Stránka 1 z 9

Rytíři a rytířství

Odeslal: Čt 10. Zář 2009 10:52:03
od maser
Abys byl rytíř, musíš být šlechtic. Rytířské ostruhy jsou získávány za zásluhy. Ne každý šlechtic byl rytířem. Zeman (vladyka) je nižší šlechta.
Tohle nevím jak mám chápat: "byl nový šlechtic, než byl povýšen na zemana"

Re: Pohrobek - svobodník

Odeslal: Čt 10. Zář 2009 11:14:10
od Pohrobek
Promiň, tam měla být tečka, místo čárky. NO že Řehoř byl nový šlechtic, že byl povýšen. NO a já se ptal, jestli se do zemanského stavu povyšuje z rytířského, či jestli třeba jako svobodník a tak. Protože podle všeho Řehoř titul nezdědil, nýbřž ho dostal.....Tak mě zajímá co před tím byl....

Re: Pohrobek - svobodník

Odeslal: Čt 10. Zář 2009 11:47:53
od Kordulka
Do vladyckého stavu (nižší šlechta, zemané) může být v podstatě povýšen kdokoli, prokáže-li svému pánu odpovídající zásluhy. Jenže ať dělám, co dělám, na "novošlechtice" narážím spíše až po r. 1550 (reformy krále Ferdinanda I.) a dále.

V polovině 14. století jsem zatím neobjevila ani jeden příklad takového povýšení. Ale to nic neznamená, nedisponuji tolika zdroji 8-)
Také mne nenapadá, jaké zásluhy by mohlo nějaké sedlačisko z Trocnova svému pánovi prokázat - možná to byla záchrana života v nějaké situaci...

Trocnovský dvorec je malinkatý a ještě se o něj dělili dva bratři, pokud vím - tedy docela nuzota. Až Jan Žižka získal nějaký další majetek, a to sňatkem se selskou dívkou, jejíž otec zřejmě byl svobodníkem (zdědila nebo získala věnem část pozemků svého otce, které Žižka později prodal, k čemuž existuje dokonce zachovaná listina nebo jiný zápis o prodeji).

Příslušnost k nižší šlechtě vůbec neznamená příslušnost k rytířstvu. Rytíři jsou příslušníky ozbrojené družiny panovníkovy, většinou synové vyšších šlechticů; a k rytířství se lze jedině vypracovat řadou bojových zásluh (možná i turnajských, tak hluboce jsem se tím zatím nezabývala).
Navíc se do stavu vladyckého uvádělo buď doživotně - konkrétní osoba, nebo trvale (dědičně). Svým způsobem to mohla být i docela nevýhoda, zejména pro majetkově ne zrovna silného venkovana; svobodníci na tom byli někdy ekonomicky daleko lépe než chudičcí zemánkové nebo několikátí synové i jinak bohatých šlechticů.

Takže Řehoř mohl být klidně svobodníkem, mohl být i poddaným. A aby toho nebylo málo, mohl být šlechticem a poddaným současně!
Existuje totiž jeden takřka čítankový příklad přerodu poddaného na urozeného. Je jím Václav z Rovného (cca 1148 - 1531). Doporučuji si to vyhledat a pročíst; je tam totiž i jedna zajímavá ukázka poměru sil panovníka a rodového příslušníka jednoho z českých dominií 8-) Píše se o něm i v práci Václava Müllera "Svobodníci, pokus o monografii..."

Re: Pohrobek - svobodník

Odeslal: Čt 10. Zář 2009 12:57:23
od Pohrobek
Jen cituji wikipedii:

"Žižkův otec Řehoř byl patrně tzv. novým šlechticem, to znamená, že byl teprve nedávno povýšen do zemanského stavu, Janova matka se zřejmě jmenovala Johana. Kromě Jana měl Řehoř ještě minimálně dvě další děti - syna Jaroslava a dceru Anežku. Znakem nového zemanského rodu byl podle pečetí na listinách z roku 1378 rak."

jen mě to prstě zarazilo, nic víc.

Re: Pohrobek - svobodník

Odeslal: Čt 10. Zář 2009 13:09:31
od Zdeslav
Myslím, že těmhle neurozeným teprve nedávno povýšeným do šlechtického stavu se říkalo také novotní. A taky myslím, že jich ve druhé polovině 14. století bylo poměrně dost.

Jinak co se týká rytíře - výklad toho slova se často hodně mění. Pro naší dobu bych to viděl tak, že rytíř je šlechtic, pasovaný králem (a kým vším ještě to by mě docela zajímalo) za různé zásluhy. Jeho odznakem je rytířský pás, meč a ostruhy.

Jinak vladyka, novotný a zeman (popřípadě man) mi zatím jako pojmy pro naší dobu splývají jako označení šlechtice s menším majetkem.
(V oficiálním právu žádné rozdělení šlechty na nižší a vyšší zatím neexistuje)

Re: Pohrobek - svobodník

Odeslal: Čt 10. Zář 2009 18:08:29
od trener
W.Iwanczak tvrdí, že do husitských válek v Čechách pasoval vždy pouze král. Z husitských válek P.Čornej na základě jednoho zápisu vyvozuje, že toto právo si osobovali i jiní, například Jan Žižka z Trocnova a Kalicha. Mimochodem rytířem mohl být pasován šlechtic i bez bojových zásluh! (viz. Karel IV. před bitvou u San Felice)

Re: Pohrobek - svobodník

Odeslal: Čt 10. Zář 2009 18:16:58
od Smil
Jo pasovalo se buď za odměnu(po bitvě) nebo pro zvýšení morálky(před bitvou)
Tady bych řekl, že jde po povíšení do šlechtického stavu z neurozeného.
Další otázkou je, že od 14stl k nám proníká vliv z Německa, který označuje nízké šlechtice jako "rytíře" (asi spojitost s výrazem ritter - každý jezdec v těžké zbroji). Vedle toho se objevuje titul "pasovaný rytíř" který užívají i vysocí šlechci.

Re: Pohrobek - svobodník

Odeslal: Čt 10. Zář 2009 18:25:54
od Zdeslav
trener: Však jsem nepsal jen bojové zásluhy ale různé zásluhy, nicméně díky za doplnění. Pasování před bitvou, či při jiných významných příležitostech (korunovace apod.) je potřeba taky brát v potaz. Stejně jako pasování královských potomků v raném věku.

Díky za potvrzení toho krále.

Re: Pohrobek - svobodník

Odeslal: Pá 11. Zář 2009 12:12:51
od Vlk
Já jsem měl vždycky ten dojem (ničím nepodložený), že pasovat může i některá vyšší šlechta... Ale možná se to nevztahovalo k českým zemím nebo se to vztahovalo k pozdější době nebo je úplný blábol... mohl byste to někdo uvést trochu na pravou míru (jen nějak obecně) i mimo výseč Karlovců? Rád bych v tom měl jasno. Díky.

Re: Pohrobek - svobodník

Odeslal: Ne 13. Zář 2009 18:59:40
od trener
Teoreticky může na rytíře pasovat každý pasovaný rytíř. Leč šedivá jest teorie...