P
Obrázek
Zdeslav
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2457
Registrován: Ne 24. Srp 2008 14:46:17
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: vypasovaný oděv

Příspěvek od Zdeslav »

Kordulka napsal: My prakticky nevíme, jak vlastně třeba takový zeman žil, chodil oblečený, co jedl, jaké měl vybavení domácnosti. Máme zbytky nebo půdorysy tvrzí a malých hradů, trochu keramiky a skla, vzácně obsah odpadní jámy se semínky a zvířecími kostmi. Zkonstruovat z toho něco "typického" ale nelze...
trochu OT nicméně souhlas, ale těch pramenů už je hodně a můžeme se alespoň snažit se pravdě co nejvíce přiblížit na základě toho co máme.
Nezabud hrr!
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: vypasovaný oděv

Příspěvek od Kordulka »

A jen pro dokreslení...

Svého času nás zaujala postava Vítka z Landštejna. Což byla chyba, protože o něm nevíme NIC. Dokonce ani to, kdy vlastně zemřel (cca 1312 - 1315; ale to jen proto, že mizí ze sporadicky se vyskytujících listin, v nichž svědčí nebo je sám účastníkem).
Netušíme, kolik mu bylo let, kdy a za jakých okolností získal Landštejn, jak na tom byl majetkově, co si mohl či nemohl dovolit, kdo byla jeho manželka, kolik měl vlastně dětí.

Víme, že byl otcem Viléma, že vlastnil za svého života Landštejn a Třeboň, že byl krátce purkrabím na Znojmě a na Pražském hradě, že se vyznamenal v bojích o Znojmo a Hrad, že se vyskytuje na několika listinách a že mu Landštejn za jeho dlouhodobé nepřítomnosti v r. 1307 prakticky zpustnul a vyhořel.

A to je všechno! Na to, aby si o něm a o tom, jak asi mohl žít, člověk udělal představu, je to strašně málo. A už vůbec to neumožňuje zkonstruovat cokoli, o čem by se dalo prohlásit, že to bylo typické pro člověka jeho postavení. Tedy ani oděv (abych se vrátila zpět k tématu).

Již několik let marně čekáme na vydání knihy dr. Zdeňka Žaluda o Landštejnech, kterou jsem "zabookovala" někdy v r. 2008 na NLN. A nic...
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Struktura společnosti; společenské vrstvy

Příspěvek od mikey.88 »

Tak jsem tak pročítal Dějepis města Prahy od Tomka a u spousty případů jsem našel tuto vcelku běžnou věc:

1) Člověk, který má měšťanské právo si nějakým způsobem zmnoží majetek.

2) Z peněz, které vydělá, si zakoupí nemovitost či nemovitosti na venkově mimo město.

3) Začne si dávat predikát dle dané nemovitosti a oslovovat se slovutný.

4) Zemře ale už jeho vdova je pokládána za urozenou a zemřelý za slovutného.

5) Syn předešlého je již brán za urozenou osobu s predikátem dle nemovitosti, kterou už ani nemusí vlastnit.

Jako příklad např. František Rokycanský z majetného rodu Rokycanských, který si poté jen tak koupil hrad Okoř... :lol:


Teď mi to někdo vysvětlete? Je tedy automaticky pokládán za nižší šlechtu kdokoliv, kdo vlastní či postaví nemovitost mimo hradby města a zároveň (pokud je držitelem městského práva) se z města vykoupí ? Protože pak si lze nižší šlechtictví sprostě koupit :lol: a teorie o neměnném pořádku od Boha a o trojím lidu neplatí :twisted:
Obrázek
Avátar uživatele
Ježek
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 198
Registrován: Pá 29. Lis 2013 20:40:55
Místo/Bydliště: Železné Hory/Hostivař
Kontaktovat uživatele:

Re: Struktura společnosti; společenské vrstvy

Příspěvek od Ježek »

Musí najít zadluženýho zemana, který neprodá svoje majetky jinýmu šlechtici, ale měšťanovi. Když se měšťan zakoupí na venkově, získá svobodný majetek, vlastní poddaný, považuje se za šlechtu. Šlechta je ale moc mezi sebe nebere, jako povýšence. Pro Moravu 2. poloviny 14. století znám z desek asi jen 3 případy, kdy se měšťan zakoupil na venkově a používal predikát. Pokud si vzpomínám, tak měšťané z Olomouce. U Prahy to počítám bude násobně vyšší, ale určitě ne desítky.

Měšťané svojí existencí celkem narušují trojí lid :)
mikey.88
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2718
Registrován: Út 03. Ún 2009 23:42:27
Místo/Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Struktura společnosti; společenské vrstvy

Příspěvek od mikey.88 »

Kde vlastně bereme zprávy o tom, že na ně koukala šlechta jako na povýšence a nebrala je? Zdroje mi trochu unikají. U Vyšší šlechta to je jasné a svůj okruh tvrdě bránila ale u těch nižších mi to tak nepřipadá.
Obrázek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host