Svobodníci a nápravníci

vztahy, hierarchie, chování...

Moderátor: Zdeslav

Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od Kordulka »

Elektronická knihovna Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Josef Dobiáš – Dějiny Pelhřimova a okolí, Musejní spolek Pelhřimov, 1927 - 1950

Listy genealogické a heraldické společnosti v Praze, sešit 5, Praha 1974

Historie různých rodů a obcí na internetu
Avátar uživatele
maser
ČLEN SPOLKU
Příspěvky: 2705
Registrován: Po 25. Srp 2008 14:07:39
Místo/Bydliště: Jindřichův Hradec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od maser »

Kordulka napsal:Historie různých rodů a obcí na internetu
Na internet pozor, to je sice jeden z nejdostupnějších zdrojů, nicméně je také nejhorší v pravdivosti údajů. :!:
silva-nortica.blog.cz
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od Kordulka »

maser napsal:
Kordulka napsal:Historie různých rodů a obcí na internetu
Na internet pozor, to je sice jeden z nejdostupnějších zdrojů, nicméně je také nejhorší v pravdivosti údajů. :!:
Však si vybírám jen ty rody a obce, které odkazují na relevantní literaturu a citují z ní. Zápisům zemských sněmů a genealogickým listům pak vůbec nemám důvodu nedůvěřovat 8-)

Zajímavě, avšak dost složitě pojednává o svobodných a jejich sociální struktuře, i o nesvobodných, např. Josef Žemlička v "Čechách v době knížecí", o něco srozumitelněji Zdeněk Fiala v "Přemyslovských Čechách".
Nechtěla jsem však psát žádný elaborát a snažila jsem se vybrat takové zdroje, které podávají pokud možno krátké a srozumitelné vysvětlení pojmů.
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od richardrg »

Fiali jsem četl pozorně, o svobodnících se opravdu zmiňuje relativně často, ale neodvážil bych se na tom základě k rozdělení. A to co píšou obecní kronikáři je občas tragika, oni ti "písmáci" neměli historické vzdělání . Ale docela by mě zajímaly ty Listy ...., předpokládám že to máš v papírové podobě, pokud mi to půjčíš, tak čestně vrátím.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od Kordulka »

richardrg napsal: A to co píšou obecní kronikáři je občas tragika, oni ti "písmáci" neměli historické vzdělání...
To je hodně silné tvrzení. Bylo by dobře mít na mysli, že my také nejsme, až na výjimky v řádu jednotlivců, historici ani archeologové a přesto leccos tvrdíme, máme názory, zveřejňujeme je, kritizujeme, posuzujeme. Leckdy i velice kategoricky.

Při kritickém čtení kronik a obecních zápisů je třeba se vždy podívat, zda a jak má autor zdokumentován svůj zápis. A pokud odkazuje na dobové prameny a odbornou literaturu, pak není důvod jeho zápis zpochybňovat. Nemluvě o tom, že spousta archivářů a kronikářů naopak historiky byla a je. Možná by ses divil, jak moc jich bylo a je odborně vzděláno...
Vždyť i Palacký, Erben, Zíbrt a další "otcové zakladatelé" české moderní historiografie byli obyčejní archiváři 8-)

Kopii výtisku Ti ráda přenechám...
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od richardrg »

Mám na mysli takovéto perly, soudobých kronikářů na internetu.

Kdo to byli nápravníci? Každé panství mělo podle majetku vymezenou povinnost vůči králi. Např. v případě války postavit do zemské hotovosti určitý počet povozů (náprav - odtud název), jezdců na koni a pěších ozbrojenců.
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Pohrobek - svobodník

Příspěvek od Kordulka »

richardrg napsal:Mám na mysli takovéto perly, soudobých kronikářů na internetu.

Kdo to byli nápravníci? Každé panství mělo podle majetku vymezenou povinnost vůči králi. Např. v případě války postavit do zemské hotovosti určitý počet povozů (náprav - odtud název), jezdců na koni a pěších ozbrojenců.
No, ono by to možná nemuselo být až tak úplně zcestné. Zejména, jednalo-li by se o údaj z 2. poloviny 15. století a mladší, kdy už kdejaké sedlačisko mělo vlastní koňský potah a vůz a poddanské nebo manské povinnosti skutečně spočívaly v počtu náprav, jezdců a ručnic poskytnutých pánovi nebo panovníkovi. Tyto povinnosti jsou určitě stanovovány v 16. století a lze je dohledat i v zápisech zemských sněmů v elektronické knihovně PSP ČR.

A aby se nám to ještě trošku zkomplikovalo, tak "nápravníci" se někdy údajně říkalo i specializovaným řemeslníkům, vyrábějícím hlavně nápravy a další součástky k vozům. Ve které době, to jsem nezkoumala a musela bych se podívat 8-)

Tomuhle všemu jsem se právě chtěla vyhnout zjednodušenou definicí nápravníka a svobodníka. Celá problematika je totiž mnohem složitejší, v různých obdobích jiná a sama o sobě by vydala na docela tlustou knihu. Žemlička to zjednodušeně nastiňuje na asi 60ti stranách a to skutečně vůbec nejde do hloubky...

Pohrobkovi tím rozhodně neposloužíme a proto prosím, aby naše diskuse byla přenesena do nějakého volnějšího tématu, kde bychom v ní mohli pokračovat.
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodníci a nápravníci

Příspěvek od Kordulka »

Tak!!!!!

Našla jsem knihu "SVOBODNÍCI - POKUS O MONOGRAFII ZE SOCIÁLNÍCH DĚJIN ČESKÝCH
15. A 16. STOLETÍ." od Václava Müllera, Česká společnost nauk, 1905
Kniha pojednává o svobodnících, nápravnících, dvořácích a dalších, a to od 14. století!

Mám ji ve formátu *.djvu, což znamená, že půjde vypálit 8-)
richardrg
Příspěvky: 676
Registrován: Stř 04. Ún 2009 11:54:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodníci a nápravníci

Příspěvek od richardrg »

Výborně, za to si můžeš něco menšího přát :D
" Co je na světě nejjednodušší ?"
" Radit ostatním."
Thales z Milétu
Kordulka
Příspěvky: 1633
Registrován: Út 20. Led 2009 20:46:24
Kontaktovat uživatele:

Re: Svobodníci a nápravníci

Příspěvek od Kordulka »

Kam mám doručit krátký seznam přání? 8-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů